منو
 کاربر Online
461 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  شنبه 16 مهر 1384 [06:12 ]
  نیترات در بدن چه کاری انجام می‌دهد؟
 

محققان مدرسه پزشکی بوستن نشان داده‌اند که میزان فعالیت نیترات و اکسید نیتریک در بدن پستانداران به مراتب گسترده تر از آن است که در گذشته شناخته شده بود.

دانشمندان در گذشته به این نکته پی برده بودند که اکسید نیتریکی که به وسیله بافتهای بدن پستانداران تولید می‌شود کارکردهای سلولهای بدن آنها را تنظیم می‌کند.

اعتقاد پژوهشگران بر آن بوده که نیتراتی که در جریان اکسیده شدن در بدن بوجود می‌آید از نظر زیستشناسی خنثی است و کار خاصی انجام نمی‌دهد اما "مارتین فیلیش" و همکارانش در دانشگاه بوستن در ماساچوست نشان داده- اند که نیترات موجود در بدن می‌تواند به صورت مولکولی که برای انتقال علائم و پیامها به کار می‌رود نقش ایفا کند و از آن گذشته در تنظیم نحوه ظاهر شدن اثر ژنها نیز تاثیر اساسی داشته باشد.

این محققان در آزمایش بر روی موشها مشاهده کرده‌اند موشهایی که نیترات به بدنشان تزریق می‌شود در نحوه فعالیت برخی از آنزیمهای مهم بدنشان نظیر سیتوکروم پی ‪ ۴۵۰‬تغییرات گسترده‌ای به وجود می‌آید.

نیترات همچنین می‌تواند در درون سلولها یک واکنش زنجیره‌ای در میان مولکولهای درون سلول به وجود آورد که نهایتا منجر به رقیق شدن رگهای خون رسان می‌شود.

محققان دانشگاه بوستن در بررسی خود مشاهده کرده‌اند که میان تاثیرات نیترات و اکسید نیتریک شباهت زیادی وجود دارد و احتمال می‌دهند که شباهت میان فعالیت این دو نوع مولکول شیمیایی از حیث امتیازهای تطوری و بالا بردن شانس بقای ارگانیزمها حائز اهمیت است.

از آنجا که نیترات از حیث شیمیایی پایدارتر و دیرپاتر از اکسید نیتریک است، این مولکول می‌تواند به نیابت از اکسید نیتریک درمدت زمانی طولانی تری وظایف این اکسید را به انجام برساند.

به نقل از:Irna

  امتیاز: 0.00