منو
 کاربر Online
1385 کاربر online
 : تاریخ
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [11:36 ]
  چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

> > دستاوردهای تمدن اسلامی - ایرانی ، چه ربطی به انکار تمدن ایران باستان دارد ؟

تخت جمشید فوق العاده است و
نقش جهان هم ، بسیار درخشان است .

فردوسی بسیار قوی و درخشنده است ،
حافظ هم چنین و
سعدی هم و
بقیه هم !!!!

چرا باید حتما بعضی را انکار کنیم ؟؟؟؟

در خیلی از این نوشته ها توسط افراد بی اطلاع میبینیم که فراوان میگویند که ایران قبل از اسلام چیز با ارزشی نداشته است و شما هم بیشک آنرا شنیده اید این مطالب را برای آگاهی یک چنین اشخاصی نوشتم تا بدانند و دیگر آنرا تکرار نکنند . انکار کردن انکار کردن همه ابعاد یک شخص نیست . من در مورد محمود غزنوی گفتم تا بدانید که چه تفکر و اعمالی حاکم بر عملکرد یک چنین فردی است ، من میخواهم شما هم بتوانید زوایای مختلف شخصیت هر فردی را ببینید و تا آمد یک حرف متعصبانه زد او را جزو قدیسین بحساب نیاورید .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  دوشنبه 09 آبان 1384 [04:31 ]
  چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

با سلام به همگي دوستان

به نظر شما ، چرا تمدن اسلامي از دوران اوج خود افول كرد ؟
چرا ديگر ابوعلي سينا و خوارزمي و ابوريحان به وجود نيامدند ؟

  امتیاز: 3.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 10 آبان 1384 [13:10 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

برای اینکه پدر مردم را در آورده بودند و هیچ کس حرف های دروغ شونو دیگه باور نمیکرد تمام کار های بد رو با اسم خدا همراه کرده بودن و سر مردم شیره میمالیدن . مردمم گفتند اگه خدا اینه ما نخواستیم .

  امتیاز: 2.40     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 10 آبان 1384 [13:10 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

علتش استبداد اسلام نما ها بود .

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 10 آبان 1384 [14:22 ]
  >> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

• اينجا يك سري سؤالات در مورد اين دو پاسخ مطرح است :

1. سؤال اين است كه چه كساني پدر مردم را در آورده بودند ؟
2. اين از چه زماني شروع شد ؟ چه عواملي موجب شد كه چنين بشود ؟
3. از چه زماني استبداد اسلام نما ها به وجود آمد ؟
4. آيا از همان ابتداي خلافت اسلامي ، يعني از زمان بني اميه و بني عباس ، خلفا مسبتد نبودند و ظاهر اسلامي نداشته اند ؟
5. خيلي از اين ويژگي هايي كه گفته مي شود ، شايد از همان ابتدا هم وجود داشته است ، پس چرا تمدن اسلامي در ابتداي حركتش ، رو به ترقي و شكوفايي گذاشت ؟


  امتیاز: 2.40    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 10 آبان 1384 [20:14 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

از همان اولش ما با اینها مسئله داشتیم تمام مبارزات چهار صد سال اول اسلام و بوجود آوردن حکومت ها در شرق ایران برای فرار از این ناجوانمرد ها بود اینها نه فردوسی نه ابوعلی سینا و نه هیچ کس دیگر را رها کردند , مرتب آنها را زجر میدادند و آنان را بی دین میخواندند و حتی نگذاشتند فردوسی در گورستان مسلمانان دفن شود و او را اجبارا در ملک شخصی او دفن کردند و محل همان را هم این نادانان گم و گور کردند بطوری که ما حتی محل دقیق تربت آنان را نمیدانیم .این (اشخاص).... باعث شدند که ما یک عکس از رهبرانمان و پدرانمان نداشته باشیم, حالا که آنها نیستند بعضی هایشان ممکن است به خاطر فقر آدم چیز فهم در سیاهی لشکر احمق ها بخواهند با آنها خود نمایی کنند, ..... همین الان نگاه کنید شعرا و هنرمندان ما را ببینید که چگونه از هنر افتاده اند اسلام همیشه با استبداد همراه بوده و بیخودی هم زور نزنید بگویید اسلام باعث ترقی شد اسلام به جز عده ای کم دانش و جاهل هیچ چیز برای ما نیاورد . موسیقی و شعر و هنر ما را از بین برد و شعر فرمایشی را باب کرد مردم از ترس نقاشی هایشان را نابود کردند و تنها چیزی را که باقی گذاشتند مینیاتور بود که حتی آنرا هم اینها نمیپسندیدند . فرهنگ فقر و نداری و قناعت را جا انداختند تا دانشمندان و دست آورد های آنان را در زمینه قرار بدهند , خرافات را رشد دادند ...., آقای قدوسی ما از ( اینها ) بیزاریم و از شما میخواهیم تبلیغ اینها را نکنید .

  امتیاز: 1.80    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:20 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

آقای قدوسی هر چه را که الان میبینید هزار برابر بدترش را زمانهای قبل به خود دیده است به ابوعلی سینا میگفتند تو مسلمان نیستی که او در جواب میگوید در دهر چو من یکی و آنهم کافر ----پس در همه دهر یک مسلمان نبود(فتح نون و واو) .شما فکر میکنید چرا او این حرف را زده چرا خیام میگوید تو خون کسان خوری و من خون رزان , ما هیچ دوره ای از تاریخمان از این نادان ها فارغ نبوده ایم , نمونه های هنرمندان امروز را ببینید ,شجریان را ببینید , سیمین بهبهانی را ببینید فرزانه بزرگوار ما معینی کرمانشاهی را ببینید و ....و...و....., بگزارید بیشتر نگویم چون شما آنها را سانسور خواهید کرد و به گوش مردم نخواهد رسید ,اینها را از اسلام عزیز داریم , دوباره نگویید که اینها به اسلام ربطی ندارد اینها مردم هستند که اینکار را میکنند , این دین با این مردم ترکیبی بوجود آورده که جدا کردنی نیست اگر خود خدا هم استغفراله بیاید حکومت کند آنها با خدا هم همین کار را خواهند کرد و کثافات را بجای دین به خورد مردم میدهند . میگویید که کار یک عده را با اسلام نباید مخلوط کرد میخواهم بپرسم که مسلمان ها در این سه دهه .....چه گلی به سرشان زدند و از کدام حق دفاع کردند که شما انتظار دارید من بین اسلام حکومت و اسلام به اصطلاح راستین اختلاف قائل شوم ایا ما نباید از هر کسی که از اسلام دم میزند دوری کنیم ؟ چون راستین و غیر راستین ندارد ؟ فرهنگیش را ببینید که علم و دانش را که باید سرمایه هایشان باشد کنار گذاشته اند و به دربانی مستبدین رضا داده اند این است فرزندان اسلام راستین آقای قدوسی که شما میخواهید بگویید اسلام ها فرق دارند !؟

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:21 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

آقای قدوسی من هیچ دوره ای را نمیشناسم که از دانشمندی در دوره حیاتش اینها حمایت کرده باشند اگر کسی عقل و دینش را به اینها نمیفروخت اینها از او راضی نبودند تمام این دانشمندان که زیاد هم نیستند با اینها مسئله داشتند شما باید زمانی که آنها زندگی میکردند را به حساب بیاورید نه اینکه پس از اینکه دیگر ابوعلی سینا نیست بیایند بگویند که بله او دانشمند اسلامی بود , اگر اسلامی بود چرا به او میگفتند که کافر است ؟.

