منو
 صفحه های تصادفی
شیمی در خدمت پخت و پز
گریه فاطمه علیهاسلام در بیت الاحزان
تکثیر کننده فوتون
تیره پارونی شیا
زیست شناسی
جوهر نامر‌‌یی
معیارها و شاخص هی ارزیابی بازیکنان تنیس
تمرینات دروازه بان
اسلام،کفر و شرک
راه دستیابی به قرب الهی
 کاربر Online
817 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  جمعه 30 دی 1384 [15:39 ]
  چرا وقتی که اشک از چشمان شما جاری می‌شود در پهنای صورتتان پخش نمی‌شود؟
 

چرا وقتی که اشک از چشمان شما جاری می‌شود در پهنای صورتتان پخش نمی‌شود؟

زیرا پوست ، آب را چنان عبور می‌دهد که شکل خود را از دست نداده و صرفا ردی از رطوبت به دنبال اشک باقی بماند. زمانی که آب از روی چنین سطح عبور می‌کند تمام مولکولهایش کنار هم باقی می‌مانند. برای مثال: قطره ، بدون باقی گذاشتن هیچ ردی روی تفلون سر می‌خورد. اما اشکها چیزی بیش از مولکولهای آب در خود دارند.

آنها نمک ، پروتئین ، آنتی بادی و مواد شیمیایی دیگری با خود حمل می‌کنند. اشکها از مجرای اشکی تولید می‌شوند و چشم را تمیز و مرطوب نگه می‌دارند و باعث سلامتی قرنیه شده، آن را از خطر زخمهایی که ممکن است صدمات جبران ناپذیری ایجاد کنند محفوظ می‌دارند. عملکرد دیگر اشکها پخش ماده ضد عفونی کننده لیزوزیم است که بطور یکنواخت در سطح چشمها پراکنده می‌شود.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه یاری 3 ستاره ها ارسال ها: 237   در :  شنبه 01 بهمن 1384 [18:57 ]
  > چرا وقتی که اشک از چشمان شما جاری می‌شود در پهنای صورتتان پخش نمی‌شود؟
 

آیا این درسته که اشک ریختن باعث از دست رفتن ویتامین ث میشه ؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline هامونی 2 ستاره ها ارسال ها: 31   در :  چهارشنبه 11 بهمن 1385 [06:52 ]
  ترکیبات پیچیده اشک چشم
 

دانشمندان در مطالعه‌ای جدید موفق به شناسایی ترکیبات پیچیده موجود در اشک چشم انسان شده و حتی خانواده ناشناخته‌ای از چربی‌های موسوم به لیپید را در اشک چشم انسان کشف کرده‌اند. به گزارش سایت اینترنتی لایو ساینس، اشک چشم انسان می‌تواند نشانه غم، شادی، ناامیدی و یا بسیاری حالات روحی دیگر انسان باشد اما خود ساختار دقیق این ماده تا پیش از این برای محققان به صورت ناشناخته باقی مانده بود.

تحقیقات قبلی نشان داده‌بود اشک چشم انسان دارای سه لایه مختلف است که لایه میانی آب مانند بوده و این لایه خود در میان یک لایه داخلی مخاطی و یک لایه بیرونی متشکل از مواد چرب، قرار گرفته‌است. هر بار که انسان پلک می‌زند، لایه چرب اشک سطح چشم را می‌پوشاند و آن را مرطوب می‌کند. محققان دانشکده چشم‌پزشکی دانشگاه ایالتی اوهایو در مطالعه جدید خود موفق به کشف مواد سازنده لایه چرب اشک چشم شده‌اند که در میان آنها خانواده‌ای از چربی‌های لیپید مشاهده می‌شود که پیش از این شناسایی نشده بود.

این لایه چرب به علاوه حاوی نوع دیگری از لیپیدها به نام اولیماید (‪ (Olimide‬است که پیش از این در مغز و دستگاه اعصاب مرکزی انسان مشاهده شده بود. تحقیقات قبلی نشان داده بود اولیماید در تنظیم خواب و نیز برقراری ارتباط میان سلولهای عصبی انسان نقش دارد که وجود این ماده در اشک چشم نیز احتمالا در برقراری ارتباط عصبی میان سلولهای بخش جلویی چشم انسان نقش دارد. به گفته کلی نیکولز دستیار پروفسور دانشگاه اوهایو، کم و یا زیاد بودن اولیماید و یا هرکدام از سایر مواد چرب موجود در اشک چشم می‌تواند به عدم مرطوب شدن کامل چشم و بروز بیماری خشکی چشم منجر شود.

وی افزود: بیماری خشکی چشم دارای نشانه‌هایی از قبیل سوزش و درد چشم، احساس خشکی چشم و ریزش بیش از حد اشک چشم است که و به علاوه می‌تواند در دید انسان نیز اختلالاتی ایجاد کند. این محقق بیان داشت که اشک چشم سبب براق شدن و بروز پدیده انکسار نور در چشم انسان می‌شود که اگر اشک وظیفه خود را درست انجام ندهد، احتمال بروز اختلال در دید بوجود می‌آید. این وضعیت در میان افرادی که از لنز استفاده می‌کنند بویژه زنان، شایع‌تر است. محققان حاضر در این مطالعه عقیده دارند شناسایی دقیق ترکیبات اشک می‌تواند در آینده به چشم‌پزشکان کمک کند تا از اشک بیماران خود نمونه برداری کرده و با مقایسه ترکیبات آن با ترکیبات اشک چشم سالم، بیماری خشکی چشم و نوع آن را به راحتی تشخیص بدهند و درمانهای مناسب را برای آن تجویز کنند.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 12 بهمن 1385 [08:32 ]
  اشک زنها اثرش بیشتر است
 

وقتی زنها اشک میریزند روی انسان بیشتر اثر میکند آیا مواد شیمیایی اشک زنان قوی تر از مال مردان است ؟razz

  امتیاز: 0.00