منو
 صفحه های تصادفی
گوتیت
تمرین با توپ طبی (Medicine-Ball)
بازی دوبل در تنیس
کاربرد لیزر در هولوگرافی
آزمایش حباب های صابون
امام کاظم علیه السلام و زنده ساختن گاو مرده
ریشه n ام واحد
سیاه توسه
تاریخچه تشکیل خانواده
حیات زمین در گرو ظهور امام زمان(عج)
 کاربر Online
1542 کاربر online
 : نجوم
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline حسین خادم 4 ستاره ها ارسال ها: 1813   در :  دوشنبه 04 مهر 1384 [14:37 ]
  تولد ستارگان دوتایی
 


ستارگانی که باهم متولد می‌شوند همواره در کنار هم نمی‌مانند؟‬


یک گروه از اخترشناسان مرکز پرتوسنجی و اختر فیزیک مورلیا در مکزیک در بررسی‌های خود از نحوه تحولات اختران با استفاده از تلسکوپ‌های نیرومند به این نتیجه رسید ستاره‌هایی که به همراه هم زاده می‌شوند ممکن است با گذشت زمان از یکدیگر فاصله بگیرند و به کلی جدا شوند.

این اخترشناسان توجه خود را به خوشه‌ای از اختران موسوم به "ذوزنقه" (‪ (Trapezium‬در مجمع الکواکب جبار معطوف ساختند و تلسکوپ خود را به گونه‌ای تنظیم کردند که نقطه ثابتی را در زمینه این سحاب ستاره‌ای به عنوان نقطه مرجع در نظر می‌گرفت.

با مقایسه موقعیت اعضای خوشه ذوزنقه با این نقطه ثابت، اخترشناسان مکزیکی مشاهده کردند پرتوهای رادیویی دریافتی از سه عضو این خوشه در مسیرهایی مخالف با موقعیت اولیه این سه ستاره در حال حرکت هستند.

اخترشناسان این سه ستاره را نخستین بار ‪ ۵۰۰‬سال پیش شناسایی کردند. به اعتقاد اختر شناسان مکزیکی احتمال دارد این سه ستاره ، اختران جوانی باشند که از درون یک مجموعه از ستارگان که در زمانهای بسیار کهن متلاشی شده‌اند، سربرآورده‌اند.

منبع: لندن ، خبرگزاری جمهوری اسلامی

  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  پنج شنبه 04 اسفند 1384 [05:57 ]
  ستارگان دوتایی
 

سلام

تصویر


تصویر


  امتیاز: 0.00