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:22 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

آقای قدوسی دیروز دو پست دیگر فرستادم که آنرا اینجا نمیبینم با این وضع نمیشود بحث کرد هر وقت شکایت کردم بحث را در جایی میگذارند که محل درست آن نیست ,نوشته های من قبل از مال شما بود و باید به جایش بر گردد .همین الان در فقط کشور امریکا تعداد انجمن علمی فرض کنید زمین شناسی از تمام تاریخ ایران و علم و علمایش بیشتر است , شما صد نفر هم دانشمند اگر بشمارید که در 1400 سال عمر اسلام معرفی کرده دیگر چه دارید که بگویید , در همین سی سال اخیر با اینهمه اسلام عزیز گفتن شما ده هزار پزشک را فقط به کشور کانادا فراری دادید که هر کدامش 100 برابر بوعلی سینا چیز میدانند , این پزشکان اگر اسلام عزیر شما را عزیز یافته بودند میماندند و کارشان را میکردند , شما در حال حاضر فقط ادای کشور های مترقی را در میاورید و با اسلام عزیز هم درس خوانده های درون مرز را نابود خواهید کرد و هم برون مرزی ها را آنها را که شما شمردید برای 1400 سال تاریخ یک کشور هیچ است .عارف و فیلسوف هم لازم هستند ولی یک نفر حتی خود مولوی ما نداشتیم تا شیوه تفکر ایرانی را عوض کند و دین و دنیا را آشتی بدهد تا برای ترقی کشور از آن استفاده کنند , تمام این تولید ها که شما شمردید مال فقر و گوشه نشینی و در خود فرو رفتن است , برای رشد علم عملی باید اشیاء فراوان اطرافتان باشد که فکر مردم را برای استفاده کردن درست بکار وادار کند اینها را ما نداشتیم و الان هم نداریم و آنقدر از آنرا از غرب میخریم تا خودمان را مطرح کنیم تا بدرد سیاست روز ما بخورد , سیاست مدار ما اصلا قدرت را برای ماندن خودش میبیند و ترقی کشور را در مدت سی سال باور ندارد و فکر نمیکند که سی سال برای شروع کافی بود , بیشتر انرژی هایشان وارد چیز هایی میشود که همان مثل عرفان است و برای ایرانی نان و آب نمیشود اینها اول رفتند مسجد ساختند که همان عارف تولید کنند اگر فکر آب و نان مردم بودند برایش آزمایشگاه میساختند تا آنهم رشد کند و ما با این کشور وسیع اینقدر فقیر نباشیم . شما انعکاس بدهید من بیشتر توضیح خواهم داد .

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:25 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

سخن از آقای قدوسی است

اما سخنی دیگر
می گوئید که اسلام همیشه با استبداد همراه بوده است ، اما کدام اسلام را منظور دارید ؟
اسلام عارفان یا اسلام فیلسوفان ؟
اسلام حاکمان یا اسلام هنرمندان ؟
اسلام اهل تسنن یا اسلام تشیع ؟
اسلام سلطان محمود غزنوی یا اسلام خواجه نصیرالدین طوسی ؟

شما لایه ای از میوه های خوب را روی صندوقی که میوه های فاسد دارد بگذارید و بفروشید ببینید تا چه مدت این کار را میتوانید بکنید, هنرمندانی که دینشان دین اسلام باشد خودشان مورد قبول این آقایان نیستند شما صد نفر را در تمام تاریخ ایران میگیرید و میگویید من آنم که رستم بود پهلوان !ولی هیچ دیندار حکومتگری که مثل مولوی باشد را در تاریخ ایران نمیتوانید پیدا کنید اگر مولوی هم حکومت چی بود ...........از آب در میامد , ایراد همین است آنها از اسلام تعریف میکنند ولی وقتی نوبت به اسلام حکومت چی میرسد ....... , اگر میخواهید برای اسلام کاری بکنید که تعالیم خوبش بماند آنرا داخل حکومت نکنید چون با دست خودتان آنرا نابود میکنید .......... مطمئن باشید که افرادی مثل مولانا جلال الدین بلخی ها را شما هیچ موقع در هیچ حکومتی در ایران پیدا نخواهید کرد . مسلمانان متعالی تعدادشان انگشت شمار خواهد بود و .......... .

  امتیاز: 2.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:54 ]
  >>> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

سلام به همه دوستان
براي من جالب است بدانم كه آيا در آن روزگارهاي اوج تمدن اسلامي ، مردم و نخبگان ، اين همه مانند امروز با هم جر و بحث مي كردند ؟ آدم گاهي فكر مي كند كه كار امروزه ما شده است دعوا . اصلا انگار هيچ زمينه اي براي كار كردن مهيا نيست و هيچ كار مهمتري وجود ندارد !

افشین از اصفهان

  امتیاز: 1.80     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:54 ]
  >>> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

من گمان مي كنم كه يكي از اصلي ترين نكاتي كه در آن زمان ها وجود داشته است ، وجود حقوق برابر و امكان ترقي آزاد براي همه اقوام ايراني بوده است . نشانه اش اين كه در زمان آل بويه ، پزشك سلطان زرتشتي بوده است و يا وزير فلان شاه ،‌ يهودي بوده است .
اين بر خلاف زمان هايي است كه مردم اقوام ديگر تنها به شهرستان هاي دور خويش محدود شده اند و بنام ايلات و عشاير ،‌ تنها به همان زندگي روزمره خويش و آنهم با سختي و رنج مشغولند .

ايران ما هم اگر مي خواهد كه به دوران اوج و ترقي بازگردد ، بايد امكان حضور همه اقوام را در اركان قدرت فراهم نمايد .

اين دوست ما كه مي گويد پزشكان فراواني از كشور رفته اند ، آيا مي داند كه چقدر استعدادهاي عالي در مناطق مرزي به هرز مي رود و از اولين امكانات آموزش صحيح محرومند ؟

نعمت عزيزي از پاوه

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 13 آبان 1384 [03:54 ]
  >>> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

من يك سؤال از اين دوست ناشناس دارم ، آيا اگر هر كس مسلمان است و يك ادعايي دارد ، بايد حرف ها و رفتار او را به پاي همه نوشت ؟
اينكه مي گوئيد كه اسلام هميشه با استبداد همراه بوده است ، من يك مسلمانم و هيچ علاقه اي به استبداد ندارم و حاضرم در برابر آن بايستم و همان طور كه قبلي ها كردند ، مبارزه كنم .

