منو
 صفحه های تصادفی
انواع آتشفشان
اسهال‌ خونی شیگلایی‌
درمان طبیعی استرس
حمزه
آزمایش تهیه چسب اوره - فرمالدئید
امام علی علیه السلام و اعزام عایشه به مدینه از بصره
داستان حجم های منتظم
نقش تلگراف در مشروطه
فرآیندهای تشکیل انواع خاک
بوسیدن فرزند
 کاربر Online
506 کاربر online
 : بهداشت وسلامت
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  شنبه 09 مهر 1384 [11:28 ]
  مرکز مشاوره پزشکی
 

با سلام خدمت دوستان عزیز

در اين انجمن نیاز به یک مرکز مشاوره پزشکی از مدتها پیش احساس شده است. که با استقبال شما عزیزان به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

شما عزیزان می‌توانید سوالات پزشکی خود را در این بخش مطرح کنید تا دوستان دیگر به این سوالات پاسخ دهند.

پیشاپیش از استقبال شما از این بخش تشکر می‌کنیم.

  امتیاز: 0.20     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  شنبه 09 مهر 1384 [16:46 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

‪ ۸۰۰‬بیماری عفونی مشترک بین انسان و حیوان وجود دارد.‪

معاون دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران از وجود حدود ‪ ۸۰۰‬بیماری عفونی مشترک بین انسان و حیوان خبر داد.

سید محمد مهدی کیایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، با اشاره بوجود بیماریهای مشترک خطرناک نظیر جنون گاوی و آنفلوآنزای مرغی بین انسان و دام و طیور، بر ضرورت توجه بیشتر به دامپزشکی تاکید کرد. وی با بیان آنکه کم توجهی به مسایل بهداشتی حیوانات بویژه دام و طیور ، جامعه را با خطر شیوع بیماریهای مشترک تهدید می‌کند، وی افزود: هم‌اکنون بخش بزرگی از جامعه به فعالیتهای مربوط به دام و طیور و آبزیان اشتغال دارند که در صورت بی‌توجهی به این بخش ، افزون بر خسارتهای مالی ، فرصتهای اشتغال نیز از بین خواهد رفت.

وی ارزش اقتصادی دام ، طیور ، آبزیان و فرآورده‌های آن را بسیار بالا دانست و گفت: متاسفانه به اندازه توجهی که در کشور برای منابع فناپذیر نظیر نفت صرف می‌شود، به بخش دام و مسایل دامپزشکی اهمیت داده نمی‌شود. به‌گفته وی ، فرآورده‌های دامی بخش اعظمی از مواد غذایی مصرفی در جامعه را تشکیل می‌دهند که برای افزایش کیفیت این فرآورده‌ها ، توجه به مسایل بهداشتی دام امری ضروری است.

آقای کیایی با اشاره به احتمال شیوع بیماری آنفلوآنزای مرغی در ایران ، اظهار داشت: تحقیقات زیادی برای مبارزه با این بیماری و سایر بیماریهای مشترک در مراکز دانشگاهی در حال انجام است و دانشگاهیان برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری در کشور آماده همکاری هستند. وی ، تامین ابزار و امکانات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماریهای مشترک را امری ضروری خواند و گفت: متاسفانه امکانات و اعتبارات لازم برای این امر در اختیار بخش دامپزشکی قرار ندارد.

وی افزود: هم‌اکنون کمبود اعتبارات در بخش آموزشی دانشکده‌های دامپزشکی نگران ‌کننده است و مسئولان باید در این خصوص اقدام اساسی انجام دهند. به ‌گفته وی ، اهمیت دامپزشکی کمتر از پزشکی نیست و بسیاری از یافته‌های پزشکی از طریق تحقیق بر روی حیوانات حاصل می‌شود و بر این اساس ، باید دامپزشکی نیز همچون پزشکی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه یاری 3 ستاره ها ارسال ها: 237   در :  شنبه 12 آذر 1384 [14:41 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

با سلام اطلاعاتی در مورد بیماری صرع و عوامل آن می خواستم .
(اگه می شه یه کم به زبون ساده بیان بشه )

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  یکشنبه 13 آذر 1384 [03:32 ]
  > صرع
 

