منو
 صفحه های تصادفی
روزی حلال
دارابگرد
کاربرد لیزر در مصارف نظامی
تاریخچه انتشار پول
پرهیز از تهمت زدن
رشته دندانپزشکی
بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی
سیل‌ها
مصادرات
ابو علی کیخسرو
 کاربر Online
895 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 16 آبان 1384 [04:09 ]
  طب سوزنی
 

طب سوزنی

طب سوزنی یا (Acupuncture) از ترکیب کلمات لاتین acus به معنی سوزن و punctura به معنی فرو کردن بدست آمده است. از نظر تعریف طب سوزنی عبارتست از فرو کردن سوزنهای مخصوص از طریق پوست به نسوج زیر پوست در نقاط خاصی که به آنها نقاط طب سوزنی اطلاق می‌گردد.

طب سوزنی یا طب سنتی شرقی از حدود 5000 سال پیش سابقه درمانی دارد. نیاز انسانهای اولیه در استفاده از طبیعت اطراف خود آنها را بر آن داشت که متدهایی جهت حفظ بقا و از بین بردن بیماری فرد کشف کنند. جنس این سوزنها از طلا و آهن بوده است و در زمانهایی که هنوز فلز کشف نشده بود از سنگهای نوک تیز ، استخوان حیوانات چوب یا ساقه درختان استفاده می‌کردند.

بعد از سال 1949 میلادی که جمهوری خلق چین پایه گذاری شد یک دوره رنسانس جدید برای طب سوزنی شروع شد. پیشرفتهای بالینی در پژوهشهای طب سوزنی همراه با عوارض جانبی درمان درد مزمن با داروهای معمول ، کاربرد طب سوزنی را در دهه گذشته به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داده است.

در یک مطالعه اخیر کلینیکهای درد آلمان مشخص شد که 90 درصد پزشکان از طب سوزنی استفاده میکنند. طب سوزنی می‌تواند به عنوان درمان اولیه یا کمکی همراه با سایر درمانهای موجود در درمان بسیاری از بیماریها مانند بیماریهای عصبی - روانی ، آرتروز ، چاقی ، اعتیاد و ... ثمر بخش باشد.

کشور ما نیز مانند سایر کشورها نیاز به تحقیقات مداوم به صورت پایه و بالینی در زمینه طب سوزنی دارد تا بدین ترتیب جایگاه منطقی در سیستم درمانی کشور مشخص شود.


  امتیاز: 0.80