منو
 کاربر Online
1156 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 05 آذر 1384 [10:41 ]
  کشف قمر دهمین سیاره منظومه شمسی
 


ستاره‌شناسانی که مدعی کشف دهمین سیاره منظومه شمسی هستند اکنون ادعا می‌کنند این سیاره یک قمر هم دارد. به گزارش پایگاه اینترنتی آسوشیتدپرس ، گروه اخترشناسان به سرپرستی مایکل براون از موسسه فناوری کالیفرنیا جرمی را شناسایی کردند که بدنبال سیاره در حرکت است. از آنجایی که این جرم حرکت می‌کرد اخترشناسان به این نتیجه رسیدند که یک قمر است و ستاره نیست.

کشف این قمر بااهمیت محسوب می‌شود چرا که به دانشمندان در تعیین جرم سیاره جدید منظومه شمسی کمک می‌کند. دانشمندان با تعیین فاصله و مدار قمر از سیاره می‌توانند جرم آن را مشخص کنند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 03 اسفند 1384 [14:01 ]
  شکل سیارات و اقمار
 

سلام

چرا سیارات و اقمار فلکی کروی شکل هستند؟

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 10 مهر 1385 [06:36 ]
  قمر طبیعی و مصنوعی
 

قمر‌های طبیعی قمر هایی هستند که به طور طبیعی در محور جاذبه یک سیاره قرار گرفته‌اند. ماهواره ها و ایستگاه های فضایی جزء قمر های مصنوعی حساب می شوند. قمر به طور کلی شیئ است که به دور مدار یک سیاره در گردش است. تفاوت گردش ماه به دور سیاره با گردش سیاره به دور خورشید این است که شیئ آسمانی پس از اسارت در میدان جاذبه سیاره حرکت کرده و در آخر به مکانی می‌رسد که جاذبه سیاره و ستاره، هیچکدام بر آن تاثیری ندارد. سپس در خطی که جاذبه صفر وجود دارد شروع به حرکت کرده و مداری مجازی را تشکیل می‌دهد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 29 بهمن 1385 [08:45 ]
  قمرهای گالیله
 

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 02 اسفند 1385 [06:01 ]
  قمرهای گالیله
 

پروفسور ویلیام مک کینون از دانشگاه واشنگتن بر این باور است که درست مانند یک جامعه که از ثروت زیاد عده ای به زحمت می افتند،هر یک از قمرهای مشتری متفاوت با یکدیگر هستند و هر یک می توانند حقایق زیادی را در مورد سیاره ها روشن سازند ولی در این میان قمر اروپا نیاز به توجه بیشتری دارد.

آذین زنگویی
یو،اروپا،گانیمد وکالیستو چهار قمر گالیله ای مشتری هستند که شباهت زیادی به ماه زمین دارند.هنوز موارد ناشناخته ای در مورد این اقمار وجود دارند؛مانند دمای ماگما و همچنین کوه ها در یو،جدا نشدن اقیانوس کالیستو در عمق و یا توجیه میدان مغناطیسی منظومه شمسی از طریق میدان مغناطیسی که در هسته آهنی گانیمد وجود دارد. اروپا بهترین شانس ما برای شناخت منشا حیات است؛زیرا این قمر علاوه بر آب مایع،دارای منابع انرژی زیادی است که می توانند کربن و دیگر عناصری که محصول‌ فعالیت‌ موجودات‌ زنده‌ هستند را به وجود آورند.

مک کینون (McKinnon) تمامی این اقمار را بررسی کرده است و در جلسه انجمن فیزیک که در سال ۲۰۰۶ در سانفرانسیسکو برگزار شد از گانیمد به عنوان خواهر افتخاری یاد کرد؛زیرا به جز گانیمد تمامی اقمار ذکر شده بر اساس شخصیت های زن افسانه های یونانی نام گذاری شده اند.

مک کینون می گوید:«اروپا از نظر زمین شناسی فعال بوده است.اما از آنجایی که آنتن اصلی فضاپیمای گالیله گشوده نشد،ما قادر به گرفتن تصاویر زیادی از آب فشان های فعال نبودیم.سطح این قمر جوان است و دارای نواحی است که همه علاقه مند به دانستن ترکیب آن ها هستند».

اقیانوس مخفی
مک کینون می گوید:«تمامی شواهد نشان می دهند که در فاصله ۱۰ تا ۲۰ کیلومتری زیر سطح بدون هوای اروپا یک اقیانوس وجود دارد.از دید یک شخص عادی این فاصله زیاد است ولی از نظر زمین شناسی فاصله ای به شمار نمی آید».وجود این اقیانوس به دلیل خروج حرارت از قسمت داخلی اروپا است.

مک کینون می گوید:«با نگاهی به بد شکل شدن سطح و لایه نازک یخی که آن را پوشانده است می توان دریافت که این لایه به تازگی فعال بوده است.»همچنین وجود حفره های برخوردی جوان، سن کم نسبی اروپا را نشان می دهند.او می افزاید:«به دلیل وجود مواد رنگی بر روی سطح که در تصاویر فضاپیمای گالیله نشان داده می شوند؛اقیانوس اروپا نیاز به بررسی دارد. تصاویر با کیفیت بالا و همچنین رادارهای نفوذ کننده در یخ،مانند آن هایی که در نقشه برداری ها از مریخ به کار برده می شوند،به شناسایی این اقیانوس وهمچنین مواد سطح که حاصل فعالیت موجودات زنده هستند کمک می کنند.طراحی ماموریتی به اروپا قابل انجام است و حدودا به ۱۰ سال زمان نیاز دارد که ۶ سال آن صرف دست یابی به ماهواره می شود و هزینه آن حدود ۶ میلیارد دلار برآورد شده است.درمورد این هزینه با ناسا که به ساخت `پایگاه ماه` مشغول است، رقابت خواهیم داشت که شاید بتوان با علاقه مند کردن اروپا قسمتی از هزینه را از طریق آن ها تامین کرد».

ناسا بعد از پایان ماموریت کاسینی برای بازگشت به اروپا، تیتان و یا قمر کوچک فعال اطراف زحل برنامه ریزی خواهد کرد.مک کینون می گوید:«این قمر اگرچه کوچک است ولی به دلیل جاذبه بسیار کمی که دارد پرواز از طریق آن به راحتی انجام می گیرد.این راه بسیار مناسبی برای نمونه برداری از آن است.سطح اروپا ۴۰ برابر سطح انسلادوس است و به همین دلیل هدف مهم تری به شمار می آید».

منبع: http://www.spaceflightnow.com
مجله نجوم

  امتیاز: 0.00