صرع

صرع (Epilepsy) (به یونانی دچارحمله شدن) ، یک بیماری عصبی است که بوسیله حملات تکرار شونده ناشی از نارسایی حرکتی ، حسی یا روانی با یا بدون بیهوشی یا حرکات تشنج آور مشخص می‌شود. واژه صرع به یک گروه از نشانه‌ها با علل فراوان باز می‌گردد تا اینکه به یک بیماری خاص اطلاق شود. در صرع نشاندار حملات ناگهانی را می‌توان در یکی از چندین علت شناخته شده جستجو کرد که شامل تومورهای مغزی ، بیماریهایی که بر رگهای خونی مرکزی اثر می‌گذارند و انواع سموم می‌باشد.

شایعترین نوع صرع ، صرع اصلی (Grand mal) است. آن هنگامی رخ می‌دهد که مناطق حرکتی مغز دچار عارضه شده است و اسپاسمهای شدید و بی‌هوشی را دربردارد. در اغلب موارد صرع اصلی ، قبل از آغاز حمله و غش به بیمار یک حالت درونی دست می‌دهد که این اخطار خوانده می‌شود.

بیمار ممکن است بوی مشخصی را حس کند و یا گمان کند که نور درخشنده‌ای می‌تابد. بعد از چند لحظه بیمار بی‌هوش می‌افتد که این مرحله کوتاه تونیک است که تمام ماهیچه‌ها متشنج می‌شوند ، تنفس بیمار قطع می‌شود و رنگش نیز ممکن است کبود شود. مرحله بعدی کلونیک است که اندامها تکانهای مختصری می‌خورند. در خلال این مدت بیمار ممکن است زبانش را گاز بگیرد.

بر طبق اصول کمکهای اولیه باید جسم سختی را بین دندانهای بیمار قرار داده و او را به پشت خواباند و مطمئن شد که بطور معمولی نفس می‌کشد. غیر از این کمکها عمل دیگری را نباید انجام داد.در بیشتر مواقع تشنجات بعد از یک دقیقه متوقف می‌شوند و بعد از آن یک دوره خواب و استراحت است ولی اگر تشنجات بیشتر از چند دقیقه به طول انجامد حتما باید بیمار را به بیمارستان رساند.

صرع کوچک (Petit mal) ، که در آن مناطق حسی دستگاه عصبی مرکزی دچار آسیب می‌شود. در بین بچه‌ها شایع است که معمولا تشنج آنی است و یک لحظه به طول می‌انجامد. کودک بازی را متوقف کرده وساکت می‌ایستد در حالی که یک حالت سستی و بی‌حالی در صورتش دیده می‌شود. از انواع نادر صرع حملات جکسونی است که در آن لرزه ابتدا از یک قسمت از بدن شروع شده و سپس در تمام بدن پخش می‌شود.

در مواردی که تشخیص صرع از هیستری امکانپذیر نباشد از الکتروانسفاگراف استفاده می‌شود. امروزه کنترل بیشتر انواع صرعها میسر است با استفاده از داروهای مناسب بطور روزمره می‌توان از بروز حمله جلوگیری کرد.
  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  یکشنبه 13 آذر 1384 [12:56 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

با سلام

اگر ممکن هست بیماریهای ژنتیکی و موروثی را لیست کنید.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 14 آذر 1384 [03:10 ]
  > بیماریهای ارثی
 

با سلام

بیماریهای ارثی بیماریهایی هستند که به وسیله کروموزومهای جنسی منتقل میشوند. در داخل هسته سلولها دو دسته کروموزوم یافت می‌شود: کروموزمهای غیر جنسی یا اتوزومی و کروموزومهای جنسی. زن و مرد فقط از نظر کروموزومهای جنسی با هم اختلاف دارند. هر گونه اختلال در تعداد یا ساختمان این کروموزومها منجر به ایجاد بیماریهای ارثی خواهد شد. البته در اختلالات اتوزومی هم نباید تاثیر کروموزومهای جنسی را از نظر دور داشت.

