منو
 صفحه های تصادفی
کاردان بهداشت محیط
شکل فیلم نامه
کاوش ماه
اندازه حرکت یک مجموعه ذرات
تاریخ مختصر ایران بعد از اسلام
رشته نقاشی شاخه فنی و حرفه ای
هوانوردی در سالهای 1918 تا 1939
. نیروهای نظامی در عهد صفوی
منبع تغذیه
SMS
 کاربر Online
861 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [07:08 ]
  روش تازه‌ای برای کشف مولکول‌های مفید برای ساخت داروها ارائه شد.
 

شرکتهای داروسازی به امید دستیابی به ساختارهای مولکولی تازه‌ای که از آنها بتوان در ساخت داروهای جدید استفاده به عمل آورد، همواره بانک‌های اطلاعاتی و کتابخانه‌ها و آرشیوهای حاوی داده‌های مربوط به مولکول‌های شیمیایی موجود در بدن جانداران زنده را مورد بررسی قرار می‌دهند.

اما دستیابی به مولکولهای مناسب کار آسانی نیست. علت این است که مولکولهای کوچک معمولا به صورت ضعیفی به پروتئینهای مناسبی که همراه دارند متصل می‌شوند و به این ترتیب مجزا کردن این مولکول‌ها از مجموعه سلول‌های زنده و پیچیده‌ای که همراه این مولکول‌ها هستند، بسادگی امکان‌پذیر نیست.

به نوشته نشریه نیچر ، ویژه "بایو تکنولوژی" (زیست فناوری) ، محققی به نام "بنجامین کراوات" در موسسه تحقیقاتی اسکریپ در شهر لاجولا در کالیفرنیا به اتفاق همکارانش ، روش تازه و موثری برای حل مشکل ابداع کرده است.

این پژوهشگران دو زائده سنجنده حاوی دو گروه از مولکول‌های با خاصیت واکنش و میل ترکیبی بالا به مولکول‌هایی که قرار است ساختارشان بررسی شود اضافه می‌کنند.

یکی از این دو گروه مولکول با خاصیت ترکیبی زیاد ، زمانی که پروتئین مناسبی را روی مولکول شناسایی کند پروتئین را محکم به مولکول مورد نظر می‌چسباند.

مجموعه مولکول‌های درون سنجنده دوم نیز یک برچسب منور و شب نما به پروتئین به دام افتاده الصاق می‌کند تا کار شناسایی و ردیابی آن آسان شود.

این پژوهشگران با استفاده از روش ابداعی خود موفق به کشف ترکیبی شدند که از تکثیر سلولهای سرطان سینه جلوگیری می‌کند و می‌تواند آنزیمی را که این سلولها استفاده می‌کنند شناسایی کند.


به نقل از:Irna

  امتیاز: 0.00