منو
 صفحه های تصادفی
فرهنگ استان مرکزی
چرا بین ریل های راه آهن فضای خالی وجود دارد؟
رمز پراکندگی آیات قرآن
تلگراف
خفقان درحکومت بنی امیه
امام رضا علیه السلام و آشنایی با زبانهای مختلف
خطبه ازدواج پیامبر - ص - و خدیجه
علت اینکه شاه اسماعیل دوم قبل از به قدرت رسیدن در زندان بود چه بود ؟
لاستیک سنتزی
شکافت هسته‌ای
 کاربر Online
536 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [11:58 ]
  روش جدید اطفای حریق در سفینه‌های فضایی
 


در فضا و در شرایط بی‌وزنی ، کپسولهای آتش نشانی که در زمین برای خاموش کردن آتش مورد استفاده قرار می‌گیرند، بی‌فایده‌اند اما یک گروه از محققان در دانشگاه جورجیای غربی نشان داده‌اند که بااستفاده از انفجار صوتی ‌می‌توان آتش را در شرایط بی‌وزنی خاموش کرد.

در شرایط بی‌وزنی که در سفینه های فضایی که به گرد زمین در گردشند برقرار است، کف‌هایی که از کپسولهای اطفای حریق بیرون می‌آید به جای آنکه در محل آتش گرفته باقی بماند و مانع از رسیدن اکسیژن به حریق شود، در همه جای سفینه پراکنده می‌شود.

اما محققان دانشگاه جورجیای غربی در آزمایشی بر روی زمین و در شرایط مشابه بی‌وزنی نشان دادند که می‌توان با استفاده از یک موج صوتی به قدرت ‪ ۱۲۰‬دسی بل و تواتر یا فرکانس ‪ ۵۵‬هرتز، نور یک شمع را خاموش کرد. این محققان هنوز نمی‌دانند که علت وقوع این پدیده چیست و چرا صوت می‌تواند شعله را خاموش کند اما احتمال می‌دهند که امواج صوتی موجب می‌شوند در اطراف شعله افت فشار ایجاد شود و این امر سبب می‌گردد که یا از تجمع اکسیژن در اطراف شعله کاسته شود و یا آنکه دما در اطراف شعله کم شود و این دو امر به خاموش شدن شعله کمک می‌کند.

البته فضانوردان برای استفاده از این فناوری نیاز به حفاظت گوشهای خود دارند، زیرا ‪ ۱۲۰‬دسی بل معادل صدایی است که به گوش شخصی می‌رسد که در برابر یک بلندگوی بزرگی در یک کنسرت موسیقی پاپ ایستاده است. گروه محققان دانشگاه جورجیای غربی در نظر دارند که سال آینده آزمایش خود را در مرکز مطالعات بی‌وزنی در ناسا تکرار کنند.


  امتیاز: 0.00