منو
 کاربر Online
1314 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  چهارشنبه 06 مهر 1384 [05:31 ]
  کیسه‌های پلاستیکی ، آشناهای خطرناک!
 

همه ما با کیسه‌های پلاستیکی آشنا هستیم.
این روزها ، کیسه‌های پلاستیکی رایج‌ترین وسیله بسته‌بندی و حمل مواد در فروشگاه‌های مختلف و صنایع هستند و در چند سال اخیر ، مصرف آنها آنقدر زیاد شده است که دیگر کسی آنها را غریبه‌های خطرناک نمی‌داند.
این کیسه‌های ساخته شده از مواد شیمیایی مصنوعی برای محیط زیست و حیات جانداران مضرند، زیرا پلاستیک یکی از موادی است که بسختی در طبیعت تجزیه می‌شود و شاید این کارها سالها طول بکشد. در نهایت ، محصول تجزیه نیز چیزی جز مواد سمی و آلوده‌کننده آب و خاک نیست.

دانشمندان مصرف سالیانه کیسه‌های پلاستیکی را در جهان بین 500 میلیارد تا یک تریلیون عدد تخمین می‌زنند که تاثیرهای زیانبار زیادی بر محیط زیست دارند.
بخشی از این اثرهای آلایندگی را در اقیانوس‌ها می‌توان دید.

لاک‌پشت‌ها کیسه‌های پلاستیکی شناور را بسادگی با عروس‌های دریایی که غذای اصلی‌شان است، اشتباه می‌گیرند و کیسه‌ها را می‌بلعند که متاسفانه بیشتر وقت‌ها ، نتیجه این اشتباه چیزی جز خفگی و مرگ آنها نیست.

عده‌ای کیسه‌های کاغذی را سازگارتر با محیط زیست می‌دانند. کیسه‌های پلاستیکی در مقایسه با پاکت‌های کاغذی برای تولید، 40 درصد کمتر انرژی مصرف می‌کنند و 94 درصد کمتر باعث آلودگی آبها می‌شوند و 70 درصد کمتر آبها را آلوده می‌کنند. درعوض ، برای تولید کیسه‌های پلاستیکی نیازی به قطع درختان نیست!!!
اخیرا دانشمندان در زمینه تولید موادی که دارای ویژگیهای خوب پلاستیک هستند، اما قابلیت تجزیه و بزگشت به طبیعت را نیز دارند، پیشرفت‌هایی کرده‌اند.

img/daneshnameh_up/0/0e/plastic-baggies.jpg


  امتیاز: 0.00