منو
 صفحه های تصادفی
حیات در کرات دیگر
آزمایش سرعت صوت
آثار عفو
عقرب ماهی
امام خمینی - عاطفه و محبت
جوشکاری سرب
اختلال در زبان آموزی
واژگان فسیل شناسی
مشارکت در توسعه محتوای دانشنامه رشد
تصریح معصومین بر امامت امام باقر علیه السلام
 کاربر Online
2083 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 05 آذر 1384 [08:28 ]
  کشف نخستین کارگاه ساخت شیشه جام دنیا در نیشابور
 

مدیر پایگاه منطقه شادیاخ نیشابور از کشف اولین کارگاه ساخت شیشه جام در دنیا، در منطقه شادیاخ نیشابور خبر داد.

"دکتر رجبعلی لباف خانیکی" در این‌باره گفت: کشف این کارگاه شیشه‌گری یک شُکه است؛ زیرا از آن جهت این کارگاه اهمیت دارد که برای اولین بار در اینجا و با این قالب توانسته‌اند شیشه تخت ایجاد کنند.

وی گفت: ما در گذشته کارگاه‌های شیشه‌گری زیادی داشته‌ایم؛ مثلا شیشه‌هایی که در چغازنبیل و .. داریم اما اینها به صورت فتیله و استوانه‌یی یا نهایتا به شکل ظرف می‌باشد اما اینجا برای اولین بار شیشه‌ جام شده و به صورت هموار و صاف بر روی پنجره نصف شده است.

او به قالب‌های موجود در کارگاه یادشده اشاره کرد و گفت: تاکنون دو نوع قالب کنج‌دار و مربعی یافته‌ایم که گویا بسته به نوع کاربری تغییر قالب ایجاد شده‌ است.

مدیر پایگاه منطقه شادیاخ به تعدادی از قطعات شیشه‌ای که در تکه‌هایی از گچ تعبیه شده‌اند، اشاره کرد و گفت: بعد از کشف این ذرات شیشه‌ای تصور می‌کردیم ظرفی است به شکل نعلبکی. اما مطالعات و کاوش‌ها نشان داد که این قطعات شیشه در واقع نورگیر بالای گنبد یا حمام‌هاست که این بسیار مهم می‌باشد.

وی به دو کوره یافته شده در این مکان نیز اشاره کرد و گفت:‌ سوختگی شدید دیوار‌ها نشانگر حرارت بالای کوره‌هاست که شیشه‌ها را ذوب می‌کردند و در قالب‌ها می‌ریختند.

لباف خانیکی ، قدمت تمام آثار کشف شده را در این فضا متعلق به دوره سلجوقی و قبل از حمله مغول‌ها دانست.

منبع:Isna
  امتیاز: 0.00