منو
 صفحه های تصادفی
آموزش و پرورش توسعه اجتماعی
اریتم مولتی فرم
هندسه اقلیدسی
اوکراین
زمینه های شکل گیری گروه طریقت صفوی(از زمان شیخ صفی الدین تا شیخ صدر الدین )
ضد عفونی کننده هها
شوک ناشی از تغییر قطر رگهای خونی
آنمی و پلی‌سیتمی
لوله کش گاز خانگی و تجاری
قشربندی اجتماعی
 کاربر Online
1586 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline المیرا جدائی 1 ستاره ها ارسال ها: 22   در :  دوشنبه 04 مهر 1384 [07:11 ]
  شناسایی مواد شیمیایی با گرد هوشمند
 

گرد هوشمند

پژوهشگران آمریکایی به کمک گرد سیلسیمی « هوشمند » روشی را برای شناسایی مواد شیمیایی و زیستی بدست آورده اند. این روش هم می تواند برای سیستم های اخطار حملات شیمیایی یا زیستی و نیز در تشخیص بیماریها به کار رود.

مایکل سیلر و همکارانش در دانشگاه کالیفرنیا ٬ با استفاده از فن آوری حکاکی الکتروشیمیایی توانسته اند روی ویفرهای سیلسیمی لایه ای از سیلیسیم متخلخل به ضخامت نانو ایجاد کنند. این لایه ها به ذره ها طیف نوری خاصی می دهد که مانند رمز میله های روی اجناس فروشگاهها ٬ با نور مرئی یا لیزر خوانده می شود. تحت تاثیر امواج فرا صوتی این ویفرها متلاشی می شود و به ذراتی در ابعاد میکرو تبدیل می شود. این ذرات در سطح ویفر رمزگذاری می شوند و هر گاه یک ماده شیمیایی جذب لایه های این ذره ها شود ٬ رمز میله عوض می شود که برای نور لیزر این به مثابه تغییر رنگ است که ویژه آن ماده شیمیایی تلقی خواهد شد.

این ویفر را می توان طوری طراحی کرد که در ناحیه نور مرئی تا زیر قرمز٬ هر ویفر تا 100000 رمز مختلف تهیه کرد ٬ بنابراین می توان همزمان هزاران ماده شیمیایی را آزمایش کرد.

این آزمایش را از راه دور نیز می توان انجام داد. این گروه توانسته اند٬ تغییر رنگ «گرد هوشمند» را از فاصله 20 متری تشخیص دهند و به کمک لیزرهای قوی تر امید دارند که این فاصله را تا یک کیلومتر افزایش دهند. این آزمایش ٬ به دلیل قابلیت کنترل از راه دور می تواند به عنوان پیش اخطار برای شناسایی جنگ افزارهای شیمیایی و زیست شناختی یا آلاینده های سمی از فاصله مناسب بکار روند. و چون سیلسیم متخلخل زیست سازگار و غیر سمی است می توان از ان برای تشخیص بیماریها نیز استفاده کرد واگر یکی از نمونه ها به گرد هوشمند متصل شد از روی تغییر رمز آن می توان نوع نمونه را شناسایی کرد و بدین طریق بیماری را تشخیص داد.


  امتیاز: 0.00