منو
 صفحه های تصادفی
ابوالمظفر عبدالله بن احمد
آیاغزنویان مروج آیین اسلام بودند؟
واکنشهای مولکولهای کایرال ،شکستن پیوند
عقاید و باورهای نادرست در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن عسل
سرپرست خدمات رفاهی قطار
دورانهای زندگی امام حسن علیه السلام
نظارت امام علی علیه السلام بر بازار مسلمین
کوشاد «داروئی»
خضوع همه چیز در برابر امام
بدعت
 کاربر Online
326 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 12 آذر 1384 [08:27 ]
  نانو تکنولوژی
 

نانو تکنولوژی
نانو تکنولوژی مولکولی نامی است که به یک نوع فن اوری تولیدی اطلاق می شود. همانطور که از نامش پیداست .نانو تکنولوژی مولکولی؛ هنگامی محقق میشود که ماتوانایی ساختن چیزها را از اتمها داشته باشیم ودر این صورت ماتوانایی ارایش دوباره مواد را با دقت اتمی خواهیم داشت .

هدف نانو تکنو لوژی سا ختن مولکول به مولکول اینده است .همان طور که وسایل مکانیکی به ما اجازه میدهندکه چیزی فراتراز نیروی فیزیکی خود به دست اوریم؛علم نانویی وتولیددر مقیاس نانوهم سبب میشودتا ما بتوانیم پا را فراتر از محدودیتهای اندازه ای که به طور طبیعی موجود است .بگذاریم و درست روی واحدهای ساختاری مواد کار کنیم جایی که خاصیت مواد مشخص می شود وبا تغییر در ان واحدهامی توان تغییرات خواص را ایجاد کرد . برای کنترل سا ختار مواد بایدیک سیستم کامل و ارزان قیمت در اختیار داشته باشیم. فرض اصلی در نانو تکنو لوژی این است که تقریبا همه ساختارهای با ثبات شیمیایی که از نظر قوانین فیزیک رد نمی شوند را می توان ساخت.

پیشگامان نانو تکنولوژی

چهل سال پیش Richard feynman ،متخصص کوانتوم نظری ودارنده جایزه نوبل،
درسخنرانی معروف خود در سال 1959 با عنوان “ان پایین فضای بسیاری هست“به بررسی بعد رشد نیافته علم مواد پرداخت .وی در ان زمان اظهار داشت :“اصول فیزیک،تاانجایی که من توانایی فهمش را دارم،بر خلاف امکان ساختن اتم به اتم چیزها حرفی نمی زنند“. او فرض را بر این قرار داد که اگر دانشمندان فرا گرفته اند که چگونه ترانزیستورها ودیگر سازه ها را با مقیاسهای کوچک،بسازند پس ما خواهیم توانست که انها را کوچک وکوچکتر کنیم .در واقع انها به مرزهای حقیقی شان در لبه های نا معلوم کوانتوم نزدیک خواهند شدوفقط هنگامی این کوچک شدن متوقف میشود که خود اتمها تا حد زیادی ناپایدار شده وغیر قابل فهم گردند.Feynman فرض کرد وقتی زبان یا سبک خاص اتمها کشف گردد،طراحی دقیق مولکولها امکان پذیر خواهد بود به طوری که یک اتم را در مقابل دیگری به گونه ای قرار دهیم که بتوانیم کوچکترین محصول مصنوعی وساختگی ممکن را ایجاد کنیم.

با استفاده از این فرمهای بسیار کوچک چه وسایلی می توانیم ایجاد کنیم؟

Feynman درذهن خود یک “دکتر مولکولی“تصور کرد که صدها بار از یک سلول منحصر بفرد کوچکتر است ومی تواند به بدن انسان تزریق شوددرون بدن برای انجام کاری یا مطالعه وتایید سلامتی سلولها ویا انجام اعمال ترمیمی وبه طور کلی برای نگهداری بدن در سلامت کامل به سیر بپردازد.Marvin minsky تفکرات بسیار باروری داشت که میتوانست به اندیشه های Feynman قوت ببخشد.Minsky -پدر یابنده هوشهای مصنوعی – جهان را در تفکراتی که مربوط به اینده میشد،رهبری می کرد.در اواسط دهه 70 ،Eric Drexler که دانشجوی فارغ التحصیل بود ، Minsky را به عنوان استاد راهنما جهت تکمیل پایان نامه اش انتخاب کرد واو نیز این مسؤولیت را بر عهده گرفت.Drexler دراوایل دهه80 ،درجه استادی خودرا دررشته علوم کامپیوتر دریافت کرده بودوگروهی از دانشجویان را به صورت انجمنی به دور خود جمع نموده بود.او افکار جوانترهارابایک سری ایده ها که خودش “نانو تکنولوژی“نامگذاری کرده،مشغول میداشت.Drexler تنها درجه دکتری درنانو تکنولوژی رادر سال1991از دانشگاه MIT دریافت داشت. اویک پیشرو در طرح نانو تکنولوژی است وهم اکنون رئیس انیستیتوForesight وresearch fellow می باشد.

قابلیتهای متحمل تکنیکی نانو تکنولوژی عبارتند از:

1- محصولات خود اسمبل

2- کامپیوترهایی با سرعت میلیاردها برابر کامپیوترهای امروزی

3- اختراعات بسیار جدید (که امروزه نا ممکن است )

4- سفرهای فضایی امن ومقرون به صرفه

5-نانو تکنولوژی پزشکی که در واقع باعث ختم تقریبی بیماریها ،سالخوردگی ومرگ ومیر خواهد شد.

6-دستیابی به تحصیلات عالی برای همه بچه های دنیا

7- احیای مجدد بسیاری از حیوانات وگیاهان منقرض شده

8- احیا وسازمان دهی اراضی  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 12 آذر 1384 [15:05 ]
  > نانو تکنولوژی
 

با سلام

می توانید برای بحث تکمیلی به لینکهای زیر مراجعه کنید.


  امتیاز: 0.00