منو
 کاربر Online
1187 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  سه شنبه 05 مهر 1384 [09:21 ]
  کشف ششمین حالت ماده در ناسا
 

محققان ناسا ، حالت جدیدی از ماده را کشف کردند که حالت چگالنده فرمیونی نام دارد. طی مدت زمان طولانی ، ماده را به سه حالت می‌شناختند که عبارت بودند از جامد ، مایع ، گاز.
اما امروزه می‌دانیم که این سه حالت ، تنها نیمی از حالت‌های شناخته ‌شده هستند و حداقل شش حالت برای ماده وجود دارد.
این شش حالت عبارتند از: جامد ، مایع ، گاز ، پلاسما ، حالت چگالنده بوز-انیشتین ، حالت چگالنده فرمیونی.


ششمین حالت ماده در دسامبر سال گذشته کشف شد که هیجان بسیار زیادی در ناسا ایجاد کرد.

حالت پلاسما تقریبا شبیه گاز است، اما اتم‌های سازنده پلاسما به الکترون‌ها و یون‌ها شکافته ‌شده‌اند. خورشید نمونه‌ای از پلاسما است. در واقع بیشتر ماده جهان بصورت پلاسما است. پلاسماها معمولا بسیار داغ هستند، از این رو نمی‌توان پلاسما را تولید کرد و در ظرفهای معمولی نگهداری کرد. پلاسما را با استفاده از میدان مغناطیسی می‌توان در یک محدوده از فضا حبس کرد.

در حالت چگالنده بوز-انیشتین ، در دماهای پایین ، بوزون‌ها بصورت سوپرذرات منفردی درمی‌آیند که بیشتر از آنکه ذره مادی باشند، موج‌مانند بنظر می‌رسند.

اکنون حالت چگالنده فرمیونی ، کشف شده است. این ماده در دماهای پایین هم قابل دسترسی است. دانشمندان در ناسا، تعداد 500000 اتم پتاسیم با عدد جرمی 40 را تا دمایی کمتر از یک‌میلیونم کلوین سرد کردند. این دما بسیار نزدیک به صفر مطلق است. در این حالت ، اتم‌های پتاسیم بدون آنکه چسبندگی بین آنها وجود داشته باشد، بصورت مایع جریان یافتند. در این حالت ، اتمها بهم می‌پیوندند و جسم واحدی را بوجود ‌می‌آورند.

این کشف هیجان زیادی را در جهان علم پدید آورده است.


منبع:مجله دانشمند

  امتیاز: 2.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   ناشناس   در :  چهارشنبه 06 مهر 1384 [13:47 ]
  > کشف ششمین حالت ماده در ناسا
 

aya metavanid dar barehye maghalatetan kami vazeh tar va beshtar benevised?frown

  امتیاز: 0.00    نمایش یاسخ های این پست