از بیماریهای ارثی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • هموفیلی
  • وارونگی جنسی
  • سندرم ترنر در خانمها

  • سندرم کلاین فلتر در آقایان
  • دیستروفی عضلانی دوشن در آقایان
  • سندرم X شکننده
  • کمبود آنزیم گلوگز 6 - فسفات دهیدروژناز


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  چهارشنبه 16 آذر 1384 [15:24 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

با سلام

آیا بیماریهای قلبی از جمله تب رماتیسمی ، رماتیسم قلبی ، کم خونی و ... موروثی هستند؟
در مورد روماتیسم قلبی و علائم بالینیش توضیح میخواهیم.

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 17 آذر 1384 [04:10 ]
  > رماتیسم
 

التهاب و آماس مفاصل و عضلات همراه با درد را رماتیسم می‌نامند که هم به شکل حاد و هم مزمن می‌تواند پدید آید. علت ظاهری رماتیسم تاثیر رطوبت و سرما است اما علت حقیقی آن نفوذ سم باکتری استرپتوکوک از یک کانون عفونی مخفی در بدن از طریق خون به مفاصل و عضلات می‌باشد.

رماتیسم حاد اغلب به دنبال یک گلو درد و یا ذکام آشکار می‌شود. در رماتیسم حد مفاصل یکی بعد از دیگری مبتلا می‌شوند. مهمترین عارضه رماتیسم حاد التهاب غشای درونی قلب یا اندوکاردیت است که ضایعه دریچه‌های قلب را به دنبال خواهد داشت. که در این صورت رماتیسم قلبی هم می‌نامند. این بیماری با تب ، سرعت ضربان قلب درد در ناحیه قلب مشخص م شود.

رماتیسم مزمن ممکن است به دنبال رماتیسم حاد پدید آید. در رماتیسم مزمن بیشتر مفاصل قرینه به آن مبتلا می‌شوند و درد و محدودیت حرکات مفصلی به تدریج زیاد می‌شود و تب بسیار جزئی استو مفاصل به تدریج سخت و خشک می‌شوند.

رماتیسم عضله با سستی و تب مختصر شروع می‌شود سپس درد عضلات کمر و پشت ظاهر می‌شود.

انواع رماتیسم که در بالا ذکر شد هیچکدام دارای منشا ارثی نیستند و توسط باکتریهای بیماریزا ایجاد می‌شوند اما نوع دیگری از رماتیسم به نام رماتیسم نقرسی وجود دارد. نقرس شامل التهاب مداوم در اولین اتصال انگشتان است. این بیماری در اثر سندرم کمیاب وابسته به جنس لش - نیهان ک گاهی آن را HPRT هم می‌نامند بوجود می‌آید. این بیماری فقط در پسرها دیده می‌شود.

در میان بیماریهای خونی ارثی بودن کم خونی کمتر گفته شده است و احتمال آن ضعیف است. اما سایر بیماریهای خونی مانند هموفیلی و لوسمی یا سرطان خون دارای منشا ارثی هستند.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  شنبه 19 آذر 1384 [14:51 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

سلام

با تشکر از سایت مفیدتان

در صورت امکان در مورد یائسگی مردان توضیح دهید که آیا این مطلب صحت دارد؟

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 21 آذر 1384 [05:10 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

یائسگی در مردان می‌تواند از سن 40 سالگی به تدریج خودنمایی کند. این مشکل می‌تواند در تمایلات جنسی و شاید همراه با اختلالات تحریک پذیری ظاهر شود. در بسیاری از موارد می‌تواند همراه با اختلال در خواب شبانه ، بی‌حوصلگی ، تحریک پذیری ، بی‌میلی به کار کردن ، عرق کردن زیاد ، چاق شدن و دردهای استخوانی و مفصلی باشد.

در مردان نیز مانند زنان علت اصلی اختلال هورمونهای جنسی است. به این معنی که در مردان کاهش هورمون تستسترون و کاهش پیش هورمون قشر غدد فوق کلیوی مسئول این واقعه است.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  دوشنبه 21 آذر 1384 [05:10 ]
  > مرکز مشاوره پزشکی
 

با سلام
فکر میکنم همان کاهش میل جنسی است که در افراد مختلف در سنهای متفاوتی از سالخوردگی بروز میکند.

  امتیاز: 0.00