منو
 کاربر Online
1660 کاربر online
 : فیزیک
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 07 آبان 1384 [13:01 ]
  ساخت لیزر
 

چگونه میتونم با هزینه متوسطی یک لیزر بسازیم.
یک طرحی خوب از یک لیزر ارائه دهید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  شنبه 16 مهر 1384 [07:39 ]
  تولید لیزر با استفاده از موجبرها
 این پرتوها کاملا موازی بوده و طول موجشان ۱۰ تا ۱۰۰ مرتبه کوتاهتر از طول موج مرئی است، یعنی در کوتاهترین طول موجهای ناحیه ماورای بنفش قرار دارند که اصطلاحا (EUV) نامیده می‌شود. با استفاده از این پرتوها دانشمندان قادر خواهند بود که رفتارهای بسیار ریز را مشاهده کرده و الگوهای مینیاتوری را ایجاد کنند. این موفقیت بر پایه ابزاری به نام موجبر طراحی شده است. این دستگاه عبارت است از یک شیشه استوانه‌ای که یک برآمدگی دارد، موجبر به نحوی طراحی شده است که روی امواج نوری که در طول شیشه حرکت می‌کنند تآثیر می‌گذارد و کمک می‌کند که این امواج همدیگر را تقویت کنند. این پرتو دارای حداکثر توانی در حد مگاوات و طول موجهایی در مقیاس نانومتر است.

در مدت یک فمتو ثانیه (15-10 ثانیه) باریکه‌ای از لیزر را از داخل موج بر عبور داده، نور شدید لیزر باعث شکافته شدن اتمهای گاز داخل موجبر می‌شود و در نتیجه یونهای باردار و الکترونها ایجاد می‌شوند. در عین حال پرتو لیزر الکترونها را تا انرژی بسیار زیادی شتاب می‌دهد. این الکترونهای شتابدار دوباره با یونهای گازی داخل موجبر برخورد می‌کنند و نتیجه این کار تابش الکترومغناطیسی است. در آزمایش انجام شده ، تابش الکترومغناطیسی ، فوتونهایی در طول موج EUV هستند.

به علت استفاده از لیزر ، این پرتوهای جدید با سرعت یکسانی تابش می‌شوند، یعنی تطابق فازی دارند. نکته قابل توجه در تولید این پرتوها آن است که ساختمان موجبر بسیار ساده و فقط از یک استوانه شیشه‌ای تنظیم شده تشکیل یافته است. پرتوهای خارج شده (EUV) همانند نور یک لیزر هستند که سرعت آنها توسط یک تنظیم کننده کاهش یافته است.

آهسته تر کردن سرعت لیزر باعث می‌شود کارایی افزایش یابد و در نتیجه جریانی همدوس از فوتونها حاصل می‌شود که از سیستم به خارج شلیک می‌شوند. با افزایش انرژی تابش الکترومغناطیسی تا حد بسیار زیاد می‌توان به محدوده EUV رسید. نکته جالب توجه دیگر اندازه بسیار کوچک این دستگاه در مقایسه با موارد مشابه است که چنین طول موجهایی را تولید می‌کنند و اندازه‌اش حدود یک میز تحریر است.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 08 آبان 1384 [10:50 ]
  > ساخت لیزر
 

دارا
برای تولید نور زیاد لیزر باید شدت جریان را بالا برد این شدت جریان بالا با برق مستقیم تراشه را نابود میکند برای این کار آنرا به مدار درایو کننده وصل میکنند که برق مستقیم را با فرکانس لازم متناوب میکند , مدار درایو را ببینید :  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 08 آبان 1384 [10:50 ]
  > ساخت لیزر
 

دارا
سوال هایتان را در همین صفحه در باره آن بپرسید بویژه در باره رله مخصوص برق AC

بر گرفته از این پیوند :
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline جواد حمزه 3 ستاره ها ارسال ها: 275   در :  یکشنبه 08 آبان 1384 [11:12 ]
  > ساخت لیزر
 

سلام

آقای خادم آیا مدار یک چاسویچی لیزری برای شروع خوبه،چیزی که با قیمت 1000 تومان یا بیشتر در بازار موجود است.اما اگر خودتون بخواهید.بسازید گرانتر تمام می شود.ولی ساختن آن کاملا آموزشی و مفید است.

