منو
 کاربر Online
750 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 07 دی 1384 [06:04 ]
  استفاده از اوزون برای تولید پودر روی
 

یک مخترع زنجانی از ثبت طرح ابتکاریش برای جایگزینی گاز اوزون به جای پرمنگنات پتاسیم در عملیات تصفیه و استحصال فلز روی خبر داد.

"مهندس امیرحسین بیات" ، مدیر پژوهشکده منابع پارسیان اضافه کرد: پیش از این نیز دو اختراع به ثبت رسیده این پژوهشکده ، تحولات مؤثری را در صنعت روی کشور ایجاد کرده است، بطوری که کوره‌های ذوب روی و جت اتمایزر گازی اختراعی جهت تولید پودر روی ، در حال حاضر در بیشتر واحدهای صنعتی روی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته این محقق ، در اختراع اخیر با جایگزینی گاز ازن به جای ماده پرمنگنات پتاسیم در عملیات تصفیه و استحصال فلز روی ، در کنار بی‌نیاز شدن از واردات این ماده اولیه گران‌قیمت ، صرفه جویی زیادی در بخش‌های دیگر این عملیات حاصل شده است.

وی گفت: پُرنوسان و گران بودن پرمنگنات پتاسیم که ماده‌ای وارداتی است و همچنین مشکلات جانبی استفاده از این ماده در عملیات استحصال روی ، این ایده را در ذهن ما شکل داد که ماده جدیدی را جایگزین آن کنیم.

بیات خاطرنشان کرد: پرمنگنات پتاسیم ماده ای است که برای اکسید کردن ناخالصی‌های فلزی سولفات روی مورد استفاده قرار گرفته و موجب ته نشینی ناخالصی‌ها می‌شود.

وی یادآور شد: اصولا پرمنگنات پتاسیم به عنوان یک واحد الکترون به این محلول اضافه می‌شود و ما تصور می‌کردیم می توان این الکترون را به نحو دیگری به محلول اضافه کرد و آزمایشات ما به اضافه کردن الکترون به وسیله آب اکسیژنه و در نهایت ازن منجر شد.

این پژوهشگر صنعتی اضافه کرد:ازن علاوه بر اینکه صد برابر اکسید کننده تر از پرمنگنات است، سرعت واکنش خوبی در اختیار ما می گذارد و در کنار اینها تبعات منفی پرمنگنات پتاسیم را ندارد.

مدیر پژوهشکده منابع پارسیان در ادامه گفت: پرمنگنات پتاسیم علاوه بر اینکه گران است، ایراد عمده‌ای را در واحد الکترولیز ایجاد می‌کند و آن هم این‌که سولفات منگنز را به شدت کاهش داده و خوردگی آندها را بالا می‌برد، در حالی‌که با استفاده از ازن ، منگنز در محلول سولفات 5000ppm افزایش می‌یابد که این امر از آندهای سربی حفاظت می‌کند و در نهایت به افزایش درجه خلوص روی تولیدی منجر می‌شود.
__
بیات__ همچنین خاطرنشان کرد: قیمت بالای پرمنگنات پتاسیم به استفاده محدود از این ماده منجر و باعث شده که تولیدکنندگان برای حذف فلزات کبالت و نیکل ، از پودر روی استفاده کنند، در حالی که ازن که تنها از دو عامل هوا و انرژی برق تامین می‌شود، ارزانتر بوده و برای حذف دو عنصر مذکور نیاز به جایگزینی پودر روی نیست و مصرف این ماده نیز به میزان زیادی کاهش می‌یابد.

به نقل از:Isna

  امتیاز: 0.00