منو
 کاربر Online
1077 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 05 آبان 1384 [13:21 ]
  ترکیبات شیمیایی جوهر خودکار
 

لطفا" جواب سوال این بنده ی حقیر بدهید

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  پنج شنبه 05 آبان 1384 [18:34 ]
  > ترکیبات شیمیایی جوهر خودکار
 

دارا

دوست محترم چرا حقیر شما هیچ هم حقیر نیستی آنکه هستی باش نه بیشتر و نه کمتر.

جوهر خودکار جوهری است که در رنگهای مختلف در بازار عرضه میشود معمولا سیاه و یا آبی تیره هستند و انواع مختلف دارند در بعضی از آنها ممکن است از حل کردن رنگ محلول و یا رنگریزه در مایعی موسوم به مایع حامل استفاده شود .جوهر ها قدمتشان به 2500 سال قبل از میلاد میرسد و توسط چینی ها و مصریان از آن استفاده شده است محتویات جوهر بیشتر دوده چراغ است که کربن است و از سوخت ناقص نفت و مایعات دیگر بدست میاید که آنرا با تانن که از گیاهان میگیرند مخلوط میکنند و از سولفات فرو یا سولفات آهن هم در آن استفاده کرده اند .

تعداد جوهر ها همانطور که گفتم زیادند و انواع مدرن آن خیلی هم جالبند اما جوهر قلم خودکار ماده حاملش یا روغن گرچک است یا صمغ درخت کاج سفید که از دسته گیاهان سوزنی هاست و به رازین مشهور است و دیده اید که صمغ بی رنگ آن اگر لباستان را آلوده کند به آسانی پاک نمیشود و در آب محلول نیست غلظت آنها را میشود کنترل کرد و حتی آنرا خشک کرد قطعه رزینی که روی آرشه ویلون میکشند و نوازندگان ویلون با خود دارند همین رازین است که به رنگ زرد است , غلظتش را باید به نحوی تنظیم کرد که از ته آن خارج نشود ولی با نیروی جاذبه گوی کوچک نوک خودکار را تر کند دوده و رنگریزه و تعداد زیادی از مواد شیمایی را میتوان برای رنگ در آن استفاده کرد و مواد افزودنی دیگری را برای کنترل به آن افزود تا طراحی آن نیاز کاربردی آنرا فراهم کند , اگر دنبال ساختن و طراحی آن هستید از صمغ کاج سفید یا زرد شروع کنید و آنرا با دوده چراغ صاف مخلوط کرده در یک خودکار خالی تزریق کنید و برای پاک کردن وسایل آلوده شده از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید و کم کم مواد رنگی شیمیایی دیگر را برای رنگ های دیگر به تنهایی یا همزمان بکار ببرید. اطلاعات بیشتر هم اگر میخواهید میتوان گفتگو را ادامه داد ..


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  جمعه 06 آبان 1384 [19:47 ]
  > ترکیبات شیمیایی جوهر خودکار
 

دارا

یادم آمد به شما بگویم اگر میخواهید منبع لایزال جوهر داشته باشید بهتر است یک آکواریم شیشه ای بسازید و هفت هشت ده تا ماهی مرکب در آن نگاه دارید تا هر موقع به مرکب نیاز داشتید یکی را بیرون آورده و با چلاندن آن یک لیوان مرکب تازه برای خودنویستان داشته باشید . biggrin
از شوخی گذشته ماهی مرکب مرکبش بخاطر وجود ماده ملانین با غلظت بالاست و این همان مواد رنگی است که پوست و موی ما را تیره میکند شما اگر خواستید با همان ماهی مرکب امتحان کنید تا پوست کسی برای تولید مرکب کنده نشود . با درود biggrin

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 07 آبان 1384 [08:02 ]
  > ترکیبات شیمیایی جوهر خودکار
 

دارا
ماهی مرکب مرکبش قرمز رنگ است ولی به خاطر غلیظی آن قهوه ای یا سیاه دیده میشود ماهی های مرکب اعماق تاریک آب رنگ مرکبشان قرمز یا قهوه ای است و سیاه نیست .

لاک یکی دیگر از اجزا مرکب است و برای خشکیدن آن بکار میرود , یک چسب با حالت کشی وجود دارد که در آمریکا به آن کانتکت سمنت میگویند(CONTACT CEMENT) و بچه های مدرسه برای پروژه های عملی وقتی میخواهند چیزی بسازند از آن استفاده میکنند از این ماده جوهر خودکاری تولید کرده اند که درست مانند خودکار معمولی مینوسد ولی با مداد پاک کن بدون ذره ای کدر کردن کاغذ پاک میشود .

جوهر نامریی هم در بازار موجود است اگر شما خواستید نوع ساده اش را بسازید از آب پیاز استفاده کنید و نامه تان را با آن بنویسید بعد برای خواندن آنرا روی چراغ یا شعله خفیف فندکی بگیرید تا خطوط نوشته ها پدیدار شود . برای نوع بهترش میتوانید از باز ها و یا اسید های ضعیف استفاده کرده و برای نمایان شدن نوشته از معرف های شیمیایی مثل تورنسل و فنل فتالئین استفاده کنید .

  امتیاز: 0.00