در بازار دیودهای لیزریی با پایه تنظیم توان وجود دارد.که می توان شدت نور را در این نوع از دیود لیزری برخلاف نوع دو پایه با یک ولتاژ مرجع یا Vrf تنظیم نمود.برای ارسال نور از یک عدسی یا نوعی لنز معمولی استفاده می شود که می بایست با توجه به مطالبی که راجب به این قضیه در فیزیک وجود دارد.فاصله عدسی را با دیود لیزری تنظیم کرد.اگر از لنز استفاده نکنید. یا اینکه فاصله را بدرستی تنظیم نکنید.خواهید دید.،که نور این دیود لیزری حتی تا فاصله 5 سانت هم جواب نخواهد داد.

در صورت استفاده از لنز برای این نوع لیزر برخلاف نوع اسباب بازی آن فاصله ای که نور لیزر می پیماید شاید به چندین کیلومتر برسد.
نکته مهمی که در هنگام کار با این نوع دیود بایست رعایت کرد این است که ممکن است.،حتی با الکتریسیته ساکن بدن نیز بسوزد.بنابراین بایست از پنس های پلاستیکی استفاده کنید.یا اینکه هر بار که می خواهید با آن کار کنید.دست خود را به پایه فلزی میز کار خود بزنید تا الکتریسیته ساکن بدنتان تخلیه شود.
این مدار می تواند مرجع بسیاری از مدارات دیگری باشد.،که شما می خواهید با لیزر بسازید.،و شما را در مسیر کار با این المان قرار می دهد.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 09 آبان 1384 [06:39 ]
  > ساخت لیزر
 

دارا

منظورتان المان لیزر است یا مداری که با لیزر کار میکند ؟فکر میکنم منظورتان مدار ی باشد که بالیزر کار کند ؟اگر المان لیزر دایودی میخواهید بسازید آن نیاز به تکنولوژی دارد که اگر تراشهء یک دایود لیزر را مهندسی وارونه کنید میبینید که اندازه ها و لایه ها نقش خلیی اساسی دارند . و هنوز این تکنولوژی به تکامل کافی نرسیده است و هنوز روی رنگ های مختلف دارند کار میکنند . آسانترین لیزر که نیاز به تکنولوژی پیچیده ندارد لیزر هلیوم نئون است که در آزمایشگاه فیزیک و حتی در خانه قابل ساختن است . شما به لولهء شیشه ای سرب دار مانند آنهایی که در تابلو های نئون مغازه ها از آن استفاده میکنند نیاز دارید , این لوله ها را میتواند با پریموس و یا مشعل گازی به دقت حرارت داده و وقتی نرم شد طبق شکل پیوند زیر آنرا خم کنید و الکترود های سر آنرا به دقت در آن قرار دهید و طبق راهنمایی در این پیوند گاز آنرا تخلیه و گاز نئون و لیتیم در آن پمپ کنید , طول لوله شیشه ای 80 سانتی متر و قطر آن 12 میلیمتر است , این لوله در موقع روشن شدن مانند لامپ نئون روشن خواهد شد و منبع نور برای لیزر است, لوله دیگری به اندازه 60 سانتی متر و قطر 3 میلی متر در داخل آن قرار میگیرد که نقش آن در اصطلاح لیز کردن (به وزن و اعراب لیث مثل یعقوب لیث بخوانید ) یا لیزری کردن نور است .این شیشه درست در وسط شیشه اول قرار میگیرد . همچنین در این پیوند نوع دومی که از شیشه آزمایشگاهی پیرکس ساخته شده را خواهید دید . این شیوه به دو آینه نیاز دارد و بقیه چیز ها گیره نگاهدارنده و مولد است برای یونیزه کردن گاز نئون و در نتیجه روشن شدن لامپ لوله ای میتوانید از ترانسفورموتور مناسب برای یک متر لوله استفاده کنید معولا برای این طول ممکن است مولد 10000 ولتی با شدت جریان 10 میلی آمپر نیاز باشد این برای چند دهم ثانیه اول است و پس از روشن شدن برای روشن ماندن ولتاژ را میشود تا 2000 ولت پایین آورد و یا دستگاه خودکار در آن گذاشت که اینکار را بکند . باید دقت و مواظبت لازم را موقع آزمایش بکار برد زیرا این مقدار ولتاژ حتی با شدت جریان به این کمی کشنده است و ترانس لامپ نئون را باید با دقت بکار برد آزمایش باید با حضور عده کم و با تمرکز زیاد انجام شود و وقتی اشکالش رفع شد و شروع بکار کرد بازدید کنندگان را میتوان در لابراتوار آورد و وسایل حفاظت چشم به آنان داد تا چشم کسی خدای نکرده آسیب نبیند . این دستگاه هم در بازار موجود است ولی کوتاهتر است و بازده آن زیر پنج میلی وات است چند تا از آنرا میتوان خرید و از نظر فشار گاز و مخلوط گاز و پارامتر های مهم دیگر آنرا مهندسی وارونه کرد . این منبع نور برای لیزر های با وات و برد بیشتر مناسب نیست و باید از لامپ های دیگری مثل لامپ زنون که نور بالاتری دارد استفاده کرد ,لامپ های دیگری که با میکروویو کار میکند(که خود اجاق کوچک میکروویو است) حتی نور بالاتری دارد ولی این تکنولوژی ها را بهم آوردن و مسائلش را رفع کردن به زمان احتیاج دارد و کشور های دیگر هم از این نظر در پروسه آزمایش آن هستند . امریکا چند سال پیش یک دستگاه لیزر نظامی را که دارای چند خدمه با کامیون و ژنراتور بود در صحرا تست کرد که با آن درختی را در فاصله 100 متری بکلی سوزاند . اگر علاقه بیشتری داشتید بیشتر در باره اش بحث میکنیم .پیوند ها را ببینید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 09 آبان 1384 [06:39 ]
  > ساخت لیزر
 