اما يك مطلب هست ، اينكه يك حكومتي اعضاي جامعه اش را تحت فشار مي گذارد يا نه ، بايد از خود مردم پرسيد .
آيا نيستند مردمي كه خيابان خواب اند و در گوشه بعضي شهرهاي بزرگ آمريكا و جاهاي ديگر هستند و حتما از روند جامعه سرمايه داري بسيار در رنج هستند ؟ آيا مي توان به واسطه اعتراض آنها ، حكم كرد كه پس نظام آنجا كاملا ستمكار است ؟

محمد حسين

  امتیاز: 1.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 17 آبان 1384 [01:41 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

در این کشور ..... بر ملت ما ظلم فراوان شد ,............. , ذخایر ما از بین رفت و پولی که باید این ملت محروم را از بدبختی نجات میداد تلف شد , ...........,و دهها مورد دیگر که آنها را کم کم خواهم گفت ولی با این چند گفته میخواهم بگویم شما یک نفر مسلمان از آنها که فکر میکنی اسلامشان با حکومتی ها فرق دارد و مثل مال مولوی است و .....علیه ظلم بلند شد که از مردم دفاع کند ندارید که معرفی کنید عوضش رفتید ادای فرهیختگی در آوردید و به قرتی بازی ..... پرداختید , آیا هنوز شک دارید که اسلام مترقی و عقب مانده ندارد و همه اش یکی است ؟اگر مترقی داشت که شما بجای قرار گرفتن در جبهه ظلم باید به مظلوم کمک میکردید ,ولی نه شما میگذارید که مسلمان نما ها .........مخالفانتان را کم کنند و شما دستتان تر نشود , آقای قدوسی اینجا جای دفاع از آن اسلامی است که ادعا میکنی مترقی است علمت را بکار بینداز و بجای طرح سوال عقیده ات را بگو , ........... بگذارید یک یکی پیش برویم , تعداد مسلمانانی را که دینشان دین سالمی بود و از این وضع انتقاد کردند و .....را برایم بشمارید تا من بدانم بین اسلام ارتجاعی و مترقی فرقی هست , اسلام مترقی را با بوی اودکلن مدعی مسلمانی و ریش تراشیده و ادای روشنفکر ها را در آوردن نمیسنجند .


نمونه ای از کامنت ها

سلام به همه دوستان
برای من جالب است بدانم که آیا در آن روزگارهای اوج تمدن اسلامی ، مردم و نخبگان ، این همه مانند امروز با هم جر و بحث می کردند ؟ آدم گاهی فکر می کند که کار امروزه ما شده است دعوا . اصلا انگار هیچ زمینه ای برای کار کردن مهیا نیست و هیچ کار مهمتری وجود ندارد !

افشین از اصفهان


  • کسانی هم که حوصله این بحث ها را ندارند بروند بحث سینما یا اضطراب یا روانشناسی بکنند به اینحا نیایید و کامنت هایی از این قبیل نگذارید موضوع این بحث برای همین است اگر خوابیده اید بیدار شوید .

  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 17 آبان 1384 [01:42 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

نمونه ای از کامنت ها

سلام به همه دوستان
برای من جالب است بدانم که آیا در آن روزگارهای اوج تمدن اسلامی ، مردم و نخبگان ، این همه مانند امروز با هم جر و بحث می کردند ؟ آدم گاهی فکر می کند که کار امروزه ما شده است دعوا . اصلا انگار هیچ زمینه ای برای کار کردن مهیا نیست و هیچ کار مهمتری وجود ندارد !

افشین از اصفهان


  • کسانی هم که حوصله این بحث ها را ندارند بروند بحث سینما یا اضطراب یا روانشناسی بکنند به اینحا نیایید و کامنت هایی از این قبیل نگذارید موضوع این بحث برای همین است اگر خوابیده اید بیدار شوید .

  امتیاز: 2.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 17 آبان 1384 [01:42 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

آقای قدوسی با سلام :شما نوشته اید :

فعلا یک جواب :
• اگر شعرها فرمایشی است ، چگونه این همه غنای شعری مولوی و حافظ به وجود آمد .

در همان دیوان حافظ هم اشاره ها و شکایت از اسلام نمایان هست که اگر خواستید میتوانم دیوان حافظم را بگردم و یکی یکی آنها را برایتان پیدا کنم تا ببینید که درد امروز ایران درد آنروز هم بود .

1-واعظان کین جلوه در محراب و منبر میکنند -چون به خلوت میروند آن کار دیگر میکنند
مشکلی دارم ز دانشمند محلس باز پرس ---توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر میکنند
گوییا باور نمیدارند روز داوری ---کین چنین قلب و دخل در کار داور میکنند
یارب این نودولتان را با خر خودشان نشان ----کین چنین ناز از غلام ترک و استر میکنند

2- دانی چنگ و عود چه تقریر میکنند----پنهان خورید باده که تعزیر میکنند
ناموس عشق و رونق عشاق میبرند ----- عیب جوان و سرزنش پیر میکنند
جز قلب تیره هیچ نشد حاصل و هنور ---باطل در این خیال که اکسیر میکنند
..................
.....................
الی آخر
3-رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند ---چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند
من ار چه در نظر یار خاکسار شدم ----رقیب نیز چنین محترم نخواهد ماند
چو پرده دار به شمشیر میزند همه را ----کس مقیم حریم حرم نخواهد ماند

4-خدا زان خرقه بیزار است صد بار-----که صد بت باشدش در آستینی
....................
درونها تیره شد باشد که از غیب ------چراغی بر کند خلوت نشینی


آقای قدوسی حافظ هم دل خوشی از مسلمان نما های دین فروش نداشت .


  امتیاز: 1.80     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 17 آبان 1384 [01:47 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

دوستی نوشته است

من یک سؤال از این دوست ناشناس دارم ، آیا اگر هر کس مسلمان است و یک ادعایی دارد ، باید حرف ها و رفتار او را به پای همه نوشت ؟
اینکه می گوئید که اسلام همیشه با استبداد همراه بوده است ، من یک مسلمانم و هیچ علاقه ای به استبداد ندارم و حاضرم در برابر آن بایستم و همان طور که قبلی ها کردند ، مبارزه کنم .

اما یک مطلب هست ، اینکه یک حکومتی اعضای جامعه اش را تحت فشار می گذارد یا نه ، باید از خود مردم پرسید .
آیا نیستند مردمی که خیابان خواب اند و در گوشه بعضی شهرهای بزرگ آمریکا و جاهای دیگر هستند و حتما از روند جامعه سرمایه داری بسیار در رنج هستند ؟ آیا می توان به واسطه اعتراض آنها ، حکم کرد که پس نظام آنجا کاملا ستمکار است ؟

محمد حسین
--------------
ظلم اگر در آمریکا هم بشود ظلم است , و باید آنرا هم به جهانیان نشان داد و واقعیت هم دارد .
شما گفته اید :اینکه یک حکومتی اعضای جامعه اش را تحت فشار می گذارد یا نه ، باید از خود مردم پرسید
بله من با حرف شما موافقم ما باید به یک نظر سنجی بدون دست داشتن متقلب ها در آن انجام دهیم من هم یکی از افراد این جامعه هستم و نظر مرا هم میبینید .شما اگر در امریکا بودید میدیدید که به هیچ وجه ظلم در اینجا ابعاد ایران را ندارد . آقای محمد حسین ........شما که مسلمانید وقتی میبینید با دین شما این کار ها را میکنند بجای شکایت از من بروید از آنها شکایت کنید که دین شما را دارند نابود میکنند .اگر دین شما خوب است و فضولی در کار مردم نمیکند من شما را باور میکنم اما میخواهم از شما بشنوم که دغلکاران را معرفی میکنید و آنها را میشناسید , اگر نکنید در داشتن دین خوبتان شک کنید. ببینید من دشمن شما نیستم شما باید جمله هابتان را متوجه آنهایی کنید که .........با درود

  امتیاز: 2.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 17 آبان 1384 [01:49 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

آقای قدوسی میگویند

> با سلام

شما می خواهید بگوئید که اصولا تمدن اسلامی هیچ دستاوردی نداشته است ؟
یا می خواهید از حکومت امروز ایران انتقاد کنید ؟
یا می خواهید بگوئید که باید دین از حکومت فاصله بگیرد ؟
یا می خواهید بگوئید که اسلام ذاتا خواستار استبداد است ؟

شما جامعه 1000 سال پیش را با الان مقایسه می کنید ،
(مقایسه پزشک امروز و ابن سینا !!! )
این مثل این است که یک دانشجوی خوب فلسفه را با سقراط مقایسه کنید !!!

