منو
 کاربر Online
833 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline المیرا جدائی 1 ستاره ها ارسال ها: 22   در :  یکشنبه 08 آبان 1384 [10:18 ]
  جایگزینی عینک های طبی با ژلهای پلیمری
 


محققان استرالیایی به روشی جدید برای برگرداندن قدرت بینایی به انسان دست یافتند. در این روش مایع درون عدسی چشم٬ با یک ماده پلیمری ژل مانند تعویض می شود و به شخص امکان می دهد تا بدون عینک از بینایی خوبی برخوردار شود.

به نوشته هفته نامه علمی نیوساینتیست چاپ انگلستان٬ پژوهشگران موسسه سیرومولکولارساینس ملبورن پس از آزمایش 30 پلیمر مختلف به ماده حاوی سیلوکسان دست یافته اند که ظاهرا دارای خواص مطلوب مورد نظر است.

قرار دادن این ژل در عدسی چشم همانند عمل جراحی آب مروارید است. با این تفاوت که عدسی چشم برداشته نمی شود٬ بلکه محتوای آن به وسیله سوزن ظریفی تخلیه شده و ماده ژل مانند به درون آن تزریق می شود. مدت این عمل 15 دقیقه است.

گفتنی است در دهه 1980 پژوهشگرانی از دانشگاه میامی با تعویض مایع عدسی چشم یک میمون با روغن سیلیکون قدرت بینایی را به او بازگرداندند. یکی از معایب روغن سیلیکون این است که از محفظه عدسی چشم به بیرون نشت می کند٬ از آن زمان تاکنون محققان در پی یافتن پلیمر مناسبتری بوده اند که علاوه بر برخورداری از ظریب انعکاس مایع درون عدسی چشم آدمی٬ دارای خاصیت زیست – مکانیکی مناسبی نیز باشد.

اگر استفاده از این ماده جدید(ژل پلیمری ) با موفقیت همراه باشد می توان گفت در نحوه استفاده اشخاص از عینک انقلابی اساسی بوقوع خواهد پیوست.

منبع : صنعت نوین ویژه نامه انجمن پلاستیک


  امتیاز: 0.00