دارا
من دیروز یک پست دیگر برای ساخت لیزر هلیوم -نئون (هر دو را پشت سر هم تلفظ کنید) که در واقع ساخت لیزر گازی از پایه است فرستادم که منعکس نشده اگر به خاطر خطر جانی مولد این دستگاه است که آنرا باز تاب ندادید باید بگویم مطمئن باشید که همین هم امکانات لابراتواری نیاز دارد و شخص مبتدی با پایهء دانش کم در این مورد دنبال آن نمیرود .


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی 3 ستاره ها ارسال ها: 194   در :  پنج شنبه 12 آبان 1384 [12:21 ]
  > ساخت لیزر
 

با سلام

لیزر های که به صورت اسباب بازی و جاسوییچی عرضه شده اند در واقع همان لیزر واقعی هستند اما محصولات استوک و از رده خارج کارخانه های سازنده هستند و دارای توان بسیار پایینی و همچنین ناپایداری در عملکرد می باشند .

من برای انجام یک کار درست و حرفه ای ( با در نظر گرفتن هزینه ی مناسب ) هیچ وقت محصول استوک و از رده خارج پیشنهاد نمی کنم .

برای این منظور لیزر های مرغوب با سیستم خنک کننده و همچنین سیستم کنترل توان ( این سیستم در واقع برای بالا بردن کارایی لیزر آن را با بیشترین توان الکتریکی تحریک می کند درست درزمانی که لیزر در آستانه ی سوختن قرار می گیرد آن را خاموش می کند ) در بازار موجود می باشد و قیمت در حدود 40 هزار تومان به بالا قیمت دارد که در مدل های گران تر سیستم خنک کننده ی بهتر و کنترل توان بهتری هم می توان انتظار داشت .


من برای راهنمایی بهتر شما همین امروز که برای خرید به جمهوری رفته بودم یک مدل خیلی خوب برای شما دیدم برای خرید به آدرس زیر مراجعه کنید

تهران - خیابان جمهوری بعد از پل حافظ ( پاساژ علاادین را رد کنید به سمت چهارراه استانبول) داخل کوچه ی آلیک درست اولین مغازه ای است که از سمت چپ به آن میرسید پشت ویترین مدل هایی که گفتم می توانید ببینید .

من حدود 5 سال پیش با یکی از همین لیزر ها یک فاصله سنج دقیق برای سازمان تحقیقات علمی صنعتی ایران طراحی کردم اگر در این زمینه مشکلی داشتید پیغام بگذارید .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline پویا نجفی زنجانی 3 ستاره ها ارسال ها: 194   در :  پنج شنبه 12 آبان 1384 [12:21 ]
  > ساخت لیزر
 

در ضمن موضوع دیگری که باید اشاره کنم این است که لیزر هایی که در بالا گفتم به صورت ماژول کامل عرضه شده یعنی دیگر مشکل تنظیم مدارهای الکترونیکی و محافظت های الکنرسیته ی ساکن وجود ندارد و در حدود 5 وات توان هم می توان در بین آنها یافت .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 12 آبان 1384 [12:25 ]
  > ساخت لیزر
 

دارا
در مدار بالا اگر نمیخواهید دستگاه

دارا عزیز نمیدونم کامنتت چی هست؟
اما دستگاه مدار بالا را بیشتر معرفی کرده و عکسهایی از آن نیز ارائه دهید.

