منو
 کاربر Online
860 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 02 بهمن 1384 [15:25 ]
  بحث هفتگی: علم زمین شناسی در قرآن
 

سلام

قرآن گنجینه‌ای است سرشار از مسائل و مفاهیم گوناگون که از قدیم الایام توجه بسیاری از اندیشمندان و صاحب نظران را به خود جلب کرده است. درباره اعجاب و اعجاز این کتاب مقدس گفتنی‌های بسیاری گفته‌اند و در مورد قدرت خارق العاده قرآن همین نکته بس که چگونه اعراب بادیه نشین دوره جاهلیت را به ملتی بدل کرد که صلای ایمان و وحدت و تمدن در جهان در دادند.

اگر نظری به آیات قرآن بیفکنیم می‌بینیم که در موارد گوناگون خداوند انسانها را به سیر و گشت و گذار در جهان پیرامون خو د فرا می‌خواند. بارها در قرآن آمده است ای انسانها آیا به آسمان نمی‌نگرید؟ آیا به ستارگان نمی‌نگرید؟ به گیاهان؟ به حیوانات؟ و ... . گویاترین بر این مدعا نامهای اشیاء ، حیوانات و صورتهای فلکی است که در سراسر آیات قرآن مشاهده می‌شود.

در این مبحث می‌خواهیم به مسائل زمین شناسی مطرح شده در قرآن بپردازیم. در آیات متعددی از قرآن مجید اشارات گوناگونی درباره کرویت زمین ، کوهها و اسرار آفرینش آنها دیده می‌شود که می‌تواند پرده از روی حقایق جالبی بردارد. در سوره لقمان ، آیه 10:

در زمین کوههایی افکند تا از حرکت ناموزون آن جلوگیری کند.


سوره مرسلات ، آیه 27:

و در آن (زمین) کوههای بلندی قرار دادیم و آب گوارا (از آنها) به شما نوشاندیم.


در آیات فوق چند موضوع جلب توجه می‌کند:

  • کوهها به منزله میخهایی هستند که قطعات زمین را از پراکندگی حفظ می‌کنند.
  • کوهها مانع اضطراب و لرزش و حرکات ناموزون زمین هستند.
  • رابطه‌ای میان کوهها و فراهم شدن آب آشامیدنی وجود دارد. و ... .

از کاربران محترم دعوت می‌شود با شرکت در بحث هفتگی ، مطالب خود را برای استفاده سایر کاربران در همین صفحه پست کنید.

موفق و پیروز باشید


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 10 بهمن 1384 [21:01 ]
  > بحث هفتگی: علم زمین شناسی در قرآن
 

حرکات منظومه شمسی نمونه ای از هدایت الهی است.

زمین زیر پای ما جزء همین منظومه و مجموعه است. دارای حرکتهایی است که همه آنها را با نظم و برنامه دقیق بر اساس هدایت الهی صورت می‌گیرد و در حرکت انتقالی خود که در مدار وسیعی به دور خورشید می‌گردد و در نتیجه آن فصول چهار گانه سال که پیدایش آن نقش مهمی در فراهم آوردن نیازمندیهای زندگی انسانها دارد بوجود می‌آید. در هر ثانیه 30 کیلومتر در این فضای پهناور راه طی می‌کند و آفریدگار بزرگ جهان طوری آن را در این حرکت سریع و مداوم رهبری کرده و پیش می‌برد که ما اصلا آن را حس نمی‌کنیم.

چنانچه در آیه 15 سوره ملک می‌فرماید: خدا آن پرودگاری است که زمین زیر پای شما را مانند شتر راهوار در عین حرکت خود رام و آرام گردانیده است. بنابراین شما در پستی و بلندیهای آن گام بردارید و از انواع روزیهایی که در سطح آن فراهم شده است استفاده کنید ولی بدانید که بازگشت همه شما به سوی اوست.


  امتیاز: 0.00