منو
 کاربر Online
1158 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 26 آبان 1384 [04:55 ]
  مشخصات تلسکوپ فضایی هابل
 

تلسکوپ HST تقریبا 14 متر طول 5 متر و 11500 کیلوگرم وزن دارد. این تلسکوپ طوری طراحی شده که از تمام ظرفیت سفینه فضایی که آن را در 25 آوریل 1990 در مدار قرار داد استفاده کند. صفحه‌های خورشیدی که در مدار برافراشته شده‌اند و 10 متر طول دارند، توسط آژانش فضایی اروپا فراهم شدند. نوری که لوله تلسکوپ را بپیماید و به آینه اصلی برخورد کند که بازتابیده می‌شود و به آینه کوچک دومی که در مرکز لوله قرار دارد بر می‌گردد. این آینه نور را به طرف آینه اصلی بر می‌گرداند و از سوراخی که در مرکز آن قرار می‌گذارند. این طرح اپتیکی را تلسکوپ کاسگرینی نوع ریچی - کرتن می‌نامند.

تصویرتصویر


در پشت سوراخ چهار سنجش افزار علمی عمده قرار دارند که عبارتند از دو دوربین عکاسی و دو طیف نگار ، هر دو دوربین عکاسی می‌توانند تصویرهایی مرئی و فرابنفش گرفته ، دوربینها طوری طراحی شده‌اند که تفکیک بسیار بهتری نسبت به آنجه بر روی زمین قابل دستیابی است بدست می‌دهند.دهانه ورودی طیف نگارها بسیار کوچک است و این امر امکان می‌دهد که HST تفکیک خوبی داشته باشد و طیف نمایی اجسام منفرد در میدانهای شلوغی مثل مرکز خوشه‌های ستاره‌ای کروی مسیر شود، در حالی که چنین مشاهداتی از روی زمین غیر ممکن هستند و همچنین طیف نگارها می توانند نسبت به سیگنال به نوفه بسیار بزرگتر و تفکیک طیفی بهتری نسبت به تلسکوپهای فرابنفش قبلی در حال چرخش مدار بدست دهند و اندازه گیری وی‍ژگیهای طیفی ضعیفی را که قبلا هرگز دیده نشده است امکان پذیر کنند.

تصویر


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 05 آذر 1384 [05:39 ]
  > مشخصات تلسکوپ فضایی هابل
 

با سلام

همکار محترم از مطالب خوبتان با عکسهای زیبایش لذت میبریم.
خدا قوت خسته نباشید.

میخواستم بدانم که بخاطر اینکه این تلسکوپ مال خیلی وقتها پیش هست آیا تلسکوپ جایگزینی که ماموریتهای این و حتی مهمتری را اجام دهد را را ساخته‌اند اگر چنین هست برای معرفی نمایید.

با تشکر

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 03 تیر 1385 [15:42 ]
  تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاد
 

تلسکوپ فضایی هابل در مدار کره زمین از کار افتاد. مسوولان موسسه علوم تلسکوپهای فضایی(‪ (STScI‬در بالتیمور آمریکا اعلام کردند دوربین اصلی تلسکوپ فضایی هابل که در مدار کره زمین قرار دارد، به دلیل نامعلومی از کار افتاده‌است. به گزارش سایت اینترنتی `اسپیس.کام`، کارشناسان این موسسه که مسوولیت هدایت فعالیت تلسکوپ هابل را بر عهده دارند، در حال تلاش برای شناسایی علت بروز این مشکل بوده و سایر دوربین‌های تلسکوپ هابل را برای ادامه تحقیقات علمی، به کار گرفته‌اند.

به گفته `مکس ماچلر` از موسسه علوم تلسکوپ‌های فضایی، دوربین اصلی `هابل` موسوم به دوربین `ای سی اس` از کارافتاده و هرچند در گذشته نیز این اتفاق رخ داده و برطرف شده اما به نظر می‌رسد که این بار مشکل حادتر از گذشته باشد و مهندسان این موسسه تلاش زیادی را برای راه‌اندازی مجدد دوربین اصلی هابل به کار گرفته‌اند.

