منو
 صفحه های تصادفی
لامپ تصویر
زندگینامه راجر پنروز
توزیع عناصر در جهان
رضایت موجودات در دوران حکومت امام مهدی علیه السلام
نواب خاص امام زمان عج « محمد بن عثمان »
خلف بن ابوجعفربن لیث
دریای مدیترانه
فرزندان اوزون حسن
حرکت در منظومه شمسی
کرج
 کاربر Online
529 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 20 دی 1384 [11:01 ]
  روشی برای تولید ساختار صحیح مولکولهای زوج کربن
 

مولکولهای زوج کربن ، کاربرد گسترده‌ای در بهم پیوستن مولکولهای بزرگ آلی (ارگانیک) دارند و واکنش متاتسیس (یا مبادله عناصر و بنیانهای شیمیایی) با استفاده از این زوج کربن‌ها جایزه نوبل شیمی سال ‪ ۲۰۰۵‬را نصیب دو محققی کرد که این روش را تکمیل کرده بودند.

اما یک مشکل اساسی که در تولید مولکولهای بزرگ با استفاده از این پیوند دو گانه کربن-کربن وجود دارد، آنست که این زوج کربن ، گاهی به عوض آنکه در واکنش در جای مناسب قرار گیرد و ساختار مورد نظر را بوجود آورد، در جای نامناسبی واقع می‌شود و ساختاری نامطلوب تولید می‌کند.

به نوشته نشریه ارگان انجمن شیمی دانان آمریکا ، "رابرت گرابز" ‪ Grubbs‬ ‪ Robert ، ‬یکی از دو برنده جایزه نوبل شیمی سال ‪ ۲۰۰۵‬به همراه گروه همکارانش در موسسه تکنولوژی کالیفرنیا واقع در پاسادنا موفق به کشف این نکته شده که اضافه کردن اندکی مشتقات ذرات بنزوکوئینون ‪ benzoquinone‬می‌تواند تقریبا در همه موارد مانع کجروی پیوند دوگانه کربن-کربن در ترکیب مورد نظر شود و مسیرهای انحرافی را بر آنان سد کند.

این محققان با استفاده از این روش اقدام به تولید یک مولکول آلی به نام آلفا-اولفینolefins‬کرده‌اند. این مولکولها دارای یک پیوند دوگانه کربن در انتهای ساختار خود هستند و خطر اینکه این پیوند دوگانه در جای نادرست قرار گیرد، در این موقعیت بسیار زیاد است.

پژوهشگران موسسه تکنولوژی کالیفرنیا اکنون سرگرم بررسی این نکته هستند که آیا می‌توان در مقیاس تولیدات صنعتی با استفاده از همین روش افزودن ذرات ارزان بنزوکوئینون مانع از خراب شدن ساختار مولکولهای آلی حاوی پیوند دو گانه شد یا نه.
  امتیاز: 0.00