بحث ها را قاطی نباید کرد ،
بحث بر سر تمدنی است که سهم بالایی در تکاپوهای بشری دارد ،
و علت اینکه چرا افول کرده است .

ممنون

دست آورد های 1400 سال اسلام در ایران اصلا قابل توجه نیست , خیلی کم است و آنهایی را که داریم اصلا ربطی به اسلام ندارد و از اسلام بیرون نیامده و از پویایی خود فرد است ریاضی دانی خیام به اسلام چه ربطی دارد , و یا زکریای راضی برای اسلام الکل و زاج سبز را کشف کرد ؟
بحث ها را قاطی نمیکنم , اما آنهایی که شما میخواهید بشنوید را هم همه با هم یکجا نمیتوانم بگویم چون زمان میبرد .
گفته اید:
یا می خواهید از حکومت امروز ایران انتقاد کنید ؟
یا می خواهید بگوئید که باید دین از حکومت فاصله بگیرد ؟
یا می خواهید بگوئید که اسلام ذاتا خواستار استبداد است ؟

  • همه اینها که گفتید درست است . مگر ما حق نداریم از کار های بد و ظالمانه انتقاد کنیم ؟ شما این حق را بما نمیدهید ؟

*مقایسه برای این کردم تا بدانید که مسلمان نما ها مخالف ابوعلی سینا هم بودند ,اگر شما آن موقع طرفدار شخص عالم بودید چطور است که حالا نیستید و ده هزار فقط پزشک را به کشور کانادا فراری دادید ,بعد برای فریب مردم مینشینید مرثیه فرار مغز ها سر میدهید. شما همین الان ده هزار فارغ التحصیل بیکار رشته کشاورزی دارید بقیه رشته ها همینطورند . افول فکر میکنید چطور انجام میشود ؟پروسه افول مثل اتومبیلی است که هر روز چیزی از آن میافتد خب این اتومبیل روزی از کار خواهد ایستاد , الان که نیفتاده باید برایش کاری بکنید که میدانم آسان نیست , ..........

  • نهضتی که تمام توجهش روی .......سر قدرت ماندن باشد البته افول میکند چون تمام افراد یک جامعه که نادان نیستند
  • به نظر میرسد که شما میخواهید فقط افول اسلام در گذشته بحث شود نه در حال حاضر .اگر آنرا هم زیر ذره بین بگذاریم و علت دقیقش را که در تاریخ پوشیده شده است را در آوریم , به چه درد امروزمان میخورد ؟ با مشکلات امروز چه میخواهید بکنید ؟
  امتیاز: 2.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 22 آبان 1384 [05:55 ]
  >>> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

با سلام
به نظر من باید بیشتر تمرین کنیم که کلی گوئی را کنار بگذاریم

سوالاتی هم چون چرا تمدن اسلامی افول کرد
می تواند از دید گاههای مختلف بررسی شود
بستگی دارد به این که تمدن اسلامی را چه بدانیم
وافول را چگو نه معنا بکنیم
اگر عقب ماند گی دنیای اسلام یا مسلما نان از فناوری های
عجیب و غریب را افو ل تمد ن اسلا می بدانیم صحیح است
ولی ان چه مهم است این است که واقعا متوجه بشویم
که اسلام به ذات خود ندارد عیبی
هر عیب که هست از مسلمانی ما ست
شاید اگر این گونه سوال کنیم بهتر باشد
چه بکنیم که تمدن اسلامی دیگر افول نکند

  امتیاز: 2.20    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 26 آبان 1384 [10:04 ]
  >>>>> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

گمان مي كنم كه تمدن آن روز ايران و اسلام يك تفاوت بزرگ با امروز و ديروزمان داشته است .
در آن روزگارها با وجود آنكه كليت تمدن مربوط به دولت اسلامي و حضور اسلام بود ، اما اقليت هاي ديني كاملا در بافت جامعه عجين بودند . نمونه اش پزشكان يهودي و مسيحي بوده است . آنها در عين آزادي شخصي و ديني ، غلبه اسلام را پذيرفته بودند و در عين حال امكان رشد و ترقي در جامعه برايشان مسدود نبود .

اما به مرور وضعيت بسته و بسته تر شد . و اگر مي خواهيم كه دوباره راه ترقي و تكامل را بپيماييم ، بايد شرايطي را به وجود بياوريم كه هر كه خود را ايراني مي داند و دلبسته به اين خاك و اين تمدن است ، بتواند در شور و شوق عمومي و ساخت و توسعه كشور مشاركت نمايد .

آندرانيك ساخاريان

  امتیاز: 2.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین غراب 3 ستاره ها ارسال ها: 63   در :  پنج شنبه 26 آبان 1384 [14:56 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

سلام
به نظر من چون ما مسلمانان بیشتر از آنکه به دانسته های خود عمل کنیم شعار می دهیم .
دوم ما به ابو علی سینا ، خوارزمی و ...... مغرور شدیم و دیگر به دنبال پرورش مغز ها نرفتیم .
به دنبال پرورش مغز که نرفتیم هیچ ، مغزهای خود را فراری دادیم .
سوم فرهنگ مصرف گرائی در ما رواج پیدا کرد . به دنبال تولید و مو آوری نرفتیم .

  امتیاز: 3.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 29 آذر 1384 [03:43 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

من تقریبا همه ی جوابها را خواندم به بقه هم نظری انداختم. من فکر می کنم حد اقل تا الان ( شاید بعدا با مطالعه بیشتر نظرم تغییر کند) ‌اگر تمدن اسلامی پیشرفت داشت شاید یکی از دلایلش اعتماد به نفس جامعه آن موقع بود. ببینید، مسلمانان واقعا در مقابل بقیه تمدن ها سری تو سر ها داشتند .
( با همه ی ایرادهایی که به آنها از هر نظر وارد هست )
اما بعد از رنسانس بعد از کشفیات اروپاییها بعد از فعالیتهای تجاری و بعد از انقلاب صنعتی و بعد از ....تا الان، دیگه واقعا مسلمانها کم آوردند، به نظر من اعتماد به نفسشان پایین آمد. این عدم اعتماد به مفس و به قول امروزی ها " کلان " در نظر باید گرفت نباید شخصی کردش.
(حالا این کم آوردن به دین مربوطه ، بله قطعا یک جنبه ی آن به دین ربط دارد ، به برداشتهای علمای اسلام از دین.)
سعی هم کردیم که بر این عدم اعتماد به نفس غلبه کنیم به روشهای مختلف ، با گرفتن لوازم جدید اندیشه ای و کاربردی . جاهایی این اتخاذ ابزار جدید جواب داد. یک جاهایی هم نداد.  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 02 دی 1384 [08:37 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 


