منو
 کاربر Online
673 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 01 بهمن 1384 [06:14 ]
  کشف مولکولی که می‌تواند راه برود!!!
 

"دکتر طلعت رحمان" ، استاد دانشگاه کانزاس آمریکا ، تک‌مولکولی کشف کرده که می‌تواند روی دو پای خود راه برود.

اهمیت این کشف ، در حل موضوعات فنی مانند رشد لایه نازک ، توسعه مواد جدید و بکارگیری مناسب خواص نانومواد ، کنترل مشخصه‌های کاتالیزورها و خوردگی می‌باشد.

همچنین با توجه به آن ، می‌توان به سئوالات اساسی پیرامون ماهیت پیوند بین اتم‌ها و سطوح و فصل مشترک‌ها و نیز دیگر نواحی با مختصات پایین نظیر آنچه در نانوبلورها وجود دارد پاسخ گفت.

"دکتر طلعت رحمان" ، در تحقیق خود توانست یک تک‌مولکول‌ را مجبور به حرکت روی دو پای خود کند.

این محققان مولکولی به نام 9 و 10- دی تیوآنتراسن (DTA) ساختند. ظاهر این مولکول طوری است که گویا دو پایه تیولی دارد و هر حرکت آن در هر لحظه روی یکی از پایه‌های آن انجام می‌شود.

این مولکول اگر توسط گرما و یا نوک میکروسکوپ STM تحریک شود، یکی از پایه‌های آن کشیده شده ، پایه دیگر جلو گذاشته می‌شود و درست همانند راه‌ رفتن روی خطی واقع بر سطح صاف حرکت می‌کند. پایه‌ای که مولکول روی آن قرار می‌گیرد، نه تنها مولکول را روی خود تحمل می‌کند، بلکه مانع از تغییر جهت و انحراف آن هم می‌شود، ضمن آن که برای حرکت خود به ریل یا مسیر ویژه‌ای نیاز ندارد.

بنابر اعلام ستاد ویژه توسعه فن‌آوری نانو ، در آزمایشی که با این مولکول‌ روی سطح استاندارد مسی ، نظیر سطحی که در تولید ریزتراشه‌ها بکار رفت انجام شد، این مولکول با موفقیت 10 هزار گام حرکت کرد.

دانشمندان بر این باورند که حرکت کنترل شده DTA روی سطح صاف ، اهمیت قابل توجهی داشته ، از آن می‌توان در درک محاسبات مولکولی پیشنهادی IBM در سال 1990 استفاده کرد.

IBM در طرح خود پیشنهاد کرده بود، بر اساس موقعیت مولکول‌ها روی خطی مشابه ستون اما ده میلیون بار کوچکتر ، هر عدد را با رمزی مشخص کنند. به این ترتیب حافظه‌هایی 1000 بار فشرده‌تر از انواع کنونی بوجود می‌آیند.

منبع:Isna

  امتیاز: 0.00