منو
 کاربر Online
726 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  یکشنبه 17 مهر 1384 [09:18 ]
  تهیه صابون و شامپوی دارویی با استفاده از آبهای معدنی
 

یک پژوهشگر ایرانی با استفاده از آب‌های معدنی موجود در دریاچه‌های شور کشور موفق به ساخت صابون و شامپو و ژل غنی از عناصر معدنی با ویژگی‌های دارویی شد.
مهندس محمد خاکساری ، کارشناس مهندسی شیمی و مخترع این روش ، اظهار داشت: این فرآورده‌های بهداشتی از لحاظ ترکیبات معدنی مشابه املاح موجود در دریاچه شور بحرالمیت هستند که حاوی مقادیر قابل توجهی کلسیم ، منیزیم ، پتاسیم ، ید و سایر عناصری است که می‌توانند ضمن تامین نیاز بدن به این عناصر در درمان برخی از بیماری‌ها نیز استفاده شوند.

وی افزود: این ترکیبات به صورت صابون جامد ، شامپو و ژل‌هایی تهیه شده که هر یک از آنها کاربرد درمانی مؤثری دارند به عنوان مثال ، استفاده از صابون جامد باعث بهبود قارچ ، جوش و حساسیت می‌شود. استفاده از ژل ساخته شده نیز باعث بهبود کمردرد و پا درد شده و مصرف شامپو بدن نیز منافذ پوست را باز کرده و املاح مورد نیاز را از طریق پوست وارد بدن می‌کند.

به گفته این محقق ، در دنیا ، تنها دریاچه شور بحرالمیت دارای ترکیبات و املاح مورد نیاز این محصولات می‌باشد که با توجه به عدم دسترسی به املاح این دریاچه تلاش شده است که املاح مورد نیاز از دریاچه‌های شور کشور در ارومیه، قم ، کاشان، شرق تهران و محدوده‌ای از جنوب کشور تهیه شده و ترکیبی مشابه املاح بحرالمیت برای ساخت این محصولات فراهم شود.

خاکساری با اشاره به این آزمایش‌های انجام شده کیفیت و اثربخشی محصولات تولیدی را تایید کرده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه به دلیل عواملی نظیر پخت غیر صحیح غذا ، بسیاری از مواد معدنی مورد نیاز از جمله کلسیم و منیزیم به بدن مصرف‌کنندگان نمی‌رسد که برای جبران آن می‌توان از روش‌های یون درمانی نظیر استفاده از فرآورده‌های دارویی بهداشتی که از طریق پوست عناصر مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند استفاده کرد. با این حال این شیوه درمانی هنوز در کشور ما چندان مورد توجه قرار نگرفته که امیدواریم با تولید و عرضه انبوه صابون، شامپو و فرآورده‌های مشابه در این طرح بتوانیم زمینه استفاده از این تکنیک در کشور فراهم شود.


به نقل از:ISNA

  امتیاز: 0.00