من تقریبا همه ی جوابها را خواندم به بقه هم نظری انداختم. من فکر می کنم حد اقل تا الان ( شاید بعدا با مطالعه بیشتر نظرم تغییر کند) ‌اگر تمدن اسلامی پیشرفت داشت شاید یکی از دلایلش اعتماد به نفس جامعه آن موقع بود. ببینید، مسلمانان واقعا در مقابل بقیه تمدن ها سری تو سر ها داشتند .
( با همه ی ایرانهایی که به آنها از هر نظر وارد هست )
اما بعد از رنسانس بعد از کشفیات اروپاییها بعد از فعالیتهای تجاری و بعد از انقلاب صنعتی و بعد از ....تا الان، دیگه واقعا مسلمانها کم آوردند، به نظر من اعتماد به نفسشان پایین آمد. این عدم اعتماد به مفس و به قول امروزی ها " کلان " در نظر باید گرفت نباید شخصی کردش.
(حالا این کم آوردن به دین مربوطه ، بله قطعا یک جنبه ی آن به دین ربط دارد ، به برداشتهای علمای اسلام از دین.)
سعی هم کردیم که بر این عدم اعتماد به نفس غلبه کنیم به روشهای مختلف ، با گرفتن لوازم جدید اندیشه ای و کاربردی . جاهایی این اتخاذ ابزار جدید جواب داد. یک جاهایی هم نداد.  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 11 دی 1384 [13:46 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

razzsmilesurprisedwinkrstuoo[poio876

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline لیلا_عابدی 3 ستاره ها ارسال ها: 146   در :  دوشنبه 19 دی 1384 [07:02 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 


به نظر من این اعتماد به نفس کاهش یافت چون دین ارائه شده فقط اسمش اسلام بود

چون راهنمایی نبود تا مردم را به درستی هدایت کند و باعث شود که مردم در دو راه های
تردید نمانند .

شاید معصومی نبود که به مردم اسلام ناب و حقیقی را معرفی کند.
به نظر من مردم در دوران های متفاوت با مسائل مختلف روبه رو شدند و ندانستند که
این مسئله را چطور با اسلام هماهنگ کنند .

بین مردم و اسلام ( حقیقی ) فاصله افتاد و به همین جهت مردم مشکل را بر اسلام نهادند نه
جهل خویش نسبت به آن .

دقیقاً همان مشکلی که ما در حال حاضر داریم


  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 25 دی 1384 [11:28 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

به نظر شما مسجد گوهرشاد مشهد ، از روی اجبار و زورکی ساخته شد ؟
• اصلا ممکن است که از روی اجبار ، چنین بناهای درخشانی آفریده شود ؟


آقای قدوسی از اجبار نبوده از خرافات و تعصب کسانی مثل شاه عباس و شاه اسماعیل بوده که فکر میکردند فرضا اگر مادرت را به دست خودت بکشی و یک مسجد بزرگ بسازی گناهانت بخشوده میشود ، اینها که آن مساجد را بدست خودشان نساختند ، عده ای بودند که این کار مداومشان بود و برای نان خوردن این کار ها را میکردند و بواسطه کار کردن از کودکی و کار های بزرگ و بزرگتر را به تدریج پذیرفتن آنان را کسی کرده بود که میدان نقش جهان اصفهان را با دو مسجد ، یک کاخ و یک میدان چوگان بازی را بتوانند خلق کنند شاید هم یک بعدش اندکی مذهب باشد که این باز گو کننده هیچ حقیقتی نیست . البته زورکی نمیساختند ولی برای اینکه دیگر مثل آن ساخته نشود بعضا معمارش را مخفیانه میکشتند . تمام آن کار ها را شما حتی روی در ورودی قنات ها و چاه ها در کویر میبینید آن سلیقه کار آنروز است و اصلا شق القمر هم نیست . عده زیادی از آن راه نان میخوردند و آنکار ها را به زبده ترین افراد میدادند آجرش را عده ای میزدند و معماران هم بنا را بالا میاوردند و جمعی دیگر هم کار تزیینی آنرا میکردند ، ایرانیان باستان هم که تخت جمشید را 2000 سال پیش از میدان نقش جهان اصفهان ساختند دارای ذوق بودند و ما ذوق را با آمدن اسلام فقط پیدا نکردیم ، جاده های شاهی و جاده ای که با سنگ پوشانده شده بود و از شوش نامه را در اسرع وقت تا دمشق میبرد که با اعتقاد اسلامی نساخته بودند . بند امیر که آب منطقه را میداد که ربطی به اسلام ندارد قبل از بند امیر دهها بند بزرگ خاکی که هنوز هم نقش گلی بقایای آن وجود دارد همه مال قبل از اسلام است ، نیروی دریایی عظیم خشایار شا را ما حتی الان هم نداریم . من میتوانم بگردم و کلی برایتان نمونه پیدا کنم تا مثل برخی نگویید ما هیچ چیز نداشتیم و همه با اسلام آمد این تصور بسیار سهل انگاری است و توسط افراد متعصب وارد کتابهای ما شده است ، اصلا هم گمان نکنید که سعدی و حافظ و امثال آنها گفته هایشان تمام حرفهایی است که ما باید بدانیم آنها هم محدودیت های خود را دارند و مانند همه ما دارای محدودیت هایی هستند شاعر خوب مثل معمار خوب است ولی ممکن است مورخ خوب نباشد . اما فردوسی همه اینها بود و هنرش ابعاد وسیع دارد که اگر فرصتی شد وارد آنهم در سطح شناخت خود خواهیم شد . خلاصه اینکه این بنا ها به اسلام ربط زیادی ندارد و هدف چیز دیگری بوده ، محمود غزنوی هم همجنس باز و غلامباره بود و به هند هم حمله میکرد تا غنیمت و برده بگیرد ولی آنرا به حساب اسلام میگذاشت.

زیان کسان از پی سود خویش | بگیرند و دین اندر آرند پیش

اینرا فردوسی در باره محمود میفرماید .


  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 25 دی 1384 [11:34 ]
  > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

eekeekeek  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline محمد رضا قدوسی 3 ستاره ها ارسال ها: 916   در :  یکشنبه 25 دی 1384 [11:42 ]
  >> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

با سلام

كدام حكومت بدون حمله و تجاوز و قتل به سر كار آمده است ؟

اگر ما از دستاوردهاي تمدن اسلامي دفاع مي كنيم ،
آيا منكر مصائب حمله هاي اوليه هستيم ؟

آيا علم امروز در جايي مثل آمريكا ، بايد همراه با تجاوزاتش در ويتنام مقايسه و قضاوت شود ؟
هرچيزي بر سر جاي خود .  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 25 دی 1384 [11:53 ]
  >>>>> چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

آقای قدوسی اینها چند تا از دلایلی است که راه عرب به دل ایرانی نمینشیند ما از لحاظ دانش در تاریخ ایران اگر فرد قابلی داشتیم که اسیر خرافات و تعصب ...... نبود ، اگر اینها را میشندیدند دادشان به فلک میرفت و کما اینکه مال فردوسی بزرگوار ما چنین بود افرادی که از ترس عرب دمشان را زمین گذاشتند و فوری تظاهر به آوردن اسلام کردند افرادی نبودند که بتوانند مانند ابومسلم ها و یعقوب لیث ها عمل کنند ،.....اگر ما بدام ..... نیفتاده بودیم الان از هندوستان عقب تر نبودیم . جناب قدوسی اینهاست که ایرانی میداند که بزرگیش را اعراب نابود کردند اینست که .... دائما در حال افول است و هر که چشم بینا داشته باشد اگر آنروز ها را نتواند بفهمد حالا را که میبیند و میفهمد ، در به روی شما هم باز است .قسمت های زیر ازتاریخ طبری و کتاب پطروشفسکی (اسلام در ایران) و کتاب "ملاحظاتی در تاریخ اجتماعی ایران" نوشته پژوهشگر گرانقدر آقای علی میرفطروس است :

پایداری مردم آذربایجان:

مردم آذربایحان نیز در زمان عمر،بارها،شورش کردند و با سپاهیان عرب،بسختی بجنگیدند.در زمان عثمان نیز شورشهای متعددی در آذریایجان روی داد بطوریکه : ولیدبن عقبه به جنگ ایشان (مردم آذرباجان) رفت و غنیمت و اسیران فراوان بدست آوردند.(فتوح البلدان-ص165،!66،326) "ملاحظاتی در تاریخ ایران- اسلام و اسلام راستین،علی میرفطروس"

انتقال اعراب به ایران و مجاورت آنان با ایرانیان غالبا با تعرض و تصرف املاک و اراضی دهقانان و دوستاییان ایران همراه بود بطوریکه بلاذری و ابن فقیه تأکید می کنند:چون تازیان در آذربایجان فرود آمدند،عشیره های عرب از کوفه و بصره و شام به آنجا روی آوردند.هر قوم(عرب)بر هرچه که توانست مسلط گردید...(فتوح البلدان-ص288 و مختصرا البلدان - ص126)"ملاحظاتی در تاریخ ایران-اسلام و اسلام راستین،علی میرفطروس"

پایداری مردم استخر:

استخر به موجب عهدنامه ای که در سال 648 م (28هجری) با ابووسی اشعری منعقد نمود سر به فرمان تازیان نهاد و لی سال بعد ساکنان آنشهر شورش کرده و افراد پادگان عرب را به قتل رسانیدند.اعراب بی درنگ استخر را محاصره کرده و تسخیر نموده و آنرا ویران ساختند و نزدیک به 40 هزار تن از مردان را به هلاکت رسانده.زنان و کودکان را به بردگی بردند(469م)پیشوایان عرب به هنگام تسخیر پارس اراضی بسیاری را به تصرف خویش درآورده غصب کردند.(اسلام در ایران-پطروشفسکی)

در فتح استخر(28 هجری)مردم شهر،قتل عام شدند و بقول "طبری":اعراب مسلمان کشتار بزرگی کردند؛با اینحال مردم از پذیرفتن اسلام خودداری کردند و با حفظ آیین خود،به پرداخت جزیه(مالیات سرانه) گردن نهادند.(تاریخ طبری-ج5-2009)

گویند:عثمان بن ابی العاص آهنگ استخر کرد و چندانکه خواست بکشتند و چندانکه بخوستند غنیمت گرفتند و کسان به غزا رفتند.پس از عثمان مردم را به جزیه دادن و ذمی شدن خواند و کس فرستادندو او نیز کس فرستادو هربذ و همه فراریان یا گوشه گرفتگان پذیرفتند و تعهد جزیه کردند.(تاریخ طبری-جلد پنجم)

به این مورد توجه ویژه بفرمایید:

پس از فتح استخر(در سال 28-30 هجری)مردم آنجا سر به شورش برداشتند و حاکم عرب شهر را کشتند...اعراب مسلمان مجبور شدند تا برای بار دوم استخر را محاصره و تصرف نمایند.مقاومت و پایداری مردم شهر آنچنان بود که فاتح استخر (عبدالله بن عاص)را سخت خراسان و خشمگین ساخت بطوریکه:
"سوگند خورد که چندان بکشد از مردم استخر که خون براند...پس به استخر آمد و (آنجارا)به جنگ بستد...و خون همگان مباح گردانید و چندانکه کشتند؛خون نمیرفت،تا آب گرم به خون ریختند،پس برفت...و عده ی کشتگان که نام بردار بودند،چهل هزار کشته بود-بیرون از مجهولان-(فارسنامه-ابن بلخی-ص135 و نیز نگاه کنید به کامل-ابن اثیر-ج3-ص163 و تاریخ طبری-ج5-ص2009)

کشتار ایرانیان در زمان خلافت(امامت)حضرت علی:

در این زمان مردم استخر،بار دیگر قیام کردند و حضرت علی"زیادابن ابیه(عامل فارس) را به سرکوبی آنان فرستاد.(تاریخ طبری-ج7-ص2722)

مردم استخر نیز در زمان حضرت علی بار دیگر سر به شورش برداشتند و اینبار عبدالله بن عباس،بفرمان علی،شورش مردم استخر را سرکوب کرد.(فارسنامه-ابن بلخی-ص136)

پایداری مردم اهواز:

شعبی گوید:هنگامیکه علی علیه‌السلام نهروانیان را بکشت بسیار کسان با وی مخالف شدند و ولایت آشفته شد و بنی ناجیه به مخالفت وی برخاستند.ابن حضرمی به بصره آمد،مردم اهواز بوریدند و خراج پردازان طمع آوردند که خراج را بشکنند.پس از آن سهل بن حنیف عامل علی را از فارس بیرون کرد.ابن عباس به علی گفت:"کار فارس را به وسیله زیاد سامان می دهم".علی دستور داد که زیاد را آنجا فرستد.ابن عباس به بصره رفت و زیاد را با جمعی بسیار به فارس فرستاد که مردم فارس را سرکوب کرد و خراج دادند.(تاریخ طبری،جلدششم)

مؤلف تاریخ بخارا درباره شوش مردم این شهر یادآور می شود که : معاویه،عبیدالله بن زیاد را برای سرکوبی مردم به سوی بخارا فرستاد و عبیدالله پس از نبردی سخت آنجا را بار دیگر تصرف کرد:
عبیدالله فرمود تا درختان می کندندو دیه ها را خراب میکردند و شهر بهارا را نیز خطر بود.خاتون(حاکم بخارا)کس فرستاد و امان خواست.صلح افتاد به هزارهزار(1میلیون) درهم با چهارهزار برده(تاریخ بخارا-ص52،53)
اما بزودی مردم بخارا از پیمان صلح خود بار دیگر سرباز زدند.سعید بن عثمان (عامل معاویه)در سال 56 هجری بسوی بخارا ستافت و بقول یعقوبی در آنجا کشتاریعظیم کرد تا توانست بار دیگر شهر را تصرف کند.(تاریخ یعقوبی-ج2-ص172)

گروهی از بزرگ زادگان بخارا نیز بعنوان گروگان در شمار اسیران بودند که فاتحن عرب آنان را مورد شکنجه،توهین و تحقیر قرار دادند.سرانجام:
ایشان(اسیران بخارایی)بغایت تنگدل شدند و گفتند:این مرد(سعیدبن عتمان)را چه خواری ماند که با ما نکرد؟...چون در استخفاف(خواری)خواهیم الاک شدن.باری به فایده ای هلاک شویم...به سرای "سعید"(سردار عرب)اندر آمدند،درها را ببستند و سعید را بکشتند و خویشتن را نیز به کشتن دادند.(تاریخ بخارا،ص54-57)

درسال 90هجری(709 میلادی)مردم بخارا،یار دیگر کافر شدند و اینباد قتیبه بن مسلم(بدستور حجاج) بسوی بخارا شتافت.مرم بخارا در جنگی سخت ابتدا بر سپاهیان عرب پیروز شدند و مسلمانان را درهم شکستند بطوریکه وارد اردوگاه قتیبه شدند و از آن گذشتند.اما سرانجام قتیبه مردم را هزیمت داد و بار دیگر بر شهر تسلط یافت.(تاریخ طبری،ج9،ص3825)

پایداری مردم بلخ:

در سال 651 میلادی(31هجری)شاهاشاهی ساسانی سقوط کزد.همه ی ایران تقریبا تا آمودریا(جیحون)(از شمال غرب) مسخر اعراب کشت.فقط نواحی بلخ و غور و زابلستان و کابل و سرزمینهای کرانه ی دریای خزر،یعنی دیلم و گیلان و طبرستان،مستقل باقی بماندند.مردم نواحی مزبور لجوجانه پایداری کردند و بعدها مطیع شدند.(بلخ به طور قطع در سال 707 میلادی/89 هجری)ولی دیلم و غور و کابل مسخر اعراب نگشتند.(اسلام در ایران - پطروشفسکی)


پایداری در الجلولاء:

ماهان گوید:فتح جلولاء در اوایل ذیقعده سال شانزدهم بود و از قادسیه تا جلولاءنه ماه بود.(تاریخ طبری،جلد پنجم)

سعد گوید:در سفر سال شانزدهم هاشم بن عقبه با دوازده هزار کس و از جمله سران مهاجر و انثار و بزرگان عرب از مرتدشدگان و مرتدنشدگان،روان شد و چهار روزه از مداین به جلولاءرسید و سپاه پارسیان را محاصره کرد.پارسیان دفع الوقت میکردند و هروقت می خواستند بیرون می شدند.مسلمانان در جلالاء هشتاد بار بر آنها حمله بردند و پیوسته خدا،مسلمانان را ظفر میداد.مشرکان از خارهای چوبی نتیجه نبردند و خارهای آهنی بکار بردند.

