منو
 صفحه های تصادفی
ثابت جهانی گرانش
دکتر هاوزر کیست
سرویس در قوانین تنیس
ترکیبات هالوژندار
مبارزات حضرت علی اکبر در روز عاشورا
بررسی مقابله ای ساخت جمله
فتنه و آشوب جهانی
واپاشی پرتو زا
معجزات امام موسی کاظم علیه السلام
پیدایش منظومه شمسی
 کاربر Online
270 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  شنبه 07 آبان 1384 [02:17 ]
  راستی چه خبر از دایناسورها؟
 

راستی چه خبر از دایناسورها؟


دانشمندان معتقدند که دایناسورها حدود 180 میلیون سال پیش در روی زمین بوجود امدند و حدود 60 هزار سال پیش بود که این حیوانان غول‌پیکر به کلی نابود شدند. چون دایناسورها از خزندگان به شمار می‌آمدند پس باید از نسل آن خزندگانی بوده باشند که قبلا بر روی زمین می‌زیسته‌اند .

نخستین خزندگان مدتها پیش از دایناسورها به وجود امدند . آنها شبیه "دوزیستان" بودند ، یعنی می‌توانستند هم در آب و هم در خشکی زندگی کنند ، ولی برای تخمگذاری باید به خشکی می‌آمدند و گرنه تخمهایشان بیرون نمی‌آمد.

نوزاد خزندگان نخستین ، هم شش داشتند و هم پا . پس می‌توانستند به راحتی تنفس کنند و در ضمن از حشرات هم تغذیه می‌کردند.

تصویر


نخستین دایناسورها به بزرگی یک بوقلمون بوده اندامی باریک داشتند و بر روی دو پای عقبی راه می‌رفتند.

با گذشت زمان این خزندگان بزرگ و بزرگتر و نیرومندتر شدند.

دایناسورها سیر تکاملی خاصی را در تاریخ زندگی خزندگان پدید آوردند.این موجودات به آب و هوای گرم و مرطوب زمین در آن دوران خو گرفته و سازگاری یافته بودند.در چنین شرایطی در یک دوره زمانی خاص ، ناگهان آب و هوای زمین تغییر کرده و بسیار سرد می‌شود.و در همان زمان نسل این موجودات رو به انقراض می‌نهد. ولی با این وصف علت اصلی و حتمی انقراض این موجودات ( با وجود نظریه‌های مختلف در این زمینه ) همچنان در پرده ای از ابهام باقی است.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فرشباف 3 ستاره ها ارسال ها: 213   در :  دوشنبه 21 خرداد 1386 [09:08 ]
  شناکردن دایناسورها
 

برخی ازمحققان فرانسوی شواهد قانع‌کننده ای به دست آورده‌اند مبنی بر اینکه برخی دایناسورها قادر به شنا کردن بوده‌اند.

ردپاهای به جا مانده در مسافتی ‪۱۵‬ متری در حوضه `کامروس` اسپانیا پیدا شده که زمانی یک دریاچه وسیع بوده است.

محققان می‌گویند حالت به جا مانده نشان می‌دهد که حیوان در آبی به عمق سه متر در حال شنا بوده که پاهایش را به سطح دریاچه می‌ساییده است. گروه محققان فرانسوی در مقاله‌ای که در مجله `ژئولوژی` چاپ شده است، می‌نویسند قدمت این رد پاها در حدود ‪ ۱۲۵‬میلیون سال است. این رد پاها که سه تا چهار سال قبل کشف شده را یک دایناسور بزرگ گوشتخوار که روی دو پا راه می‌رفته برجای گذاشته است.

محققان دانشگاه نانت فرانسه که در این کشف شرکت داشته‌اند می‌گویند رد پاها خیلی منحصر به فرد هستند و شباهت زیادی به رد پاهای ناشی از گام برداشتن بر زمین ندارند. در این ردها شکل پا مشاهده نمی‌شود، بنابراین محققان مذکور نتیجه‌گیری کرده‌اند که وزن حیوان روی آب بوده و پاهایش زمین را خراش می‌داده است.

این سوال که آیا دایناسورها قادر به شنا کردن بوده‌اند یا خیر مدت‌ها بی پاسخ مانده بود.

تحقیقات درباره آناتومی و زیست شناسی دایناسورها حاکی بود که امکان شناکردن آنها وجود داشته، اما شواهد عینی مشخصی در این زمینه در دست نبود. محققان مطالعه حاضر آن را `به نهایت مهیج` توصیف کرده‌اند و گفتند نخستین شواهد قانع‌کننده از قدرت دایناسورها برای شنا را فراهم کرده است.

  امتیاز: 0.00