منو
 کاربر Online
1020 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 07 آذر 1384 [21:19 ]
  ساخت پل الکتریکی بین مولکولها و فلزات نانو مقیاس
 

دانشمندان مرکز علوم نانوی دانشگاه کلمبیا ، یک چالش بنیادی و مشکل آفرین در توسعه سریع ابزار الکترونیک مولوکولی را حل کردند.

بر اساس آخرین شماره خبرنامه فناوری نانو ، "کولین نوکولز" ، استاد شیمی و همکارانش در دانشکده‌های فیزیک و ریاضیات کاربردی ، نحوه ساخت پل الکتریکی را برای عبور موثر جریان بین مولکول‌ها و فلزات در مقیاس نانو بیان کردند.

این کشف ، توانایی ساخت مواد یا ماشین‌ها در مقیاس نانو را به ما می‌دهد و دانشمندان را یک پله به توانایی‌هایی مانند پردازش اطلاعات توسط مولکول‌ها ، ابزار پزشکی کنترل بهینه رسانش دوزهای مشخص دارو و روبات‌های مولکولی که با حرکت در جریان خون بیمارانی که در معرض حملات قلبی قرار دارند رگ‌های آنها را پاکسازی می‌کنند، نزدیک می‌کند.

این پل الکتریکی می‌تواند جهان مولکولی را به فلز روتنیوم که فلزی رسانا ، مقاوم و ماندگار است متصل کند.

در اکثر آزمایش‌های دیگری که تاکنون انجام شده است، از فلز طلا که هدایت الکتریکی و پایداری مناسبی ندارد، استفاده شده است.

نوکولز می‌گوید: در مورد اهمیت و قابلیت‌های این ساختارها هرچه بگوییم باز اغراق نکرده‌ایم. به عبارتی این رابطه‌های الکتریکی در محل تلاقی بزرگتر سازی شیمی و کوچک‌تر سازی الکترونیک قرار گرفته‌اند که یکی از آنها نقش لاستیک‌های یک ماشین را دارد و دیگری مانند جاده‌ای برای حرکت است.

مرکز تحقیقات علوم نانو دانشگاه کلمبیا ، از سال ‪ ۲۰۰۱‬تحقیقات زیادی در زمینه فناوری نانو انجام داده و قصد دارد با سنتز شیمیایی ، ساختارهای مولکولی را با قابلیت‌های برنامه‌ریزی شده و دقیق بسازد، به گونه‌ای که کاربردهای فراوانی در الکترونیک ، فوتونیک ، زیست شناسی ، عصب شناسی و پزشکی دارا است.

منبع:Irna

  امتیاز: 0.00