بطان بن بشر گوید:وقتی هاشم در جلولاء در مقابل مهران فرود آمد پارسیان را در محوطه ی خندقشان محاصره کرد و آنها با سرگرانی و گردنفرازی بمقابله ی مسلمانان میامدند.هاشم با کسان سخن می کرد و می گفت:"این منزلکاهی است که از پس آن منزلهاست".سعد هم پیوسته برای او کمک میفرستاد.سرانجام فارسیان آماده ی جنگ با کسلمانان شدند و برون شدند و هاشم با کسان سخن کرد و گفت:"در راه خدا نیک بکوشید و غنیمت شما را کامل دهد،رای خدا کار کنید".

به هنگام طلاقی پارسیان سخت بجنگیدند اما خدا بادی به سوی آنان فرستاد که همه جا را تاریک کرد و چاره ای جز ترک نبردگاه نبود.سواران پارسی در خندق افتادند و بناچار بر کنار خندق گذرگاهها کردند که اسبان از آن بالا رود و بدینسان حصار خویش را تباه کردند و مسلمانان از ماجرا خبر یاقتند:"بار دیگر به سوی آنها رویم و داخل حصار شویم یا جان بدهیم".
و چون بار دیگر کسلمانان حمله بردند پارسیان بیرون شدند و به دور خندق آنجا که مسلمانان بودند خارهای آهنین ریختند تا اسبان سوی آنها مرود و برای عبور جایی واگذاشتند و از آنجا سوی مسلمانان آمدند و سخت بجنگیدند که هرگز نشیر آن رخ نداده بود مگر در لیله النهر،اما این جنگ سریعتر و مجدانه تر بود.

و چنان شد قعقاع بن عمرو در جهت حمله ی خویش به مدخل خندق رسید و آنجا را بگرفت و بگفت تا منادی ندا دهد که ای گروه مسلمانان اینک سالار شما وارد خندق پارسیان شده و آنجا را گرفته سوی او روید و پارسیانی که میان شما و سالارتان هستند ، مانع دخول خندق نشوند.

قعقاع چنین گفته بود که مسلمانان را دلگرم کنند،آنها نیز حمله بردند و تردید نداشتند که هاشم در خندق است و درمقابل حمله ی آنها مقاومتی نشد تا به در خندق رسیدند که قعقاع بن عمرو آنجا را گرفته بود و مشرکان از راست و چپ از عرصه های مجاور خندق فراری شدند و دچار بلیه ای شدند که برای مسلمانان فراهم کرده بودند و مرکبهایشان لنگ شد و پیاده گریزان شدند و مسلمانان تعقیبشان کردند و جز معدودی ناچیز از آنها جان به در نبرد،خدا در آن روز یکصد هزار از آنها را کشت و کشتگان همه عرصه را پوشانیده بود به این جهت جلولاء(دشت پوشیده از جسد)نام گرفت.از بس که دشت را مردگان پوشانیده بود و نودار جلال جنگ بود.(تاریخ طبری،جلد پنجم)

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [11:48 ]
  > > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 


> سؤال من این است که
از کی تا حالا ، با زور و اجبار و بدون توان و فهم ،
می توان آثار بزرگ هنری خلق کرد ؟

به نظر شما ،
اگر ملیاردها تومان به کسی یا کسانی بدهیم ،
می توانند أثر هنری خلق کنند ؟

أثر هنری ، ذوق و سلیقه و نبوغ هنری و کلی چیزهای دیگر می خواهد .


آقای قدوسی همه اینها امکان پذیر است سازنده اگر پولش را بگیرد میسازد و درست آن چیزی را که شما از او انتظار داری تحویل میدهد .برای کشور کوچک کویت قرار است یک برج با بلندی یک کیلومتر ارتفاع بسازند وقتی کویتی ها برج را تحویل گرفتند شاید خیلی هاشان اصلا ندانند که سازنده آن که بود . همین الان اگر شما تصمیم بگیرئد که کپی تخت جمشید را برای یادبود نسل های آینده ایران دوباره بسازید پولش را که فراهم کنید صد ها مهندس و سنگتراش و قالبگیر موتیف های تخت جمشید و زیبایی شناسها و هنرمندان مختلف هستند که عمرشان را در این راه بگذارند ، اصلا شما بنشینید با یک گروه مهندسی چند ملیتی گفتگو کنید و بخواهید که برای ما تخت جمشید بسازند آنها همه را آنطور که شما بخواهید خواهند ساخت و حتی زیر بنا را طوری میسازند که در مقابل زلزله برای سالیان زیاد مقاوم باشد و زیر آب و فاضلاب و هر چیزی را که شما فکر کنید داشته باشد . ساختن یک چنین مجموعه ای از بزرگترین پروژه جهان بنام پروژه عظیم رود مصنوعی لیبی(GMMR) و یا Great man made river پر عظمت تر نیست این رودخانه هزاران کیلومتر طول دارد و دست ساز و در زیر زمین است و توسط شرکت کره ای ساخته شده که صد ها پمپ قوی ، آب ِ این چاه ها را از زیر صحرا در عمق 2000 متری از صد ها چاه بیرون میکشد و داخل لوله هایی میکند که یک کامیون باری میتواند از میان آن عبور کند و این لوله ها به سر تاسر صحرای لیبی آب میرساند . باز میبینید که ربطی به اسلام ندارد و هزاران نوع از این بنا ها در کشور های اروپایی و آمریکا هست که مذهب کوچکترین دخالتی در ساخت آن ندارد .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [11:48 ]
  > > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

با سلام و تشکر از زحمت آقای قدوسی برای کوششان:


با سلام به همگی دوستان

به نظر شما ، چرا تمدن اسلامی از دوران اوج خود افول کرد ؟
چرا دیگر ابوعلی سینا و خوارزمی و ابوریحان به وجود نیامدند ؟


این ها را ما همیشه میشنویم اما این گفته ها مال دویست سیصد سال پیش است . ما الان صد ها دانشمند که صد ها بار از ابوعلی سینا زبده تر باشند داریم تمام اطلاعاتی را که ابوعلی سینا میدانست در دو سه کتاب جای میگرفت دانشمند امروزی به اندازه صد ها کتاب اطلاعات دارد و این تصور درست نیست که گمان کنیم کسی مثل بوعلی سینا دیگر نداریم . خیلی از این افراد وجود دارند و بی نام هستند ولی در محافل علمی آنها را میشناسند و نام فرمول ها و نظریه هایشان را در دانشگاههای اروپا و آمریکا روی یافته ها و درست آوردشان میبینید ، و برای اینکه آقای قدوسی بحث از محدوده اش خارج نشود مواردش را ذکر نمیکنم زیرا باید تفاصیلی در باره اش بنویسم تا اهمیت آنرا نشان بدهد .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 26 دی 1384 [11:48 ]
  > > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

