منو
 کاربر Online
799 کاربر online
 : خلاقیت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی ارسال ها: 194   در :  شنبه 19 آذر 1384 [06:14 ]
  نظرسنجی در مورد میکروکنترلرها
 

با سلام لطفا در مورد میکرو کنترلر هایی که با آن کار می کنید بگویید . مزایا و معایب آن چیست و دلیل انتخاب شما چیست و امکانات و قیمت آن در بازار و ... در مورد کامپایلر های آن هم صحبت کنید .


با تشکر . من که خودم نظر م را در بخش بعد خواهم گفت .  امتیاز: 3.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی ارسال ها: 194   در :  یکشنبه 20 آذر 1384 [06:58 ]
  FINAL WORD
 

میکروکنترلرموتورولا یکی از بهترین سازنده های میکروکنترلر محصوب می شود اما در حال حاضر رقیب قدرتمندی مانند ATMEL را چه در کارهای تحقیقاتی و چه در صنعت و سیستم های نظامی نمی تواند کنار بگذارد . من از محصولات atmel با چند خانواده در پروژه های خودم استفاده می کنم . اول امکانات متنوع و بسیار پرقدرت خانواده mcs-51 ( ساخت INTEL و تحقیق و توسعه و تولید انبوع توسط بسیاری از سازندگان بزرگ و ATMEL ) را در نظر دارم که هنوز انتخاب اول مهندسین برق الکنرونیک دنیا است این خانواده بزرگ ترین خانواده میکرو ها است و آنقدر اجزا ی مختلف در آن یافت می شود که قابل ذکر نیست دوم آنکه R&D و محصولات و کامپایلر های بسیار متنوع برای این خانواده وجود دارد و کاملا در دسترس می باشد و بسیار هم ارزان است
جالب است تمام محصولات و چیپ هایی که به نحوی با مدار های واسطه سرو کار داردند یک اینستراکشن جدا و مخصوص برای mcs-51 دارند و نحوه ی ارتباط با آن دارند .)

در مرحله بعد شرایط و امکانات بهترین میکرو کنترل دنیا یعنی AVR ( ساخت INTEL و تحقیق و توسعه و تولید انبوع توسط ATMEL ) فراموش نمی کنم . حتی جدید ترین مدل های خانواده ی موتورولا به گرد امکانات magaAVR نمی رسند AVR از نظر امکانات دارای A/D و PWM سریع با رزولوشن بالا هسته پر قدرت و حافظه های FLASH , RAM , EEPROM بالا
High-performance, Low-power AVR® 8-bit Microcontroller , Real Time Counter

خانواده بسیار گسترده و توان پردازشی تا 20 MIPS و ... و مهم تر از همه ی آنها کامپایلر های بسیار پرقدرت و همچنین رایج بودن خانواده و همچنین در دست بودن و ارزان بودن و جالبه بگم که پرفروش ترین میکرو کنترلر دنیا . در نهایت باید بگم میل و گرایش مهندسان برق الکترونیک دنیا به سمت خانواده AVR است .

AVR ها دارای خانواده بسیار جالبی هستند که ترکیب میکرو کنترلر و FPGA است که بسیار خانواده جالبی هم هست فکر شو بکنید ترکیب FPGA با میکرو کنترلر چه کاربرد هایی خواهد داشت . مخصوصا در سیستم های مخابراتی و PLC و کنترل PCI و ... انطباق با پروتکل های روز دنیا مثل USB 2 و ...

میکرو دیگری که در بعضی از طرح هایم در نظر دارم در واقع فقط یک میکرو نیست dspic . در واقع یک دیجیتال سیگنال کنترلر است که امکانات پردازش سیگنال ها و الگو یابی سیگنال ها و همچنین محاسبه ی و طراحی انواع فیلتر fft به صورت سخت افزاری و ad , d/a های بسیار پر سرعت و با رزولوشن 14 bit با دو هسته ی پردازشی کار می کند 30 mips برای کنترلر و 50 mips برای dsp . جالبه که این نوع از کنترلر ها با امکانات بسیار پرقدرت خیلی ارزان همراه با کامپایلر های پرقدرت و در دسترس است
و خیلی هم رایج بوده و هیچ مشکلی با آن نخواهید داشت .

و اما در پایان پرقدرت ترین میکرو کنترلر روز خانواده ای است به نام ARM ( ساخت INTEL و تحقیق و توسعه و تولید انبوع توسط ATMEL ) . این نوع میکرو توان پردازشی به قدر یک پردازنده ی پنتیوم || را دارد و یک مینی کامپیوتر کامل است من در ضمینه ی کار با آنها هنوز تازه کار هستم . ابن نوع قابلییت اجرای سیستم عامل دارند و با طراحی خاص می توانند ویندوز CE را به اجرا در آورند . این نوع در بازارایران کم یاب است و از لحاظ نرم افزار هم مشکلی ندارد .


