منو
 کاربر Online
747 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  سه شنبه 05 مهر 1384 [13:27 ]
  سم سازان
 جلبکها گروه متنوعى هستند که تک سلولیهایى به اندازه کمتر از یک چند هزارم سانتىمتر تا اورگانیسمهاى غول پیکرى به طول دهها متر را شامل مى‌شوند. آنها بخش عمده اى از زنجیره هاى غذایى دریایى را تشکیل مى‌دهند. اما این بدان معنى نیست که جلبکها صرفا به موقعیتشان به عنوان غذا بسنده کرده‌اند. شمار معینى از جلبکهاى میکروسکوپى وجود دارند که بطور فعال سم ترشح مى‌کنند. پژوهشهاى اخیر نشان مى‌دهد که سم جلبکها علاوه بر تدافعى بودن داراى نقش تهاجمى نیز هست. الف اسکوگارد ، زیست شناس دریایى انستیتوى علوم دریایى بارسلونا و پیرجوئل هانسن از دانشگاه کپنهاگ شواهد محکمى بدست آورده‌اند که سم جلبک میکروسکوپى Prymnes parvum احتمالا منجر به دور کردن رقیبان مى‌شود و حتى به جلبکها در پیدا کردن غذا کمک مى‌کند.

زیست شناسان دریایى مدتها معتقد بودند که سم جلبکها شکارچیان مانند ماهیها و سخت پوستان را فرارى مى‌دهد. تا پیش از این کاملا مشخص شده بود که وقتى بر جمعیت جلبک ها به سرعت افزوده مى شود، تراکم شکوفه‌هاى سمى آنها مى‌تواند کشت آبى یک منطقه را به کلى از بین ببرد یا به عبارتى در رستورانهاى غذاى دریایى را تخته کند.

جلبک .parvum P که یک منبع غنى از شکوفه‌هاى سمى است، مانند گیاهان فتوسنتز مى‌کند اما از سویى دیگر بسیارى از رفتارهاى جانورى را نیز دارا است. این موجود شکارش را قورت مى‌دهد، آهسته به طرف سایر میکرو ارگانیسمها مى‌رود و آنها را مى‌بلعد. اما این روش تنها در مورد شکارهاى غیر متحرک خوب جواب مى‌دهد. در ضمن جلبکهاى تک سلولى دست و پا یا قطعات دهانى لازم براى گرفتن و نگه داشتن وعده غذاى بعدى شان را ندارند. روش .parvum P با وجود این محدودیتها همان ترشح ماده شیمیایى بیهوش کننده است.

محققان دریافته‌اند که هر چه غلظت ترشحات سمى .parvum P بیشتر باشد، میکرو ارگانیسمهاى متحرک بیشترى از حرکت باز مى‌مانند. سم علاوه بر فراهم ساختن غذا ، رقیبان و شکارچیان را نیز درمانده مى‌کند. در واقع عملکرد چند جانبه سم به انفجار مخرب و دوره‌اى جمعیت جلبک منجر مى‌شود.  امتیاز: 0.00