منو
 صفحه های تصادفی
بدنیا آمدی باید بمیری
سرطانزایی ترکیبات آروماتیک چند هسته‌ای
آب و هوای جنگلهای برگریز انگلیس
نور علی در کنار پیامبر در پیشگاه خداوند
پامچال
زندگی نامه افلاطون
مسیلمه کذاب
آموزش و پرورش توسعه اجتماعی
حارث بن عبدالعزیزابو لیلی
آموزش فوتبال توسط پله
 کاربر Online
441 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 27 مهر 1384 [08:06 ]
  نانوساختار کردن فولاد و فلزات معمولی
 

پژوهشگران دانشگاه هوایی یوفا (Ufa State Aviation Technical University) در روسیه ، موفق به ابداع تکنیکی برای تغییر ساختار فلزات و آلیاژهای معمولی به موادی با ساختار نانو و خواص برتر شدند.

"پرفسور ولادمیر استلاریف" (Stolyarov) ، پژوهشگر این دانشگاه ، ‌از محققان این طرح ، درباره تکنیک ابداعی محققان گروه تحقیقاتی این دانشگاه که به «تغییر شکل پلاستیک شدید» موسوم است، درباره طرح می‌گوید: با استفاده از روش تغییر شکل پلاستیک شدید که برای اولین بار در دنیا ارائه شده، این امکان فراهم شده است که بتوان ساختار مواد و آلیاژهای عادی را با عبور از درون یک قالب تحت فشارهای بالا به حالت نانو تبدیل کرد.

در یکی از روش‌های بکار رفته ، فولاد یا آلیاژ معمولی از درون یک قالب که دارای حفره‌هایی با زاویه ‌٩٠ درجه است، عبور داده شده و طی فرآیند کوچک سازی دانه‌های ریزساختار از ابعاد میکرومتری به نانو متری تبدیل می‌شوند.

با انجام این فرآیند که با عملیات تزریق اکستروژن و اعمال حرارت نیز همراه است، شرایط لازم برای تغییر ساختار آلیاژ فراهم می شود.

با تغییر ساختار ایجاد شده و استفاده از نانو تکنولوژی ، سختی و استحکام مکانیکی آلیاژ تا چندین برابر افزایش می‌یابد که از لحاظ کاربردهای صنعتی فولاد و سایر آلیاژها از اهمیت بسسیاری برخوردار است.به نقل از:Isna

  امتیاز: 0.00