منو
 صفحه های تصادفی
ستارگان دجاجه
گاوزبان «داروئی»
اطرافیان معاویه
محرومیت های اجتماعی شرابخوار در فرهنگ اسلام
علوم طبیعی
زینت دامادی
گیره ماهی
انگیزه قدرت
آخرین سفارش پیامبر در مسجد
تروپوسفر
 کاربر Online
164 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  پنج شنبه 14 مهر 1384 [05:38 ]
  تامین انرژی مورد نیاز باتری‌ها با استفاده از هیدروژن
 

یک شرکت وابسته به وزارت دفاع انگلیس که برای تحقیقات کارشناسان و پژوهشگران این وزارتخانه ، کاربردهای غیرنظامی پیدا می‌کند، دستگاه کوچکی را طراحی کرده که می‌تواند انرژی مورد نیاز باتری‌های دستگاه‌هایی نظیر تلفنهای همراه یا کامپیوترهای قابل حمل و نقل را با عمری ‪ ۳‬تا ‪ ۵‬برابر بیشتر از باتریهای متعارف ، تامین کند.

اکنون شرکت کینتیک وابسته به وزارت دفاع انگلستان روشی را برای تولید هیدروژن از ساچمه‌هایی از جنس بوران آمونیاک ‪ NH3BH3‬ابداع کرده است. با استفاده از این شیوه می‌توان باتری‌های کوچک و پرقدرت هیدروژنی برای مصرف در دستگاههای کوچک الکترونیک به بازار عرضه کرد.

این باتری جدید که هم هیدروژن تولید و هم آن را ذخیره می‌کند، می‌تواند توانی معادل ‪ ۱۰‬وات تولید کند که سه تا پنج برابر توان باتری‌های متعارف است.

بوران آمونیاک دارای تقریبا ‪۲۰‬ درصد هیدروژن است که این امر بازده مجموعه را بالا می‌برد. این ماده در دمای معمولی جامد است و زمانی که گرم شود هیدروژن آزاد می‌کند. برای این منظور هر ساچمه بوران آمونیاک با یک ماده شیمیایی که فرمول آن مخفی نگاه داشته شده ترکیب می‌شود و تولید حرارت می‌کند.

هر ساچمه در جای خاص خود در درون یک قفسه قرار دارد و می‌توان تک تک از آنها استفاده کرد. یک گرمادهنده برقی بسیار کوچک که با استفاده از مدار کوتاه برقی تولید حرارت می‌کند ساچمه و ماده شیمیایی را برای شروع واکنش ، گرم می‌کند.

زمانی که دمای مجموعه به ‪ ۱۰۰‬درجه سانتیگراد رسید ساچمه هیدروژن آزاد می‌کند و در هنگامی که دمای این ترکیب به ‪ ۴۰۰‬درجه برسد کل هیدروژن آن مصرف می‌شود.

محفظه‌ای که ترکیب ساچمه و ماده شیمیایی در آن صورت می‌گیرد از بقیه ساچمه‌ها و بخشهای دیگر باتری جدا شده بطوریکه حرارت حاصله بر روی دیگر ساچمه‌ها اثر ندارد.

اغلب باتریهایی که برای دستگاههای کوچک الکترونیک تولید می‌شوند از متانول رقیق شده استفاده می‌کنند. متانول غیر رقیق مناسب نیست زیرا گاز سمی حاصل از عمل متانول می‌تواند از طریق جدار باتری به بیرون از باتری نفوذ کند. اگر باتری در یک تلفن همراه نصب شده باشد، این گاز سمی می‌تواند در هنگام مکالمه وارد دهان و بینی شخص شود. از سوی دیگر رقیق کردن متانول باعث کاهش قدرت باتری می‌شود.

  امتیاز: 0.00