تلسکوپ `هابل` برای ادامه فعالیت خود پس از سال ‪ ۲۰۰۷‬به باتری‌ها و ژیروسکوپهای جدید نیاز خواهد داشت و سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا `ناسا` یک ماموریت فضایی برای انجام تعمیرات و نگهداری و همچنین نصب یک دوربین جدید روی این تلسکوپ را در نظر گرفته‌است. تلسکوپ فضایی هابل روز ‪ ۲۴‬آوریل سال ‪ ۱۹۹۰‬در مدار کره زمین قرار گرفت و از آن زمان بیش از ‪ ۷۰۰‬هزار عکس با ارزش از ‪ ۲۲‬هزار جسم آسمانی گرفته و به زمین ارسال کرده‌است.

سازمان `ناسا` در سال ‪ ۲۰۰۲‬در ماموریتی که توسط یکی از سفینه‌های رفت و برگشت خود انجام داد، دوربین پیشرفته `ای سی اس` را که هم‌اکنون از کار افتاده، روی تلسکوپ هابل نصب کرد که پس از آن تاریخ، کارایی هابل حدود ‪ ۱۰‬برابر افزایش یافت و طیف طول موجهای نور دریافتی آن از پرتوهای ماوراء بنفش، تا پرتوهای مادون قرمز افزایش پیدا کرد. ستاره‌شناسان به کمک این ابزار علمی موفق شدند بسیاری از معماهای بزرگ علم نجوم را حل کنند، عمر جهان به کمک این تلسکوپ بین ‪ ۱۳‬تا ‪ ۱۴‬میلیارد سال تخمین زده شد، نظریه انفجار بزرگ(بیگ بنگ) به کمک مشاهدات `هابل` مورد تایید قرار گرفت و نخستین شواهد نظری از وجود سیاه‌چاله‌ها توسط این ابزار نجومی فراهم گشت.

اگر برنامه `ناسا` برای تعمیر و نگهداری هابل عملی نشده و هیچ سفینه‌ای برای تعمیرات و بازگرداندن آن به مدار مناسب به فضا ارسال نشود، این تلسکوپ در سال ‪ ۲۰۰۷‬یا حداکثر ‪ ،۲۰۰۸‬در جو زمین سقوط کرده و نابود خواهد شد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 11 بهمن 1385 [05:05 ]
  دوربین اصلی تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاد
 

سازمان هوانوردی و فضایی آمریکا ناسا روز دوشنبه اعلام کرد اصلی‌ترین دوربین تلسکوپ فضایی هابل در مدار کره زمین از کار افتاده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هرچند هابل مجهز به ابزارهای تصویربرداری متعددی است اما دوربین از کارافتاده به نام دوربین ای‌سی‌اس باارزشترین ابزار علمی هابل محسوب می‌شود. محققان ناسا اعلام کرده‌اند ممکن است در آینده بتوانند حداکثر تا یک سوم توانایی تصویربرداری دوربین ای‌سی‌اس این تلسکوپ را مجددا فعال کنند.

مشکل اخیر درحالی برای هابل بوجود آمده‌است که ناسا پیش از این سال ‪ ۲۰۰۸‬را برای ارسال یک شاتل به منظور تعمیر و ارتقای این تلسکوپ ‪ ۱۶‬ساله اما ارزشمند، تعیین کرده بود. به گفته ماریو لیویو منجم موسسه علوم تلسکوپهای فضایی که اداره تلسکوپ هابل را بر عهده دارد، مشاهدات فضایی همچنان با استفاده از سایر دوربینهای هابل دنبال خواهد شد اما از کار افتادن دوربین ای‌سی‌اس ضربه بزرگی به تحقیقات فضایی است زیرا این ابزار علمی تاکنون اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار دانشمندان قرار داده‌است.
سازمان ناسا اعلام کرد دوربین ای‌سی‌اس تلسکوپ هابل که در یک سال گذشته چندین بار دچار مشکل شده بود، این بار احتمالا به دلیل از کارافتادن منبع تغذیه آن خاموش شده است.

دوربین ای‌سی‌اس در مارس سال ‪ ۲۰۰۲‬و در خلال یک ماموریت تعمیراتی توسط خدمه یکی از شاتلهای ناسا روی هابل نصب شده بود. این دوربین در طول فعالیت خود امکان تصویربرداری از شکل‌گیری برخی از نخستین کهکشانهای جهان را فراهم کرد.
به گفته پرستون برش مدیر برنامه‌های تلسکوپ فضایی هابل، بیشترین درخواستها در زمینه استفاده از تلسکوپ هابل که از مراکز علمی سرتاسر جهان به دست ما می‌رسید مربوط به استفاده از ابزار ای‌سی‌اس بوده‌است و هم‌اکنون جامعه ستاره‌شناسی جهان یکی از ابزارهای علمی مهم خود را از دست داده است.

