منو
 صفحه های تصادفی
سونوگرافی
سر امام حسین علیه السلام در کوفه و تلاوت قرآن
برگها
سطوح تماس در فوتبال
دوره ریاضیات مقدماتی
بلاستومیکوز
نقش والدین در آموزش تنیس
آتشفشان در اقیانوس
جنگ چریکی
تیره شوشریاسه
 کاربر Online
464 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 11 مهر 1384 [05:04 ]
  مورچه‌ها کشاورزان ماهری هستند.
 


تازه‌ترین تحقیقات در مورد نحوه عمل مورچه‌ها روشن ساخته که این حشرات نه تنها قادرند گیاهان و مواد غذایی مورد نظر خود را در محیط پرورش دهند که در عین حال می‌توانند با به کار گرفتن سموم نباتی از رشد گیاهان ناخواسته در محل زیست خود جلوگیری به عمل آورند.

در تحقیقاتی که در گذشته بر روی مورچه‌ها انجام شده بود این نکته مشاهده شده بود که برخی مورچه‌ها نظیر مورچه‌های برگ خوار با جمع آوری کود - برگ در اطراف لانه خود ، نوعی قارچ و کپک خوراکی برای مصارف غذایی خویش تولید می‌کنند.

انواع دیگر مورچه‌ها نیز با جمع‌آوری شته‌ها و ترکیب آنها با شیره گیاهان، معجونهای غذایی ماکول درست می‌کنند. اما "مگان فردریکسن" و همکارانش از دانشگاه استنفورد در مطالعات خود بر روی نوعی مورچه ساکن مناطق جنگلی آمازون به نکته حیرت‌انگیزی برخورد کردند.

این محققان مشاهده کردند که در محل زیست این مورچه‌ها که با نام علمی "میرملاچیستا شومانی" ‪ myrmelachista schumani‬نامیده می‌شوند تنها یک نوع از انواع متنوع گونه‌ای از درختهای جنگلی موسوم به "دورویا هیرسوتا" ‪ Duroia hirsuta‬به چشم می‌خورد. این سوال برای محققان مطرح شد که بر سر انواع دیگر این درختان چه آمده است. مردم محلی به این قبیل مناطق جنگلی که در آن تنها همین یک گونه درخت به چشم می‌خورد نام "باغ شیطان" داده‌اند.

محققان دانشگاه استنفورد برای آنکه روشن سازند که آیا از بین رفتن بقیه انواع درختان و باقی ماندن تنها یک نوع درخت نتیجه فرایند تطور طبیعی در جنگل بوده و یا آنکه مورچه‌ها در این زمینه نقش داشته‌اند، قلمه- هایی از درخت سدر آمازونی را در داخل و اطراف این "باغهای شیطان" کاشتند و معدودی از این قلمه‌ها را نیز در درون باغ از دسترس مورچه‌ها دور نگاه داشتند.

پژوهشگران دانشگاه استنفورد در کمال حیرت مشاهده کردند که مورچه های کارگر در مدت پنج روز همه قلمه‌های بدون حفاظ را با ترشح اسید فورمیک که ماده‌ای سمی است، خشک کرده‌اند. بررسیهای بعدی نشان داد که مورچه‌ها با پاکسازی مناطق جنگلی به درختان دورویا هیروسوتا امکان می‌دهند به میزان زیاد و در شمار فراوان تا ارتفاع بسیار بالا رشد کنند.

مورچه‌ها از این درختان برای لانه‌سازی و تخم‌گذاری استفاده می‌کنند. به نظر محققان دانشگاه استنفورد این واقعیت که برخی از نمونه‌های درختان هیروسوتا تا ‪ ۸۰۰‬سال عمر کرده‌اند تا حد زیادی ناشی از حمایت و مراقبتی است که مورچه‌ها از آنها به عمل آورده‌اند.
  امتیاز: 2.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  سه شنبه 12 مهر 1384 [01:54 ]
  > مورچه‌ها کشاورزان ماهری هستند.
 


دوستان مقاله مورچه را ببینید.

  امتیاز: 0.60