منو
 صفحه های تصادفی
آثار نماز جماعت
انانتیومری و کربن چهار وجهی
آفت دهان
امام علی علیه السلام و حکم سه طلاقه کردن زن
آزمایش نور گرایی گیاهان
استقلال ایرلند
رکن الدین ابوالعلاء صاعد بن مسعود
دستگاه مختصات استوانه‌ای
سفیدپلت
خواص گوهرها
 کاربر Online
253 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  دوشنبه 30 آبان 1384 [07:45 ]
  بحث هفتگی: الماس
 

در قرون گذشته جواهرات و نگینهای قیمتی و پرارزش مختص طبقه اشراف و ثروتمندان بزرگ جامعه بوده ولی امروزه همه در حد امکانات مالی می توانند جواهر و زیور آلات خریداری نمایند. دنیای جواهرات طیفی گسترده دارد که نه تنها شامل انواع گوناگون نگینهای جواهر طبیعی بوده بلکه به مقدار روز افزونی شبیه سازیها و نگینهای مصنوعی را هم در بر می گیرد.

الماس نیز به عنوان یک کانی گرانبها در جواهر سازی از اهمیت زیادی برخوردار است بلور الماس از دو هزار سال پیش تا کنون به عنوان نگین جواهر شناخته شده ولی برای اولین بار در قرن چهاردهم میلادی به منظور جلا و درخشندگی بیشتر، تراش آن به تدریج مرسوم گردید.

الماس دارای چه خواص فیزیکی می باشد؟

در مورد نحوه یافت الماس چه می دانید؟

در مورد بزرگترین الماس یافت شده یا الماسهای مشهور جهان چه اطلاعاتی دارید؟

الماس مصنوعی چیست؟

دوستان گرامی با شرکت در این بحث هفتگی و ارائه نظرات و اطلاعات مفید ما را یاری کنید.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  پنج شنبه 03 آذر 1384 [07:55 ]
  > بحث هفتگی: الماس
 

نام الماس


نام الماس از کلمه یونانی آداماس (Adamas) به معنی تسخیر ناپذیر گرفته شده است و به دلیل سختی فوق العاده و بی نظیر این کانی است که به آن ویژگی (البته ظاهری) فناناپذیر می دهد.

خواص الماس


سختی مطلق الماس 140 برابر کروندوم است با این حال سختی الماس در جهات گوناگون کریستالوگرافی و در سطوح مختلف متفاوت است و این امر اماکن بریدن آنرا به وسیله گرد یا پودر الماس و یا با الماس دیگری امکان پذیر می سازد. معمولا الماس در برابر مواد شیمیایی عکس العمل نشان می دهد و فقط اسید سولفوریک کروم دار در 200 درجه سانتیگراد آنرا به دی اکسید کربن تبدیل میکند. به علاوه حرارت زیاد باعث ایجاد شکلها و نقوش مشخصی بر روی بعضی از صفحات برلیان می شود و بدین جهت بایستی هنگام حرارت دادن دقت کافی به عمل آید. اشعه ایکس از بلور الماس عبور نمی کند و منعکس می شود و از این خاصیت نیز می توان برای تشخیص الماس حقیقی از انواع بدل آن استفاده نمود.

خواص اپتیکی الماس استثنایی است و به دلیل شدت تلالو و پراکندگی نور که در نتیجه میزان بالای ضریب شکست نور در برلیان به وجود می آید آنرا از قدیم به عنوان سلطان نگینهای جواهر معرفی نموده و به عنوان نگین تراشیده و یا نتراشیده در زیور آلات مورد استفاده قرار گرفته است.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 03 آذر 1384 [16:23 ]
  > بحث هفتگی: الماس
 

با سلام

الماس از سنگهای گرانبهاست و ساخته شده از بلور کربن ناب است. الماسها بی رنگ و همچنین به رنگهای سبز و سرخ و آبی و سیاه هم یافت می‌شوند. گونه بی رنگ آن پربهاتر از دیگر گونه‌های رنگی است و بسیار سخت می‌باشد.از سختی آن در صنعت استفاده زیادی می برند که یکی هم خراشیدن شیشه‌ها می‌باشد. کریستال الماس در کشورهای هندوستان و برزیل و بخشهایی از آفریقا و ... یافت می‌شود.الماس طبیعی بیشتر کاربرد تزئینی دارد. امروزه با روشهایی گونه مصنوعی آن نیز ساخته می شود.

تصویرتصویر


به عنوان برخى از کاربردهاى عملى الماس مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لوازم الکترونیکى ولتاژ و توان بالا مثل ترنهاى سریع السیر.

  • دستگاههاى فرکانس بالا مثل رادارهاى پرقدرت و ایستگاههاى مخابراتى سلولى.

  • دستگاههاى میکرو و نانو الکترو مکانیکى مثل ساعتها و فیلتر هاى تلفنهاى سلولى.

  • محاسبات کوانتومى مثل موارد مورد نیاز در ارتباطات امن.

  • آشکارساز پرتو هاى پر انرژى مثل پرتو سنجهاى پزشکى.

  • اپتیک و لیزرهاى پرقدرت مثل آنچه در کابل و خطوط تلفن یا پنجره شاتلهاى فضایى بکار مى رود.

  • الکترودهاى الماسى مقاوم به خوردگى که مى‌تواند محیطهاى آلوده را پاک کند.

