منو
 صفحه های تصادفی
ترمیستور نیم رسانا
رنگ واقعی سیارات
گراف کامل
سوغات شهرهای مختلف ایران
رشته دانشگاهی مهندسی عمران
درس زمین شناسی
استرلاب
جبرئیل علی علیه السلام را امیرالمؤمنین می داند
دانش گسترده امام صادق علیه السلام
تیره تیزک
 کاربر Online
450 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline نیر فارابی اصل 3 ستاره ها ارسال ها: 630   در :  دوشنبه 18 مهر 1384 [02:34 ]
  آیا ماهی بیرون از آب هم زندگی می‌کند؟
 

آیا ماهی بیرون از آب هم زندگی می‌کند؟


ماهی اندام پویایی دارد ، دو گوش درونی نیز برای شنیدن صداها در اندرون سرش نهفته است. اکسیژن آب وارد شده به دهان ماهی توسط آبشش های ماهی جذب بدنش می‌شوند.با این وصف ، برخی از انواع ماهی ها می‌توانند به مدت بسیار کوتاهی خارج از آب بمانند.

آیا تا به حال نام ماهی بالدار را شنیده اید؟ این ماهی پدیده شگفت انگیزی است . زیرا بسیار تند شنا می‌کند. دم خود را بسیار شدید تکان می‌دهد و همینکه خوب سرعت گرفت ، بالچه های خود را می‌گشاید و ناگهان به هوا برمی‌خیزد . ماهی بالدار می‌تواند صدها متر همچنان بر روی آب در هوا پرواز کند.

عجیب تر از ماهی بالدار ، ماهی آناباس است. آناباس نوعی ماهی خاردار است که در خاور میانه یافت می‌شود و می‌گویند بالای درخت هم می‌رود. قدش حدود 7 تا 12 سانتی متر است.

آناباس به کمک خارهایی که روی در پوش آبشش هایش است ، خود را به خشکی می کشاند.. آنگاه به کمک دم و بالچه های خود ، بر روی زمین راه می‌رود. آناباس حتی از درخت هم بالا می‌رود و بسیاری از آنها بر سر درختان تقریبا 1.5 متری دیده شده اند
ماهی گلاب که شبیه بچه وزغ است به کمک بالچه های خود می‌تواند بر روی زمین بلغزد و یا از درخت بالا برود.

ماهی ششدار که در آفریقا یافت می‌شود بسیار به آسانی پا به خشکی می‌نهد. در زیر زمین نقب می‌زند و در میان گل جایی برای یک خواب طولانی خود درست می‌کند. آخر این حیوان سراسر تابستان را به خواب فرو می‌رود.


  امتیاز: 0.00