در نهایت تخصص اصلی من طراحی و برنامه نویسی سیستم های میکرو کنترلی است و من هیشه دنبال رایج ترین و در عین حال بهترین نوع آنها هستم .


NAJAFI_Z@ROSHD.IR


پویا نجفی زنجانی


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline جواد حمزه ارسال ها: 275   در :  سه شنبه 25 بهمن 1384 [13:05 ]
  نظر سنجی در رابطه با میکرو کنترلر ها
 

با سلام و تشکر از آقای نجفی
اگر ایشان مایل باشند این بحث را ادامه بدهیم.البته امیدوارم بقیه دوستان به خصوص آقای دارا نیز ما را کمک کنند.

من سعی می کنم مطالبی را راجب به میکرو های خانواده PIC بگویم
میکرو های PIC متعلق به شرکت microchip هستند.شرکت میکرو چیپ نسل جدیدی از میکرو ها را تحت عنوان PIC روانه بازار کرد.
که با توجه به قابلیت ها و سادگی آن به سرعت مورد استقبال قرار گرفت.و تحول بزرگی در مورد استفاده از میکروها ایجاد نمود.در برنامه نویسی آن از زبان های برنامه نویسی بیسیک،پاسکال و سی،در صورت داشتن کمپایلر به راحتی می توانید استفاده کنید.که خوشبختانه همه نوع کمپایلر آن در بازار به راحتی یافت می شود.در ضمن 100 ها نوع از این آی سی با قابلیت ها و کاربرد های گوناگون وجود دارد.و شما با مطالعه datasheet هر کدام از این آی سی ها می بایست آی سی مورد نظر کاربرد خود را بیابید.
به طور مثال pic18f458 در can controll و pic30f2010 در کنترل موتور pic30f3012 در مورد سنسورها و pic12f675 در رادیو فرکانسی (radio frequency)کاربرد دارند.که اگر دوستان مایل باشندdata sheet آنها را می توانم برای مشاهده بارگذاری کنم.
این آی سی ها به صورت 8 ، 18 ، 28 و 40 پین هم به صورت DIP و هم به صورت SMD در بازار موجود هستند.
همچنین بعضی از PIC ها دارای قابلیت IN CIRCUIT DEBUGGING می باشند.یعنی پس از اینکه IC برنامه ریزی و پروگرام شد آن را در مدار سخت افزار مربوطه قرار می دهیم.و از طریق کابل Jtag به پورت کامپیوتر متصل می شود.سپس با استفاده از نرم افزار micro code stdio می توان برنامه داخل آی سی را خط به خط اجرا کرد و نتایج را در مدار عملی مشاهده کرد.
انواع حافظه هایی که در این میکروها موجود است به صورت زیر است.
حافظه از نوع ROM که توسط کارخانه برنامه ریزی می شود،با قطع تغذیه آی سی این اطلاعات پاک نمی شود.و فقط یک بار برنامه ریزی می شوند.
حافظه از نوع Eprom Memory توسط دستگاه پروگرام می شود.و با قرار دادن زیر اشعه ماوراء بنفش پاک می شود.در این حالت نیز با قطع برق اطلاعات از بین نمی رود و به تعداد دفعات محدود می توان آنرا برنامه ریزی و پاک کرد.
حافظه از نوع Eeprom memory که در واقع مخفف Eleetrically erasable Programable است.یعنی حافظه ای که با استفاده از جریان الکتریکی پاک یا بارگذاری می شود.از مزایای آن سرعت بالا ،کم مصرف بودن است.در این حافظه می توانید.حافظه را بایت بایت برنامه نویسی کنید.

حافظه از نوع flash این نوع حافظه نیز کم مصرف،دارای سرعت زیاد،کل حافظه در اینجا به یکباره پر می شود.و نمی توان آنرا مانند حافظه قبلی بایت به بایت برنامه ریزی کرد.
PIC ها از لحاظ حافظه با توجه به مطالب بالا به 4 دسته تقسیم می شوند.
PIC با حافظه Flash Memory این آی سی ها دارای نام F هستند.مانند PIC16F84
PIC با حافظه Eprom Memory که دارای نام C یا CE هستند.مانند PIC16C84
PIC هایی که دارای حافظه ROM می باشند. Rom Memory ، این مدل از آی سی ها دارای نام CR هستند.مانند PICCR84
و انواع دیگر این خانواده موجود است.که دارای گستره رنج ولتاژ های کاری متفاوت هستند.مانند PIC16LC84 ،PIC16LF84
روتین ترین این آی سی ها PIC16F84A می باشد.که دارای 35 دستورالعمل می باشد.

  امتیاز: 0.00