منو
 کاربر Online
774 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  پنج شنبه 15 دی 1384 [07:38 ]
  نخستین ماهواره آزمایشی گالیله به فضا پرتاب شد.
 


آژانس فضایی اروپایی نخستین ماهواره آزمایشی خود را در قالب طرح استقرار سیستم راهیابی ماهواره ای گالیله به فضا پرتاب کرده است.


• با تکمیل طرح گالیله کشورهای اروپایی امیدوارند بتوانند خدمات گسترده راهیابی ماهواره ای را در اختیار کاربران قرار دهند و به این ترتیب به تسلط فعلی آمریکاییان بر این صنعت خاتمه دهند

بی بی سی : بامداد روز چهارشنبه، 28 دسامبر، ماهواره آزمایشی جیووه - ای (Giove-A) با استفاده از یک فروند موشک سایوز ساخت روسیه از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب شد که هدف از استقرار آن در فضا آزمایش بخشی از فناوری پیچیده ای است که برای استقرار سیستم راهیابی گالیله در فضا ضرورت دارد.

جیووه - ای توسط یک شرکت کوچک بریتانیایی ساخته شده که در مناقصه ساخت این ماهواره آزمایشی برنده شد و توانست آن را در مدتی کمتر از سه سال تکمیل کند.

طرح استقرار سیستم راهیابی ماهواره ای گالیله، که هزینه تکمیل آن حدود 4 میلیارد دلار تخمین زده شده است، به منظور ارایه خدمات راهیابی و ناوبری به کاربران خصوصی در مناطق مختلف جهان به اجرا گذاشته می شود.

این طرح شامل قرار دادن سی ماهواره در فضای اطراف زمین است به نحوی که بتواند امکان یافتن نقاط مورد نظر بر روی نقشه را در اختیار کاربران قرار دهد.

آژانس فضایی اروپایی امیدوار است این طرح تا سال 2010 تکمیل شود و خدمات خود را در اختیار انواع کاربران، از رانندگان اتومبیل گرفته تا خلبانان و گروه های امدادرسانی قرار دهد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 17 دی 1384 [12:55 ]
  > نخستین ماهواره آزمایشی گالیله به فضا پرتاب شد.
 

نخستین ماهواره شبکه گالیله با زمین تماس گرفت.

مهندسان فضایی بریتانیا علائم رادیویی نخستین ماهواره مجموعه سیستم جهت یابی گالیله را که روز چهارشنبه به فضا پرتاب شد دریافت کرده اند. به گفته آنها جیووه-ای (Giove-A) با ایستگاه زمینی خود تماس برقرار کرده و همه سیستم های آن به درستی کار می کند.

نخستین ماهواره 600 کیلوگرمی مجموعه گالیله صبح روز چهارشنبه با راکت روسی "سویوز" از سکوی بایکنور در قزاقستان به فضا پرتاب شد. این ماهواره راه را برای نصب شبکه ای از 30 ماهواره اروپایی که با سیستم "جی پی اس" (سیستم موقعیت یاب جهانی) آمریکا رقابت خواهد کرد هموار می کند.

جیووه-ای توسط شرکت کوچک بریتانیایی "فناوری ماهواره ای سوری" (SSTL)، زیر مجموعه دانشگاه سوری در جنوب غربی انگلستان، ساخته شده است. مهندسان فضاپیما را از اتاق فرمان "اس اس تی ال" در شهر گیلدفورد واقع در سوری کنترل می کنند. مکس میرمن، از مهندسان اصلی در شرکت "اس اس تی ال" روز چهارشنبه گفت که آنها علائم رادیویی را از ماهواره دریافت کرده اند و همه چیز طبق برنامه پیش می رود.

اس اس تی ال در وب سایت خود نوشت: "دومین صفحه خورشیدی مستقر شده و سیستم برق ماهواره طبق برنامه کار می کند."
مهندسان ظرف چند روز آینده محموله ماهواره را به کار خواهند انداخت تا فناوری هایی که قرار است در سیستم ماهواره های گالیله به کار گرفته شود را برای نخستین بار به بوته آزمایش بگذارند.

نخستین وظیفه جیووه-ای استفاده از فرکانس هایی است که اتحادیه بین المللی ارتباطات راه دور (آی تی یو) برای سیستم گالیله اختصاص داده است. زمانی که محموله فعال شد، علائم رادیویی که جیووه-ای مخابره می کند توسط ایستگاه های زمینی تحلیل خواهد شد تا نسبت به برخورداری آن از کیفیت و استاندارد لازم اطمینان حاصل شود. جیووه-ای همچنین ساعت های اتمی برای سیستم گالیله را امتحان خواهد کرد.

این پروژه 4/3 میلیارد یورویی، که انتظار می رود تا سال 2010 تکمیل شود، به کاربران خصوصی خدمات جهت یابی و موقعیت یابی ماهواره ای که ده بار دقیق تر از سایر سیستم های موجود است ارائه خواهد کرد. هرچند سیستم "جی پی اس" آمریکا هم اکنون به طور گسترده مورد استقاده ملوان ها، کوهنوردان و رانندگان است اما از آنجا که این سیستم ساخته ارتش آمریکاست، این نهاد حق اعمال محدودیت بر استفاده از آن یا خاموش کردن سیستم به دلایل امنیتی را محفوظ می دارد

این ماهواره راه را برای نصب 29 ماهواره دیگر مجموعه گالیله هموار می کند.

  امتیاز: 0.00