تلسکوپ هابل روز ‪ ۲۴‬آوریل سال ‪ ۱۹۹۰‬در مدار کره زمین قرار گرفت و از آن زمان بیش از ‪ ۷۰۰‬هزار عکس با ارزش از بیش از ‪ ۲۲‬هزار جسم آسمانی گرفته و به زمین ارسال کرده است. ستاره‌شناسان به کمک هابل موفق شدند بسیاری از معماهای بزرگ علم نجوم را حل کنند، عمر جهان به کمک این تلسکوپ بین ‪ ۱۳‬تا ‪ ۱۴‬میلیارد سال تخمین زده شد، نظریه انفجار بزرگ(بیگ بنگ) به کمک مشاهدات هابل مورد تایید قرار گرفت، نخستین شواهد نظری از وجود سیاه‌چاله‌ها با این ابزار نجومی فراهم گشت و در آخرین مطالعات این تلسکوپ شواهد جدیدی از وجود انرژی ناشناخته‌ای به نام انرژی تاریک که سبب گسترش مداوم ابعاد جهان می‌شود، بدست آمد و به علاوه این تلسکوپ تاکنون موفق به کشف سیارات زیادی شده که در بیرون از منظومه شمسی دور ستارگانی بزرگتر از ستاره خورشید می‌چرخند. سازمان ناسا هنوز اعلام نکرده است آیا در ماموریت سال ‪ ۲۰۰۸‬برای تعمیر و ارتقای هابل، این ابزار علمی تلسکوپ نیز تعمیر خواهد شد یا خیر.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  یکشنبه 23 اردیبهشت 1386 [08:15 ]
  تلسکوپ جیمز وب
 

تلسکوپ هابل که نام خود را از `ادوین هابل` منجم بزرگ آمریکایی گرفته، در سال ‪ ۱۳۶۹) ۱۹۹۰‬شمسی) پرتاب شد و مجهز به آینه‌ای به قطر ‪ ۲/۴‬متر است. ابعاد این تلسکوپ بزرگتر از هابل است و دارای آینه‌ای عظیم خواهد بود که بر قدرت رصدگیری آن می‌افزاید و همچنین نسبت به هابل دورتر از زمین مستقر خواهد شد.

در همین رابطه مقامات سازمان هوایی و فضایی آمریکا (ناسا) می‌گویند استقرار این تلسکوپ برای ماه ژوئن ‪ ۲۰۱۳‬برنامه‌ریزی شده است. ماکت این تلسکوپ در ابعاد واقعی در محوطه موزه ناسا در واشنگتن به نمایش گذاشته شده است. این تلسکوپ ‪ ۴/۵‬میلیارد دلاری که طول آن ‪ ،۲۴‬و ارتفاع آن ‪ ۱۲‬متر خواهد بود، در فاصله حدودا ‪ ۱/۵‬میلیون کیلومتری از زمین مستقر خواهد شد و حاوی آینه‌ای مرکب از آینه‌های شش ضلعی به قطر ‪ ۶/۵‬متر( تقریبا سه برابر قطر آینه هابل) خواهد بود.

هابل که در سال ‪ ۱۹۹۰‬پرتاب شد، عکس‌هایی از منظومه شمسی، ستارگان و سیارات دورافتاده و کهکشان‌ها تهیه کرده است. تلسکوپ فضایی جیمز وب به دانشمندان امکان خواهد داد تا نگاهی عمیق تر به کیهان بیاندازند و حتی ریشه‌های پیدایش کیهان را تا نقاط عمیق تر دنبال کنند.

تلسکوپ پیشکسوت هابل که اکنون ‪ ۱۷‬ساله است، تا پرتاب جیمز وب به کار خود ادامه خواهد داد. ناسا قصد دارد یکی از ماموریت‌های شاتل در سال آینده میلادی را به سرویس هابل اختصاص دهد.

  امتیاز: 0.00