منو
 صفحه های تصادفی
یونوسفر
مکانیک تحلیلی
مخفی بودن ولادت امام علیه السلام« نامه ای به یاران »
تصویر رادیولوژی
خازن کروی
چرا آب نمی ریزد؟
تقسیم کار بین امام علی و فاطمه علیهماالسلام
چرا انسان زنگ نمی‌زند؟
حلال
حسن مثنی
 کاربر Online
310 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 28 آذر 1384 [09:15 ]
  فعالیت محققان صنعت نفت علیه موریانه‌ها
 

طرح فرمولاسیون و ساخت مواد حفاظت کننده از سلولز با هدف پیش‌گیری از خسارات ناشی از موریانه‌ها و کاهش واردات انبوه ترکیبات حفاظت‌کننده و سموم دفع موریانه‌ها به کشور ، به همت محققان شیمی پژوهشگاه صنعت نفت با موفقیت در حال اجراست.
"دکتر مهاجرانی" ، رییس پژوهشکده شیمی و پتروشیمی پژوهشگاه صنعت نفت ، با اشاره به خسارات سنگین ناشی از موریانه‌ها خاطرنشان کرد: سالانه حدود 20 میلیون دلار صرف واردات سموم دفع موریانه و حفاظت کننده سلولز به کشور می شود که از این مقدار ، حداقل پنج میلیون دلار مربوط به مواد حفاظت‌کننده سلولز در برابر هجوم موریانه‌ها است.
وی با اشاره به این که ماده اصلی در فرمولاسیون مواد حفاظت کننده سلولز ، «بورات‌ها» هستند که به لحاظ دارا بودن خصایص ویژه بر دیگر حفاظت کننده‌ها ارجحیت دارند، افزود: از جمله مزیت‌های این ترکیبات می‌توان به سمیت بسیار کم‌ آن‌ها برای پستانداران ، فشار بخار کم ، بر جای نگذاشتن اثر و لکه‌ بر روی چوب‌ها ، قیمت نازل و حداقل آثار نامطلوب زیست محیطی آنها اشاره کرد.
دکتر مهاجرانی در عین حال گفت: در این پروژه ، حدود هزار لیتر از این فرمولاسیون نوین ، تهیه و در 60 متر مکعب چوب به صورت آغشته سازی صدها متر مربع الوار ، دیوارهای سلولزی و اکوستیکی در استودیوهای تلویزیونی و رادیویی استان خوزستان بکار رفت و در حال حاضر توانایی تولید روزانه 500 لیتر از این فرآورده در پژوهشگاه وجود دارد.
وی در پایان با اشاره به تداوم تحقیقات این طرح افزود: این فرمولاسیون هم اکنون به گونه‌ای دیگر در یکی از پروژه‌های مورد تقاضای مناطق نفت‌خیز جنوب در حال اجرا است.


منبع:Isna  امتیاز: 0.00