منو
 صفحه های تصادفی
آزمایش اندازه‌گیری یون کلسیم در عصاره گیاه
نظام کار در خانوادده روستایی
پافین اقیانوس اطلس
سنگهای اسیدی
انرژی یونش در عناصر واسطه
تیره توت
عملیات حسابداری در سیستم حسابداری دستی
کاردان جنگل و مرتع
دانشکده‌ منابع طبیعی دانشگاه تهران
آمریکای باستان
 کاربر Online
1012 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 04 دی 1384 [04:47 ]
  استفاده از فرایند پلیمریزاسیون برای بهبود خواص آسفالت
 

مبتکر ایرانی با استفاده از ترموپلاستیک الاستومر استحصال شده از لاستیک مستعمل موفق به اصلاح خواص فیزیکی و شیمیایی قیر و آسفالت شد.

"سید داوود بهمن" ، مبتکر این طرح ، با اشاره به نتایج آزمایشات انجام شده در این زمینه گفت: افزودن حدود 12 درصد ترموپلاستیک الاستومر بدست آمده از لاستیک مستعمل و 5 درصد روغن پسماند برج تقطیر خلاء به قیر بهترین نتیجه را می‌دهد و عمر مفید قیر و مخلوط‌های آسفالتی را چندین برابر افزایش می‌دهد.

وی گفت: لاستیک مستعمل پس از دی ولکانیزاسیون و دی پلیمریزاسیون توسط مخلوطی از گازهای هیدروکربنی و تغییر ماهیت فیزیکی آن از الاستومر به TPE ترموپلاستیک الاستومر ، با قیر ممزوج می‌شود و خواص منحصر به فردی را به قیر و آسفالت می‌دهد.

وی با بیان این که دوده به کار رفته در لاستیک مستعمل ، به عنوان فیلر تقویت کننده در الاستومرها بکار می‌رود افزود: این دوده خود به تنهایی جاذب اشعه‌ ماوراء بنفش بوده و با ترکیبات تشکیل دهنده غیر اشباع قیر بر همکنش داده و مانع پیر شدن قیر و آسفالت می‌شود.

به گفته این محقق ، پلیمرهای به کار رفته در لاستیک مستعمل که عموما آلیاژی از NR و SBR می‌باشند دارای زنجیرهای بلند پلیمری هستند که پس از دی ولکانیزاسیون و دی پلیمریزاسیون و یا تبدیل شدن به ترموپلاستیک آلاستومی TPE و ممزوج شدن با قیر به نسبت به 12 درصد یک شبکه پلیمری پیوسته را در قیر ایجاد می‌کنند که به پایداری ساختار قیر و عمر طولانی آسفالت می‌انجامد.

بهمن در پایان به مزایای شبکه پیوسته پلیمر ایجاد شده در ساختار قیر اشاره کرد و افزود: این شبکه بهبود مقاومت خستگی ، انعطف بیشتر در دمای بالا و پایین ، کاهش سر و صدای ناشی از ترافیک ، اصلاح ضریب الاستیسیتی و برگشت پذیری الاستیکی ، بهبود مقاومت در مقابل ضربه و افزایش مقاومت در مقابل یخ‌زدگی قیر و آسفالت را موجب می‌شود.


منبع:Isna
  امتیاز: 0.00