منو
 کاربر Online
990 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 04 آبان 1384 [07:06 ]
  طلا ، از تزئین تا درمان سرطان؟!
 

محققان بتازگی نانوپلیمری از ذرات طلا طراحی کرده‌اند که براحتی داروهای شیمی درمانی و ضد سرطانی را به بافت‌های سرطانی انتقال می‌دهد.
این محفظه از پلیمری که محتوی ذرات طلا به اندازه 6 نانومتر است، پوشیده شده است. بعد ازاین لایه ، لایه دیگری از جنس لیپید وجود دارد که سطح آن با آنتی بادی ضد تومور پوشیده شده است.
در مرکز این محفظه ، داروی ضد تومور قرار گرفته است. این محفظه ، بعد از تزریق به فرد سرطانی با کمک آنتی بادی‌های اختصاصی سطح خود ، در بافت تومور تجمع می‌یابد. سپس بمحض اینکه بافت توموری تحت تاثیر پرتو لیزر قرار گیرد، ذرات طلای موجود در پلیمر ، واژگون شده و به این ترتیب ، داروی ضد توموری از محفظه آزاد می‌شود.

اهمیت این روش ، در واژگونی ذرات زیر طلا در طول موج مربوط به مادون قرمز است، چراکه حالت عادی طلا ، نور مرئی را جذب می‌کند که این طول موج‌ها به بافت‌های بدن آسیب می‌رسانند. ولی قرار گرفتن ذرات طلا داخل پلیمر ، باعث تغییر خواص الکترومغناطیسی آن می‌شود و اجازه جذب طول موج‌های نزدیک به مادون قرمز را به این فلز می‌دهد.
به این ترتیب ، یک دریچه جدید برای غلبه بر سرطان گشوده شده است.

  امتیاز: 0.00