منو
 صفحه های تصادفی
موضوع منطق چیست؟
بادام
تقاضا
سیاست دولت عثمانی در مذاکرات صلح
قضیه پاپوس
فضل بن شاذان
شدت زلزله
هسته سلول
سلطان رکن‏الدین
سدنا
 کاربر Online
378 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 05 آذر 1384 [10:35 ]
  پلاسماهای مارپیچ چگونه حرکت می‌کنند
 


تصاویر ویدیویی که با استفاده از میکروسکوپهای با درجه تفکیک بالا از نحوه حرکت نوعی باکتری به نام "پلاسمای حلزونی یا مارپیچ" تهیه شده راز سر به مهر رفتار این ارگانیزمهای عجیب را برای دانشمندان آشکار کرده است.

در گذشته شماری از زیست شناسان معتقد بودند که پلاسماهای حلزونی به علت آنکه فاقد تاژک‌ها و زائده‌های شلاق مانند هستند که در بدن میکروبها و باکتریها وجود دارد و با تکان خوردن نظیر دنباله بادبادکها موجب به حرکت در آمدن میکروبها می‌شود، ناگزیرند با حرکات چرخشی به سمت جلو به پیش بروند.

اما به نوشته نشریه علمی "cell" (سلول) بررسیهایی که یک گروه از محققان دانشگاه برکلی به سرپرستی جوشوا شاویتز با کمک دوربینهای ویدیو با درجه تفکیک بالا در مورد رفتار این باکتریها انجام داده‌اند، نشان می‌دهد پلاسماهای مارپیچ نظیر مارها و کرمها با پیچ و تاب دادن به سر و دم خود به جلو حرکت می‌کنند.

در واقع این باکتریها برای حرکت ابتدا شکل مارپیچی و حلزون وار در ناحیه سر خود را تغییر می‌دهند و به اصلاح پیچ آن را باز می‌کنند و سپس این حالت را در بقیه بدن ادامه می‌دهند و آنگاه در جهت معکوس شروع به پیچ خوردن می‌کنند. این پیچ و واپیچ‌ها موجب می‌شود باکتری تک سلولی شبیه ماری که در روی خاک قرار گرفته‌است به جلو برود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 05 آذر 1384 [15:58 ]
  > پلاسماهای مارپیچ چگونه حرکت می‌کنند
 

با سلام

مایکوپلاسماها باکتریهای فاقد دیواره سلولی هستند. مایکوپلاسماها را نباید با اشکال L که جهش یافتگان فاقد دیواره سلولی هستند اشتباه کرد. مایکوپلاسماها برای حفظ ساختمان سلولی به تراکم زیاد نمک نیاز ندارند. رشد مایکوپلاسماها بوسیله پنی سیلین متوقف نمی‌شود.

اکثر گونه‌های مایکوپلاسماها هوازی یا بی‌هوازی اختیاری هستند و به علت نداشتن دیواره سلولی حالت چند شکلی دارند. این باکتریها با تولید رشته‌های فراوان شبیه قارچها می‌شوند. سلولهای مایکوپلاسما بسیار کوچک و اندازه آنها بین 250 - 100 نانومتر است.

مهمترین گونه بیماریزا در انسان مایکوپلاسما نومونیا (Mycoplasma pneumoniae) عامل ذات الریه در بخش فوقانی دستگاه تنفسی است.


  امتیاز: 0.00