منو
 کاربر Online
359 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 17 دی 1384 [13:54 ]
  صنایع پتروشیمی
 


پتروشیمی از دو کلمه پترو (petroleum =نفت) و شیمی(chemistry) تشکیل شده و به معنای شیمی نفت است. به عبارت دیگه پتروشیمی در مورد تبدیل فراورده های نفتی به محصولات پر مصرف بحث میکند.

صنایع نفت به دو حوزه بالا دستی و پایین دستی تقسیم می‌شوند. صنایع بالادستی نفت شامل اکتشاف, استخراج و بهره برداری نفت خام می‌شود. صنایع پایین دستی نفت هم به مراحل عملیات به منظور رسیدن به فرآورده های قابل مصرف و تنوع محصولات نظر دارد.

صنایع پایین دستی رو هم به صنایع پالایش و پتروشیمی تقسیم می کنند.

نفت در پالایشگاه ها به فراورده های مختلف مثل نفت سفید. بنزین . بنزین سوپر. نفت گاز. نفت کوره. قیر. و.... تبدیل میشن و تمام پالایشگاهها چنین کاری رو انجام میدهند. باید دقت کرد که صنایع پتروشیمی بر روی محصلاتی که از پالایشگاهها حاصل شده اند عملیات معینی را انجام می‌دهند. بستگی به نوع محصول پتروشیمی و نوع فرآوری در مورد خوراک واحد پتروشیمی تصمیم می گیرند.

این نکته را نیز باید در نظر بگیریم که هر مجتمع پتروشیمی محصولاتی متفاوت از بقیه مجتمع‌ها دارد.
مثلا در پتروشیمی اصفهان فقط بنزن، تولوئن و مخلوط زایلین‌ها تولید می‌شود. که خود این مواد می‌تواند مجدداً به عنوان خوراک برای کارخانه جات دیگر و سایر مجتمع های پتروشیمی به کار رود مثل تولوئن که در مجتمع دی.ام.تی و کارخانه L.A.B به عنوان خوراک مصرف می‌شود.

مجتمع دی.ام.تی که خود یک پتروشیمی کوچکتر است، از تولوئن, دی.ام.تی تولید میکند که ماده اولیه صنایع نساجی است. L.A.B هم برای تولید مواد اولیه شوینده ها کاربرد دارد. پس می‌بینیم که از تنها یکی از محصولات پالایشگاه به انبوهی از محصولات که خود آنها ازنو مواد اولیه فراورده های دیگر هستند بدست می‌آید.

  امتیاز: 0.00