منو
 کاربر Online
726 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 04 مهر 1384 [05:14 ]
  ساخت آلیاژمورد استفاده در صنعت هوا_فضا در ایران
 

آلیاژ ارزشمند آلومینیوم لیتیم با قابلیت استفاده در سفینه‌های فضایی و صنایع هوا - فضا، به روش الکترولیتی در دانشگاه آزاد اسلامی یزد ساخته شد.

یکی از دانشجویان در تحقیقات پایان‌نامه کارشناسی خود، موفق شد آلیاژ Al-Li را که به عنوان آلیاژی جدید در صنعت هوا و فضا و صنایع دفاع به کار برده می‌شود، به روشی جدید بدست آورد.

به گفته وی ، این آلیاژ که بسیار گران‌قیمت و دارای کاربردهای پیشرفته ویژه می‌باشد، قبل از این ، با ترکیب آلومینیوم و لیتیم و به روش ریخته‌گری تولید می‌شد که بسیار سخت و پرهزینه است، اما تکنیکی که در حال حاضر به ثبت رسیده، مبتنی بر روش الکترولیتی است که در مقایسه با روش رایج بمراتب کم‌هزینه‌تر و ساده‌تر است.

یکی از خواص این آلیاژ ، افزایش مقاومت به خستگی ، زیادتر شدن سختی و همچنین باقیماندن مقاومت به ضربه آن در حد آلومینیوم خالص می‌باشد.

آلیاژسازی سطحی الکترولیتی روش جدیدی است که برای نفوذ یک عنصر در سطح عنصری دیگر و تشکیل محلول جامد در آن سطح بکار برده می‌شود و با این روش مشکلات ریخته‌گری نیز برطرف شده است.

بررسیها نشان داده که لایه تشکیل شده بسیار یکنواخت بوده و ضخامت آن بر حسب زمان انجام آزمایش‌٥٠ تا ‌٥٠٠ میکرومتر است.

در این نوع ‌آوری ، با نفوذ لیتیم به مقدار ‌١١٨/١ گرم ، سختی سطح نمونه‌ها به ‌٩٨ HV رسیده و مقاومت به خستگی نمونه ‌٣/٩ برابر می‌شود. همچنین مقاومت به ضربه و استحکام کششی در حد نمونه آلومینیومی باقی می‌ماند.

منبع:ISNA

img/daneshnameh_up/e/ec/spaceship.gif  امتیاز: 0.40