در تایپ شعر اشتباهی کرده بودم که آنرا اصلاح میکنم

در شعر - زیان کسان از پی سود خویش | بگیرند و دین اندر آرند پیش --بگیرند نیست و بجویند درست است

زیان کسان از پی سود خویش | بجویند و دین اندر آرند پیش

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 01 بهمن 1384 [08:04 ]
  > > > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 


با سلام به دوستان


> با سلام
به نظر شما اگر از یک فیلسوف زبردست غربی بپرسیم که
شما بیشتر بلدی یا سقراط ؟
چی می گوید ؟


من نمیدانم آن فیلسوف غربی چه پاسخ خواهد داد اما میدانم نقش و ارزش سقراط را برای چیز هایی که نمیدانسته کم نباید بکند , ولی اگر از سقراط بیشتر میداند دلیلی ندارد که بگوید از او کمتر میداند و منطقی نیست ، همه چیز دیگر هم همین طور است سنگ تراشی با ابزار ابتدایی و نداشتن تیشه سنگ تراشی ساخته شده از فولاد سخت و تیز کار سنگ تراش عهد اشکانی را مشکل میکرد ولی مسائلشان را تا جای ممکن حل کرده و سنگ میتراشیدند امروروز سنگ را بهتر و دقیق تر و هنرمندانه تر میتراشند و نباید فکر کرد که سنگ تراشان زمان باستان بهتر بودند امروز میتوانید با دستگاه کامپیتوری و خیلی دقیق سنگ بتراشید آنهم نه سنگ آهک بلکه سنگ خارا !! پس ما نمیتوانیم با تمام سختی هایی که آنها داشتند فکر کنیم آنها سنگ تراشان بهتری بودند .

و
یا از یک استاد خوب فیزیک بپرسیم که
شما بیشتر به دانش فیزیک کمک کردی یا نیوتون ؟
چی می گوید ؟


این جمله کمی فرق میکند ، نیوتن کاشف است اگر استاد فیزیک خوب هم کشفی کرده میشود آنها را با هم مقایسه کرد ولی اگر استاد فیزیک استاد خوبی بود و اطلاعاتش در سطح زمان نیوتن نمانده بود البته که درکش فیزیکش از نیوتن آن زمان بیشتر است و این یک واقعیتی است اما دوباره چنانکه گفتم ارزش کارنیوتن را کم نمیکند .ولی دلیلی ندارد که فکر کنیم از نیوتن کمتر میداند نیوتن اگر صد سال بیشتر هم زندگی میکرد ممکن است چیز دیگری کشف نمیکرد و البته عکس آن هم امکان دارد ولی بیشتر دانستن استاد فیزیک اگر تمام فیریک بعد از نیوتن را هم بداند البته که بیشتر است و نباید فکر کرد که کمتر میداند .

و یا به ریاضیدانی قدرتمند بگوئیم که
شما دانشمند بزرگتری هستی یا فیثاغورث ؟


فیثاغورث هم همینطور است پیش کسوت بودن وی در ریاضیات و فلسفه و اخلاق و تفکر ضد استبدادی وی چون ثبت شده فکر میکنیم که مخترع این کار بوده در صورتی که قبل از وی هم انسانهایی وجود داشته اند ولی کسی آنرا ثبت نکرده است، همان طور که مردم اشتباها فکر میکنند که اقلیدس بود که فقط هندسه میدانست در صورتیکه مصری ها که اهرام مصر را ساختند نه تنها همه چیزی که اقلیدس میدانست را میدانستند بلکه فیزیک هم میدانستند و مهندسین به تمام معنا بودند ولی از خود کتابی بر جا نگذاشتند و اگر گذاشتند بجا نمانده است ولی کار هایشان به خوبی آنرا نشان میدهد . ابداع کننده را باید با ابداع کننده مقایسه کرد و دانشمند را با دانشمند اگر نه تا آخر بشریت هم با این تفصیل کسی ار فیثاغورث در دانش ریاضی بر تر نخواهد بود و میدانیم که این تصور ناصحیح است .


مقایسه دانش امروزی با کسانی که
به وجود آورنده سرشاخه های این دانش هستند ، درست است ؟


بوجود آورنده لزوما به وجود آورنده اصلی نیست ولی تنها ما او را میشناسیم چون اثرش بجا مانده در صورتیکه قبل از وی هم کسانی بوده اند ولی آثارشان نمانده است و هر کسی در دنیا پیشتر ظاهر شد لزوما بالاترین در دانش نیست ،ولی ابداع کننده و یا کاشف و مخترع میتواند بحساب بیاید , خاصیت کهربا را هزاران سال است میدانند ولی ادیسون مخترع برق است نه آنهایی که با کهربا دو هزار سال پیش بازی میکردند ،سازنده کامپیوتر و مهندس برق امروز هم برق را خیلی بهتر از ادیسون میفهمد ولی مخترع برق نیست اما صد ها مخترع دیگر وجود دارند که کارشان همه مهم است ، اینها را لازم بود توضیح بدهم تا فرق اینها مشخص شود ،چرا فکر میکنیم پیدا کردن زاج سبز توسط رازی از پیدا کننده نمک طعام قرنها پیش از وی مهمتر است هر دو کشف هستند اما کشف نمک طعام مهم نیست چون همان بار اول که در لب دریا آب را چشیدی ونمک کنار دریا را دیدی بدیهی است که آنرا شناخته ای ولی زاج سبز و یا زاج ابیض و یا زاج آهن را اولین بار دانشمند ایرانی رازی آنرا شناخت الکل اتیلیک را هم همینطور او شناخت من میخواهم ببینم آیا این شناخت اورانیوم که صد ها سال پس از رازی میسر شد را نمیشود با کار رازی مقایسه کرد ؟چرا نباید بتوانیم مقایسه کنیم ؟هر دو کاشف هستند ولی رازی را با اینشتن نباید مقایسه کرد هر چند اینشتین اطلاعاتش از رازی خیلی هم بیشتر باشد این دو با هم مقایسه کردنی نیستند ، ما هم در مقایسه سطح دانش ابن سینا داریم حرف میزنیم که البته هزاران نفر اکنون از او بالا تر هستند بعضی کار ها را برای اولین بار او کرد چون زودتر به دنیا آمده بود و در زمان خودش هم پزشک حاذقی بود ولی نمیتوان گفت ما دیگر کسی مانند او نداریم و افول کرده ایم .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 02 بهمن 1384 [03:55 ]
  > > > چرا تمدن اسلامي افول كرد ؟؟؟
 

توضیح:
برای کسانی که کنجکاو هستند بدانند زاج سبز همان سولفات دو ظرفیتی آهن یا سولفات فرو است(FeSo4) و با این وصف میبینید که زکریای رازی دانشمند ایرانی ما اسید سولفوریک یا جوهر گوگرد را هم میشناخت و کاشف آن او بحساب میاید . راستی دوستان میدانید که چرا بعضی چیز ها کاشف دارند و مثلا نشنیدیده اید که کسی بگوید کاشف آب غوره میرزا محمد قاسم ساوجبلاغی بود ؟ razz

  امتیاز: 0.00