منو
 کاربر Online
1309 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 06 مهر 1384 [09:12 ]
  قارچ های مایکررایزال
 

دارا

قارچ های مایکررایزال fungi mycorryzal قارچ هایی هستند که با درختان و گیاهان رابطه سمبوتیک(مسالمت آمیز) برقرار کرده و با گرد آوری املاح و قرار دادنش در اختیار گیاهان سبز از شیره پروردهء گیاه استفاده کرده و بدین طریق زندگی مسالمت آمیز بین خود و گیاه دارای سبزینه که قادر به تولید قند است ایجاد میکنند . قارچ مایکرو رایزال آوند های میروسکوپی تولید میکنند که شبکه ای بزرگ را در زیر خاک درختان جنگل ایجاد میکند و کیلومتر ها میتواند وسعت داشته باشد . در خاکی به اندازه نصف انگشتانه چندین مایل از این آوند ها میتواند وجود داشته باشد .این قارچها در ضمن برای گیاه آب تهیه کرده و قدرت رشد و مبارزه آنرا در برابر بیماری های گیاهی افزایش میدهد و میتواند به اندازه 80 در صد انرژی بیشتر برای گیاه مهیا کند . وجود این قارچ که یک دهه از شناسایی آن میگذرد در فسیل ها دیده شده و باور گیاه شناسان بر این است که این قارچ سهم بزرگی در تکامل و زنده ماندن گیاهان در دورانهای مختلف زمین شناسی داشته است .مراکزی اکنون در آمریکا وجود دارد که به تولید این قارچ میروسکوپی برای استفاده در کشاورزی پرداخته اند و آنرا در خاک گیاهان خریداری شده میتوان یافت .اگر خاک مرطوب جنگلی را بردارید و آنرا بکشید صدای بریدن خفیف این ارگانیسم ها را خواهید شنید . اگر گیاه شناسان ایرانی این قارچ را میشناسند در اینجا مطالبی به آن اضافه کنند تا این قارچ که میتواند کشاورزی را رونق دهد در ایران شناخته شده و سمومی که به آن آسیب میرساند را شناسایی کرده تا این اطلاعات در اختیار کشاورزان قرار بگیرد , این قارچ در سراسر جنگلهای دانیل بون در ایالت کنتاکی آمریکا و جنگل های بارانی دیگر تمام زیر خاک جنگل را پوشانده است و هزاران سال است که این زندگی سمبوتیک ادامه دارد . این قارچ شاید در ایران هم وجود داشته باشد حالا که آن شناخته شده باید ما هم آنرا بشناسیم و ازخاکهایی که دارای این قارچ هستند مواظبت کنیم تا با دستکاری خاک شبکه قارچی از بین نرود .

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 22 خرداد 1386 [09:34 ]
  بزرگترین موجود زنده در جهان
 

قارچ `آرمیلاریا اوستویا` (‪ (Armillaria ostoyae‬که در میان مردم به `پوسیدگی ریشه` معروف است در نتیجه شیوع گسترده در `پریری سیتی` در ایالت `اورگان` به بزرگترین موجود زنده در جهان تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از پریری سیتی، یک مقام ایالت اورگان گفت، در حال حاضر این قارچ بیش از ‪ ۳۵۴۰‬کیلومتر مربع از لایه زیر زمین‌های خارج این شهر را در ایالت `اورگان` پوشانده است و مقامات حیات وحش نمی‌دانند چگونه رشد آن را متوقف کنند.

با توجه به اینکه برخی تخمین‌ها سن این قارچ را هشت هزار سال برآورد می‌کنند، این موجود طبیعی زمان زیادی فرصت داشته است تا در سراسر این منطقه گسترش یابد و سایر موجودات زنده، ندانسته روی آن قرار بگیرند.

این قارچ اکنون در منطقه‌ای برابر با هزار و ‪ ۶۰۰‬زمین فوتبال گسترش یافته، فقط در مناطقی که درختها را از بین برده است، محسوس است. مقام یاد شده گفت، این موجود زنده که رکورد اشغال بیشترین مکان را به خود اختصاص داده است چهار سال قبل بخشی از پیکر خود را در یک آتش سوزی از دست داد.

تصویر


  امتیاز: 0.00