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  شنبه 05 آذر 1384 [08:28 ]
  > بحث هفتگی: الماس
 

نحوه یافت الماس


بلورهای الماس هم در معادن اولیه و هم ثانویه یافت می شوند. تا سال 1871 میلادی بلورهای به دست آمده منحصرا از معادن ثانویه و همراه با سنگهای رسوبی استخراج می شد که پس از شستن مواد رسوبی همراه الماس در ته ظرف فرد شوینده می ماند. به طور کاملا تصادفی در این سال الماس همراه با سنگ مادر که بعدا به نام کیمبرلیت نامگذاری شد در معادن اولیه آن در آفریقای جنوبی یافت شد.
بلور الماس در عمق نسبتا زیاد زمین حدود 80 کیلومتری و یا حتی بیشتر و در حرارتی معادل 1100 الی 1300 درجه سانتیگراد و تحت فشار بسیار زیاد قشر سنگهای انباشته شده و همراه با نفوذ مخروطهایی از مواد آتشفشانی به داخل سنگهای پوسته زمین به وجود می آید. در مراحل بعدی توسط حرکات عمودی زمین یا حرکات قاره زایی به سطح زمین آورده شده اند.

معادن الماس


معادن الماس در بسیاری از نقاط جهان یافت می شوند (البته در مقیاس کوچک) اما معادن مهم بیشتر در قاره آفریقا و ناحیه سیبری وجود دارند. تا قرن هجدهم میلادی معدودی بلور الماس از کشور برنئو و مخصوصا از هندوستان به بازارهای جهانی عرضه شد که در این میان بلورهای تاریخی و بسیار مشهوری مخصوصا از کشور هندوستان دیده می شوند. امروزه ذخائر الماس در این کشورها بسیار کوچک و کم اهمیت میباشد. مدتها کشور برزیل خصوصا در قرون هجدهم و نوزدهم صادر کننده عمده الماس نتراشیده به بازارهای جهانی بود ولی پس از کشف بزرگ الماس در آفریقای جنوبی در حال حاضر هم در زمینه استخراج و هم در مورد تجارت الماس در جهان بی رقیب می باشد.

بزرگترین بلور الماس یافت شده


بزرگترین بلور الماس یافت شده در جهان به نام الماس کولینان که به وزن 3107 قیراط و یا اندازه مشت یک انسان معمولی بوده است، می باشد. این بلور در سال 1908 میلادی در شهر آمستردام به وسیله متخصصین شرکت آسچر با استفاده از خاصیت تورق الماس در ابتدا به سه قطعه بزرگ و نهایتا به نود و شش قطعه کوچک و نه قطعه بزرگ تقسیم شده مورد تراش و پرداخت نهایی قرار گرفت.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline اسماعیل حامدی 3 ستاره ها ارسال ها: 107   در :  سه شنبه 08 آذر 1384 [07:58 ]
  > بحث هفتگی: الماس
 

سنگ مادر الماس


ذخایر اولیه همانطوریکه گفته شد با سنگ مادر کیمبرلیت همراه است و در مخروطهای آتشفشانی یافت می شود. تا به امروز حدود 250 مخروط آتشفشانی کشف شده اند که قدمت تشکیل این مخروطها به دوران کرتاسه می رسد (حدود 65 تا 135 میلیون سال قبل). البته تعداد اندکی از این مخروطهای آتشفشانی دارای ذخایر الماس هستند. سنگ مادر یا کیمبرلیت نوعی سنگ آتشفشانی درونی است به نام پریدوتیت که دارای درصد زیادی از کانی الیوین می باشد و دارای ساختاری است که از تجمع قطعات گوشه دار یا خرد شده به وجود آمده است.

بزرگترین و مشهورترین مخروط یافت شده آتشفشانی به نام معدن کیمبرلیت نامگذاری شده است. استخراج مواد این مخروط عظیم آتشفشانی باعث به وجود آمدن حفره بسیار بزرگی در زمین گردید که به آن اصطلاحا بزرگترین حفره ایجاد شده توسط بشر می گویند. از این معدن نزدیک به 5/14 میلیون قیراط الماس استخراج شده است و هنوز هم به طریق استخراج زیر زمینی از این معدن بلورهای الماس استخراج می شود.

برلیانهای مشهور جهان


کولینان1: این برلیان 20/530 قیراط وزن دارد و از قطعه الماسی که بزرگترین در نوع خود در میان الماسهای یافت شده، تراشیده شده است. بلور الماس اولیه دارای وزنی معادل 3106 قیراط بوده که به یاد بود مدیر عامل معدن کیمبرلی، کولینان نامیده شده است.

تیفانی: این برلیان به وزن 51/128 قیراط و در معدن کیمبرلی آفریقای جنوبی به سال 1878 میلادی کشف شده که محل کشف آن نیز همان بزرگترین حفره ایجاد شده توسط بشر می باشد. این الماس در سال 1878 میلادی با وزن 42/287 قیراط یافت شد که به وسیله جواهر فروشی مشهور تیفانی در نیویورک خریداری و سپس در پاریس تراشیده شد. برای درخشش هر چه بیشتر برلیان تیفانی با تراشی بالغ بر 90 صفحه مزین گردید.

کوه نور: این الماس در ابتدا 186 قیراط وزن داشت که از هند توسط نادر شاه افشار به ایران آورده شد. نام آن نیز توسط شاه ایران انتخاب گردید ولی بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد که در سال 1850 میلادی به ملکه ویکتوریا هدیه شد و بعد از تراش مجدد در اوایل قرن بیستم در تاج ملکه ماری همسر جرج پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفت. این برلیان فعلا جز جواهرات سلطنتی انگلستان محسوب می شود، در تاج ملکه الیزابت جای دارد و در برج لندن نگهداری می شود.

  امتیاز: 0.00