منو
 کاربر Online
811 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 21 آبان 1384 [16:27 ]
  شوری قسمت های شمالی و جنوبی استوا
 

چرا در قسمت های شمالی و جنوبی استوا آب دریا ها شورتر از خود قسمت استوا استquestion

  امتیاز: 1.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline بابک خسروشاهی 3 ستاره ها ارسال ها: 473   در :  یکشنبه 22 آبان 1384 [06:57 ]
  > شوری قسمت های شمالی و جنوبی استوا
 

سلام

در استوا میزان بارندگی و در نتیجه میزان آب شیرین ورودی بیشتر از میزان بخار شدن از اقیانوس است، در نتیجه آبهای اطراف استوا از اقیانوس شیرین ترند.
جالب است بدانیم، این مساله به نوعی دیگر در مورد قطب هم صادق است. در آنجا به علت برودت هوا میزان تبخیر کمتر است.

  امتیاز: 1.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 22 آبان 1384 [16:40 ]
  > شوری قسمت های شمالی و جنوبی استوا
 

درجه شوری در آبهای سطحی اقیانوسها در همه جا یکسان نیست. بلکه بر حسب زمان و مکان تغییر می‌کند. بطورکلی درجه شوری در سطح اقیانوسها از استوا تا برگشتگاهان (مدار راس‌السرطان و راس‌الجدی) افزایش یافته و سپس به طرف قطبها کاهش می‌یابد. در اقیانوس اطلس در اطراف برگشتگاهان درجه شوری خیلی زیاد است. کاهش درجه شوری از برگشتگاهان به طرف قطبها در نیمکره جنوبی خیلی منظم است.

در اقیانوسهای اطلس ، کبیر و هند از مدار 40 درجه به بعد درجه شوری آبها از حد متوسط کمتر بوده و به تدریج تا 33 در هزار در نزدیکی قطب جنوب کاهش می‌یابد. بر عکس در نیکره شمالی تغییر درجه شوری چنین نظمی را نشان نمی‌دهد.در اقیانوس منجمد شمالی آبها نسبت به سایر اقیانوسها کمتر شور است. در این اقیانوس ناچیز بودن میزان تبخیر و آب زیاد رودخانه‌های بزرگ آسیا و همچنین آب شیرینی که در اثر ذوب یخها به آن اضافه می‌شود.

عوامل اصلی کاهش درجه شوری است. بارش زیاد به سبب وجود فشار کم در منطقه استوا درجه شوری را پایین می‌آورد. علاوه بر آن آسمان در بیشتر اوقات ابری است و از شدت تبخیر می‌کاهد. درجه گرما ، باد و میزان ابری بودن هوا و باران عواملی هستند که در میزان تبخیر یک ناحیه تاثیر دارد.

دوستان برای کسب اطلاعات بیشتر به کتابهای زیر مراجعه کنید.

  • جغرافیای آبها نوشته دکتر جمشید جداری عیوضی
  • هیدرولوژی آبهای سطحی نوشته دکتر مجید زاهدی
  امتیاز: 1.00