ارادتمندم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 31 مرداد 1385 [06:38 ]
  ساخت لیزر بخار مس با خنک کن هوا
 

یک دانشجوى فیزیک دانشگاه صنعتى شریف در تحقیقات پایان نامه اش موفق به طراحى و ساخت لیزر بخار مس با سیستم خنک کن هوا شد. این لیزر که توسط محمد واحدى در این تحقیق ساخته شده است، بدون استفاده از سیستم خنک کن آب که نیاز به ژاکت گرانقیمت استیل دارد، صرفاً با گردش هوا خنک مى شود. بنابراین گذشته از کاهش شدید قیمت به دلیل استفاده از قطعات ساده مثلاً آلومینیوم به جاى استیل و پیرکس به جاى کوارتز و همچنین استفاده از منبع تغذیه طراحى شده بسیار ساده و در عین حال کاملاً کارا، زمان آغاز لیز نیز در این لیزر به حدود ۲۰ دقیقه کاهش یافته است. لیزر بخار مس یکى از قوى ترین و پربازده ترین لیزرهاى مرئى است که به علت طول موج هاى نوسانى سبز و زرد و توان هاى خروجى زیادش در کاربردهاى تحقیقاتى، صنعتى و درمانى مورد توجه خاص است. به گفته این پژوهشگر، در این تحقیق اثر هیدروژن نیز بر لیزر طراحى شده بررسى و افزایش توان خروجى و بهبود مشخصات کارى لیزر مشاهده شد.

  • ایسنا

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  یکشنبه 23 مهر 1385 [10:28 ]
  لیزر
 

معنی ردیابی با لیزر در این جمله چیه؟
نانو‌ذرات طلا به واسطه عملکرد بی‌نظیرشان، ابزاری با حساسیت بسیار مطلوب برای دستکاری مولکول‌های زیستی و همچنین ردیابی با لیزر می‌باشند.

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست  
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 04 دی 1385 [08:16 ]
  طولانی ترین لیزر جهان
 

دانشمندان دانشگاه استون شهر بیرمنگام در انگلستان (Aston University in Birmingham, UK) چیزی اختراع کرده اند که به عنوان طولانی ترین لیزر جهان تلقی میشود. آنها یک تار نوری (optical fibre) 75 کیلومتری را به لیزر تبدیل کرده اند و امیدوارند که بهبودی بر ارتباطات در فواصل زیاد گردد.

لیزر جدید استثنایی است، زیراکه میتواند سیگنال های نوری را در چنان فواصل طویلی انتقال دهد بدون آنکه انرژی هدر رود. هنگامیکه اطلاعات تبدیل به نور میشود تا با استفاده از تار های نوری استاندارد انتقال یابد به ازای هر کیلومتر حدود 5 درصد توانش تلف میشود. از این رو میبایستی سیگنال ها را تقویت نمود تا به مقصد برسند. اما هر بار که سیگنال تقویت می شود نویز ها و خش های پس زمینه نیز تقویت میگردند و این امر تا آنجا ادامه میباید که دیگر سیگنال قابل فهم نمیباشد.

دکتر آنیا (Juan Diego Ania Castañón) و همکارانش از یک فرایند به نام اثر رامان (Raman effect) برای تبدیل تار نوری طویل به لیزر استفاده نمودند. اثر رامان یک پدیده طبیعی است که بر نور عبوری از درون ماده تاثیر میگذارد. لیزر هایی در هر انتها نور را به درون تار میفرستند که باعث افزایش انرژی اتم های تار شده و تابش فوتون را از آنها را منجر میشود. این فوتون ها که طول موج بلند تری دارند توسط آینه های مخصوصی در محل اتصالات بازتابیده میگردند. بدین ترتیب مقدارس نور لیزر که پایدار و یکنواخت است درون فیبر ذخیره شده و سیگنال های عبوری را قدرت میبخشد. این کار از هدر رفتن انرژی سیگنال جلوگیری میکند و احتیاج برای تقویت سیگنال ها را رفع میکند.

این کشف نه تنها در دنیای علم بلکه در دنیای ارتباطات نیز شگفت آور بوده است. دکتر آنیا میگوید:` در دنیای ارتباطات، انتقال بی اتلاف اطلاعات همواره یک هدف رویایی بوده است و با گسترش این روش امکان پژوهش در زمینه های دیگر نیز فراهم میشود`.

  • منبع: http://www.physorg.com/news10848.htm

  امتیاز: 0.00