منو
 کاربر Online
966 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 16 مهر 1384 [05:50 ]
  ‪ ۸۰۰‬بیماری عفونی مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد.‪
 


معاون دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران از وجود حدود ‪ ۸۰۰‬بیماری عفونی مشترک بین انسان و حیوان خبر داد.

سید محمد مهدی کیایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، با اشاره بوجود بیماریهای مشترک خطرناک نظیر جنون گاوی و آنفلوآنزای مرغی بین انسان و دام و طیور، بر ضرورت توجه بیشتر به دامپزشکی تاکید کرد. وی با بیان آنکه کم توجهی به مسایل بهداشتی حیوانات بویژه دام و طیور ، جامعه را با خطر شیوع بیماریهای مشترک تهدید می‌کند، وی افزود: هم‌اکنون بخش بزرگی از جامعه به فعالیتهای مربوط به دام و طیور و آبزیان اشتغال دارند که در صورت بی‌توجهی به این بخش ، افزون بر خسارتهای مالی ، فرصتهای اشتغال نیز از بین خواهد رفت.

وی ارزش اقتصادی دام ، طیور ، آبزیان و فرآورده‌های آن را بسیار بالا دانست و گفت: متاسفانه به اندازه توجهی که در کشور برای منابع فناپذیر نظیر نفت صرف می‌شود، به بخش دام و مسایل دامپزشکی اهمیت داده نمی‌شود. به‌گفته وی ، فرآورده‌های دامی بخش اعظمی از مواد غذایی مصرفی در جامعه را تشکیل می‌دهند که برای افزایش کیفیت این فرآورده‌ها ، توجه به مسایل بهداشتی دام امری ضروری است.

آقای کیایی با اشاره به احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در ایران ، اظهار داشت: تحقیقات زیادی برای مبارزه با این بیماری و سایر بیماریهای مشترک در مراکز دانشگاهی در حال انجام است و دانشگاهیان برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری در کشور آماده همکاری هستند. وی ، تامین ابزار و امکانات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماریهای مشترک را امری ضروری خواند و گفت: متاسفانه امکانات و اعتبارات لازم برای این امر در اختیار بخش دامپزشکی قرار ندارد.

وی افزود: هم‌اکنون کمبود اعتبارات در بخش آموزشی دانشکده‌های دامپزشکی نگران ‌کننده است و مسئولان باید در این خصوص اقدام اساسی انجام دهند. به ‌گفته وی ، اهمیت دامپزشکی کمتر از پزشکی نیست و بسیاری از یافته‌های پزشکی از طریق تحقیق بر روی حیوانات حاصل می‌شود و بر این اساس ، باید دامپزشکی نیز همچون پزشکی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
  امتیاز: 0.00