منو
 کاربر Online
765 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  سه شنبه 06 دی 1384 [13:03 ]
  كهكشانها
 

از اطلاعاتی که در مورد کهکشانها در اختیار ما قرار میدهید واقعا سپاسگذارم!
خسته نباشید!!!!smilesmilewinkwinkwinkwink

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline شیرین حسینی 2 ستاره ها ارسال ها: 28   در :  دوشنبه 05 دی 1384 [08:43 ]
  کهکشانها
 جهان از بیلیون‌ها کهکشان تشکیل شده است که هر کدام از آنها از بیلیون‌ها ستاره، گرد و خاک و گاز تشکیل شده است، که همه‌ی اینها به وسیله‌ی نیروی گرانشی در کنار همدیگر قرار می‌گیرند. کهکشان‌ها در سراسر عالم پراکنده شده‌اند، و دارای سایز و اندازه‌ی بسیار بسیار بزرگی هستند. باید توجه داشت که تمام کهکشان‌ها شبیه یکدیگر نیستند و هر کدام از آنها شکلی مخصوص به خود دارند.
در سال 1926 میلادی منجم معروف، ادوین هابل تصمیم گرفت که کهکشان‌ها را بر اساس یک طرح منطقی گروه‌بندی کند.

منبع:سایت اینترنتی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 06 دی 1384 [09:26 ]
  >کهکشانها
 

با سلام

کهکشان آندرومدا ، زن به زنجیر کشیده شده ، امرأة المسلسله ،M31

img/daneshnameh_up/e/e1/m31.jpg

یکی از زیباترین و معروفترین اجرام آسمان شب کهکشان آندرومدا است. برای اولین این کهکشان را عبدالرحمن صوفی اخترشناس ایرانی قرن چهارم به صورت لکه ای ابر مانند ثبت کرد. اما ماهیت آن چنیدن قرن بعد آشکار شد. درسال 1924 ادوین هابل با استفاده از تلسکوپ 2.5 متری مونت ویلسون متوجه شد که این لکه ابر مانند متعلق به کهکشان راه شیری نیست و خود یک کهکشان دیگری است. M31 از همسایه های کهکشان ماست و در حدود 2.9 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد. M31از راه شیری کمی بزرگتر است و دارازای آن در حد 150000 سال نوری است و شامل حدود 400000 میلیون ستاره یعنی دو برابر تعداد ستاره های کهکشان ماست.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  پنج شنبه 08 دی 1384 [12:31 ]
  > كهكشانها
 

کهکشان

یکی از دیدنیهای جالب و زیبای آسمان ، "نوار پهناور و سفیدی " است که در سراسر آن گسترش یافته است.

این نوار درخشان ،تنها در شبهای تابستان هنگامی که هوا صاف و غیر مهتابی باشد ، دیده می‌شود و هر اندازه هوا صاف‌تر و تاریک‌تر باشد به همان نسبت این نوار پر تلالوتر جلوه می‌کند.این پدیده زیبای آسمانی مانند "پلی "به نظر می‌رسد که دو افق را به هم مربوط می‌سازد.

القاب و عناوین خیالی

انسانهای اولیه طی قرون گذشته با کنجکاوی مخصوصی به این پدیده آسمانی با چشم تخیل خود نگریسته و به آن القاب و عناوین بسیار داده‌اند:

اعراب این نوار درخشان را به نهر آب و ستارگان را به دانه‌های شن کف‌نهر تشبیه کرده و آن را "مجره "می‌نامیدند.

اروپاییها آن را" راه شیری " نام نهادند.

اهل مکزیک آن را "خواهر قوس قزح " (رنگین کمان ) لقب میدادند.

شرقی‌ها می‌گفتند : هنگاهی که بار کاهی را از این طرف آسمان به آن طرف آن می‌بردند، پره‌هایی از آن در بین راه افشانده شد و در آسمان همچنان باقی ماند. و به همین جهت ، به آن "راه کهکشان " یا " کاهکشان "داده‌اند.
و در نزد جمعی دیگر به "راه مکه " معروف است.

در میان این تخیلات گوناگون ، یکی از فلاسفه قدیم یونان بنام "دموکریت " ( در قرن پنجم قبل از میلاد ) عقیده خود را در باره کهکشان چنین بیان داشت : "این نوار سفید رنگ اجتماعی است از انبوه ستارگان ، ولی به واسطه فاصله بسیار زیادی که از ما دارد ما آن را به این صورت می‌بینیم."

و دانشمند بزرگ " گالیله " در سال 1609 پرده از روی این پدیده آسمانی کنار زد و با دوربین اختراعی خود این طاق نورانی مرکب از هزاران ستاره را به جهانیان بهتر شناساند.

"هرشل " فلک شناس معروف با تلسکوپهای نسبتا نیرومند اکتشاف گالیله را با قاطعیت بیشتر تایید کرد.

و امروزه هر چه بشر پیشرفت علمی و صنعتی بیشتری می‌کند این پدیده زیبا را بهتر و بیشتر می‌شناسد.  امتیاز: 0.00