منو
 کاربر Online
969 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 18 آبان 1384 [05:08 ]
  انتقال یافته از پرسش و پاسخ : گیاهان آبزی (از طریق تماس با ما)
 

نام و نام خانوادگی:دیاکو مرادی لطفا" به سوالات من جواب دهید.خواهش می کنم در صورت امکان سریع جواب دهید.

1.در اندامهای پیر درخت مو عدسک وجود ندارد پس به چه طریق دفع آب یا هوا انجام می دهد؟
2. در گیاهان آبزی استمات وجود ندارد پس به چه طریق دفع آب و هوا می کند؟
با تشکر دانشجوی انتقال آب

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 19 آبان 1384 [04:54 ]
  > انتقال یافته از پرسش و پاسخ : گیاهان آبزی (از طریق تماس با ما)
 

با سلام

تعرق اصولا بوسیله برگها انجام می‌شود. ولی قطعات گل و شاخه‌های جوان نیز اینکار را انجام می‌دهند. تعرق از چندین راه صورت می‌گیرد و منحصر به روزنه‌های گیاهان نیست. در کنار تعرق روزنه‌ای ، تعرق کوتیکولی نیز وجود دارد. سطح زیرین برگها دارای روزنه‌های زیادتری است و بیشتر عمل تعرق را انجام می‌دهد.

نسبت تعرق کوتیکولی به تعرق روزنه‌ای بستگی به نوع گیاه دارد. این نسبت در گیاهان سایه دوست مانند قهوه افزایش می‌یابد و در گیاهانی که با خشکی سازش یافته‌اند مانند سرو کاهش می‌یابد. این نوع تعرق عامل مهمی در انتشار جغرافیایی گیاهان است. در تنه درختان جوان تعرق عدسکی را نیز باید به تعرق روزنه‌ای و کوتیکولی افزود به این معنی که از اطراف عدسکهای چوب پنبه خارج می‌شود.

ما معمولا گیاهی را آبزی می‌نامیم که حداقل یکی از اندامهای آن در داخل آب قرار بگیرد. آب یک محیط متراکم است که بخشهای غوطه‌ور یا شناور گیاهان آبی را نگهمیدارد. فضاهای هوادار وسیعی در ساقه‌ها و برگها وجود دارد که به عنوان مخازن گازی برای فرایندهای تنفسی و فتوسنتزی عمل می‌کنند و در ضمن اندامهای گیاهی را سبک می‌سازند.

برگها در سطح آب یا نزدیکی آن یعنی جایی که شدت نور زیاد است نگهداشته می‌شوند. کوتیکول خیلی نازک دارند و یا کلا فاقد آن هستند و روزنه‌ها هم درسطح فوقانی برگهای شناور بر روی سطح آب واقعند. برخی از گیاهان آبزی ریشه‌های هوایی دارند که از آب خارج شده و در عمل تنفس گیاه نقش ایفا می‌کند.

  امتیاز: 0.40     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 20 آبان 1384 [17:14 ]
  >انتقال یافته از پرسش و پاسخ : گیاهان آبزی (از طریق تماس با ما)
 

با تشکر از سرکار خانم سمیه فارابی اصل و همچنین از گردانندگان شبکه رشد. دیاکو مرادی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 21 آبان 1384 [04:24 ]
  > انتقال یافته از پرسش و پاسخ : گیاهان آبزی (از طریق تماس با ما)
 

با سلام

ممنون از اینکه به انجمن خودتون سر زدید. در صورت تمایل میتوانید در دانشنامه ثبت نام کنید و با گرفتن رمز ورود در کارهای انجمن مشارکت داشته باشید.

  امتیاز: 0.00