منو
 کاربر Online
4470 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 02 آذر 1384 [07:20 ]
  ورود نانوذرات پلیمری به مغز
 

محققان دانشگاه Modenaدر ایتالیا ، با اتصال مولکول‌های کوچک مرتبط با مسکن‌های طبیعی بدن به یک شیمی پلیمر|پلیمر تجزیه‌پذیر در بدن ، نانوذراتی ساختند که می‌توانند به درون مغز نفوذ کنند.

این نانوذرات پلیمری می‌توانند برای رهاسازی عوامل تصویربرداری و داروهای ضدسرطان در تومورهای مغزی بکار روند.

یک تیم به رهبری "دکتر Maria Angela Vandelli" ، نانوذراتی ساخته‌اند که می‌توانند از طریق اتصال به مولکول‌هایی به نام پپتیدهای Opioid (که بدن به عنوان مسکن‌های طبیعی از آنها استفاده می‌کند) از سد مابین خون مغز که در حالت عادی غیر قابل نفوذ است، عبور کنند.

این مولکول‌های پپتیدی که تکه‌های کوچکی از پروتئین هستند، به گیرنده‌های ویژه‌ای که بر روی سطح سلول‌های تشکیل‌دهنده سد خون - مغز قرار دارند، متصل می‌شوند. سپس این گیرنده‌ها این مولکول‌ها را از سد خون مغز عبور داده و به درون سیستم خونی مغز می‌کشانند.

این محققان پنج نوع مختلف از پپتیدهای opioid را تهیه کرده و هر کدام از آنها را به پلیمر (D,L- لاکتید گلیکوزید) یا PLGA متصل کردند.

این پلیمر یک ماده تجزیه‌پذیر درون بدن است که بسیاری از محققان برای رساندن دارو و عوامل تصویربرداری به درون بدن ، از نانوذرات این پلیمر استفاده کرده‌اند. همچنین محققان یک مولکول فلوئورسانس را به این پلیمر متصل نموده و توانستند نانوذرات حاصله را درون بدن موش ردیابی کنند.

محققان در ابتدا با استفاده از میکروسکوپی فلورسانس نشان دادند که نانوذرات پلیمری بدون اتصال به پپتیدهای Opioid نتوانستند از سد خون - مغز عبور کنند. هر کدام از پنج نوع نانوذره حاوی پپتید براحتی به درون مغز وارد شدند.

محققان همچنین نشان دادند که سد خون - مغز ، به هیچ عنوان توسط نانوذرات آسیب نمی‌بیند.

منبع:Isna

  امتیاز: 0.00