منو
 صفحه های تصادفی
ناخنک
اختلاف منظر و سرعت نور
دين و دانش از منظر پلانک
عنکبوتیان
کنگریان
سازگاری و ناسازگاری
حوادث واقعه و اجتهاد
حضور ملائکه در خدمت حضرت
غیر منتظره بودن پیروزی حضرت مهدی « ع » - ابراهیم جریری
انواع سلولهای خون
 کاربر Online
349 کاربر online
 : زمین شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  دوشنبه 11 مهر 1384 [06:52 ]
  دیرین شناسى
 


دام گستر ابدىشاید تا به حال فکرش را هم نمى کردید که تار عنکبوت هم بتواند در شواهد سنگواره اى سهمى داشته باشد. البته اگر توان حفاظتى کهربا نبود هیچ وقت امکان فسیل شدن براى تار عنکبوتها فراهم نمى شد. بررسى دقیق یک قطعه کهرباى ۱۳۰ میلیون ساله متعلق به کشور لبنان ، توسط ساموئل ژشوک ، زیست شناس دانشگاه بیزن در سوئیس منجر به کشف یک رشته ابریشمى تار عنکبوت به طول یک ششم اینچ شده است. طى بزرگنمایى این نمونه تا ۱۵۰ برابر، معلوم شد که به ۳۸ قطره کوچک چسب مزین شده است. اندازه و قطر رشته و همچنین شکل و نحوه آرایش قطرات بر روى آن تقریباً مشابه تار عنکبوتهاى بافنده کنونى است.


این نمونه که ماهیت واقعى آن تا ۱۹۶۹ ناشناخته مانده بود متعلق به قدیمیترین رسوبهاى کهربایى حاوى بقایاى حشرات است. فسیل اندامهاى تار ساز عنکبوتها که در تخته سنگهاى اواسط دونین در ناحیه Scho harir ایالت نیویورک پیدا شده ، نشان مى دهد که عنکبوتها دست کم ۳۸۰ میلیون سال است که مشغول تنیدن تار هستند. اما اکنون هیچ قدرت محکمى وجود نداشت که ثابت کند تار آنها خاصیت چسبندگى داشته است. کشف ژشوک ثابت کرده است که عنکبوتها بطور قطع از ۱۳۰ میلیون سال پیش تارهاى چسبنده مى‌بافند.

Natural History  امتیاز: 0.80