منو
 کاربر Online
612 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 07 آبان 1384 [03:26 ]
  اولین شیمی درمانی
 

اولین شیمی درمانی


شیمی درمانی شیوه درمان یک بیماری بوسیله ماده شیمیایی است که بدون آسیب رساندن به بیمار باعث انهدام بیماری می‌شود. این اصطلاح نخستین بار بوسیله پائول الریش مدیر موسسه‌ای که در مورد بیماریهای عفونی و سرمها تحقیق می‌کرد بکار گرفته شد.در شهر لیورپول انگلستان برای مقابله با برخی عفونتهای انگلی با استفاده از ترکیبات بهم آمیخته مرگ موش ، تلاشهایی صورت گرفته بود.

اما وقتی الریش سعی کرد نتایج کار آنها را سرمشق خود قرار دهد دریافت که بیماری می‌تواند در برابر دارو مقاوم باشد.وی داروسازان موسسه خود را مامور کرد در جهت ساخت ترکیبات متنوع و گوناگون مرگ موش تلاش کنند. در سال 1905 وقتی دانشمند آلمانی دیگری به نام فرتیز شادین عامل بیماری سیفلیس را کشف کرد الریش داروهای ترکیبی خود را روی این عامل آزمایش کرد و بسیار خوشحال شد. زیرا دریافت که داروی ترکیبی شماره 606 در از بین بردن این عامل موثر است.

ازآن زمان به بعد دانشمندان در جست و جوی ماده شیمیایی بر آمدند که بدون آسیب رساندن جدی به بیمار باعث مرگ سلولهای سرطانی شود. پیش از آنکه داروهای موثری برای اینکار یافت شود هزاران نوع ترکیب مورد آزمایش قرار گرفتند. در حال حاضر سرطانهای زیادی با این روش قابل درمان هستند.


  امتیاز: 0.00