منو
 کاربر Online
406 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline المیرا جدائی 1 ستاره ها ارسال ها: 22   در :  یکشنبه 24 مهر 1384 [20:28 ]
  لوح فشرده از جنس ذرت ساخته شد که پس از دور انداختن تجزیه میشود.!!
 


محققان ژاپنی موفق شدند با استفاده از پلیمری گرفته شده از ذرت لوح های فشرده ای به سختی دیسکهای نوری رایج تولید کنند با این تفاوت که دیسکهای جدید پس از دور انداختن تجزیه می شوند.

این لوح ها برای استفاده شرکتهایی که در حجم زیاد از دیسکهای نوری استفاده می کنند از قبیل تولیدکننده های CD های موسیقی٬ دیسکهای تصویری و دیسکهای رایانه ها تولید شده است.

این دیسکها درطبیعت پس ازمدت زمان 50 تا 100 سال شروع به تجزیه شدن کرده و به آب و دی اکسیدکربن تبدیل می شوند. اما درطول مدت استفاده از آنها٬ اطلاعات ضبط شده کاملا محفوظ باقی می ماند.

درفرایند تولید این دیسک ابتدا ذرت آسیاب می شود تا نشاسته آن جدا شود. این نشاسته طی فرایندی به قند موسوم به "دکستروز" تبدیل می شود و تخمیر این قند سبب پیدایش " اسیدلاکتیک " می شود. اسید تولید شده نیز در فرایند دیگری به نوعی پلیمر تبدیل می شود که این پلیمر برای دیسکهای نوری مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تولید دیسک 4.7 اینچی٬ در حدود 85 دانه ذرت که هرکدام تقریبا 0.5 گرم وزن دارند٬ لازم است. بنابراین با استفاده از هر میوه کامل ذرت می توان حدود 10دیسک تولید کرد.

منبع:صنعت نوین ویژه نامه انجمن پلاستیک

  امتیاز: 0.00