منو
 کاربر Online
981 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline جواد حمزه 3 ستاره ها ارسال ها: 275   در :  چهارشنبه 25 آبان 1384 [08:19 ]
  ارتباط افزایش سرطان با آلاینده هاى محیط زیست
 

با سلام

از زمانى که ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا مبارزه علیه سرطان را آغاز کرد تاکنون صدها میلیارد دلار صرف مبارزه با این بیمارى خطرناک شده است. از سوى دیگر تقریباً همه روزه شاهد افزایش کشفیات جدید در ارتباط با مهار سرطان و عرضه جدیدترین محصولات دارویى در بازار سیاه دارو هستیم.با این حال امسال براى نخستین بار شمار مبتلایان به سرطان و نیز مرگ و میرهاى ناشى از سرطان از بیمارى هاى قلبى سبقت گرفت! علت چیست؟یکی از دانشمندان در این زمینه می گوید.چند وقت قبل به اتفاق دخترم براى ماهى گیرى به یکى از رودخانه هاى اطراف منزل رفتیم و همان روز به طور اتفاقى متوجه وجود عارضه هایى بر روى باله یکى از سفره ماهى ها شدم. ماهى را براى کالبدشکافى به خانه آوردم و منتظر بودم بعد از این قضیه چند انگل بیرون بکشم اما در عوض متوجه شدم که این برجستگى هاى روى باله ناشى از تومور یا غده بوده است. سرطان حتى جانوران را هم مبتلا کرده به نحوى که ۲۰ سال قبل در کشور کانادا فراوانى سگ هاى مبتلا به سرطان که توسط صاحبان شان به کلینیک مراجعه مى کردند در ماه به یک یا دو مورد هم نمى رسید اما این رقم امروز به یک تا دو مورد در هر روز افزایش یافته است.سال ۱۹۶۲ وقتى راشل کارسون کتاب بهار خاموش را درباره اثرات غیرمنتظره آفت کش ها منتشر کرد توسط صاحبان صنایع شیمیایى به شدت مورد حمله و توهین قرار گرفت. با گذشت نیم قرن از هشدار راشل کارسون آفت کش ها هنوز هم به وفور در سراسر جهان مورد استفاده قرار مى گیرند.در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار از انواع ترکیبات شیمیایى در حال استفاده است درحالى که سمى و سرطان زا بودن اکثریت قریب به اتفاق آنها حتى مورد آزمایش و مطالعه هم قرار نگرفته است. اما این ترکیبات از لحظه تولد تا آخرین دم و بازدم قبل از مرگ ما را احاطه کرده اند. هوایى که تنفس مى کنیم، آبى که مى نوشیم، غذایى که در خاک هاى آلوده به سموم و کود پرورش مى دهیم و خوراکى که به دام هایمان مى دهیم همگى آلوده به سموم هستند و بدن ما هر روز مقادیر زیادى از آنها را جذب مى کند.شکى نیست که آلاینده هاى محیط زیست یکى از مهمترین علل بروز اپیدمى سرطان در جهان است، بنابراین اگر زمانى فرا رسید که دریافتیم باید استفاده از این ترکیبات شیمیایى را در زیست کره متوقف کنیم قطعاً به پیشرفت هاى بزرگى در زمینه مبارزه با سرطان دست خواهیم یافت.

  امتیاز: 0.40     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 23 آبان 1384 [12:37 ]
  سرطانزا بودن ظروف یکبار مصرف
 

در کارخانه های ساخت ظروف یکبار مصرف برای نرم کردن ظروف یکبار مصرف موادی به آن اضافه میکنند که نرم شده و قابل استفاده شود. این ماده شبه هورمونی به نام فتالات است که خواص آن از نظر زیستی شبیه هورمون پروژسترون است. این هورمون یکی از هورمونهای مترشحه از دستگاه تناسلی در خانمها است که در تنظیم فعالیت این ارگانها تاثیر دارد.

ماده فتالات ماده ای سرطانزا میباشد که به مرور زمان و استفاده زیاد از ظروف یکبار مصرف مانند لیوانهای چای باعث بروز سرطان بخصوص سرطان اندامهای تناسلی در خانمها میشود.

پس سعی کنیم که حدالامکان از این وسایل کمتر استفاده کنیم.

  امتیاز: 0.00