منو
 صفحه های تصادفی
Lutetium
میانگین همساز
مدیریت برای نقد ینگی واستحکام مالی
خاتمیت در احادیث
تاریخچه آزمون‌های روانی
طبقه بندی ماسه سنگها توسط فولک
مناطق بازی در زمین «فوتبال»
اساس فولادهای مقاوم در برابر عوامل شیمیایی
طرح جامع IT
نسبت های نا همساز
 کاربر Online
818 کاربر online
 : شیمی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline فیروزه نجفی 3 ستاره ها ارسال ها: 775   در :  دوشنبه 04 مهر 1384 [05:14 ]
  ساخت آلیاژمورد استفاده در صنعت هوا_فضا در ایران
 

آلیاژ ارزشمند آلومینیوم لیتیم با قابلیت استفاده در سفینه‌های فضایی و صنایع هوا - فضا، به روش الکترولیتی در دانشگاه آزاد اسلامی یزد ساخته شد.

یکی از دانشجویان در تحقیقات پایان‌نامه کارشناسی خود، موفق شد آلیاژ Al-Li را که به عنوان آلیاژی جدید در صنعت هوا و فضا و صنایع دفاع به کار برده می‌شود، به روشی جدید بدست آورد.

به گفته وی ، این آلیاژ که بسیار گران‌قیمت و دارای کاربردهای پیشرفته ویژه می‌باشد، قبل از این ، با ترکیب آلومینیوم و لیتیم و به روش ریخته‌گری تولید می‌شد که بسیار سخت و پرهزینه است، اما تکنیکی که در حال حاضر به ثبت رسیده، مبتنی بر روش الکترولیتی است که در مقایسه با روش رایج بمراتب کم‌هزینه‌تر و ساده‌تر است.

یکی از خواص این آلیاژ ، افزایش مقاومت به خستگی ، زیادتر شدن سختی و همچنین باقیماندن مقاومت به ضربه آن در حد آلومینیوم خالص می‌باشد.

آلیاژسازی سطحی الکترولیتی روش جدیدی است که برای نفوذ یک عنصر در سطح عنصری دیگر و تشکیل محلول جامد در آن سطح بکار برده می‌شود و با این روش مشکلات ریخته‌گری نیز برطرف شده است.

بررسیها نشان داده که لایه تشکیل شده بسیار یکنواخت بوده و ضخامت آن بر حسب زمان انجام آزمایش‌٥٠ تا ‌٥٠٠ میکرومتر است.

در این نوع ‌آوری ، با نفوذ لیتیم به مقدار ‌١١٨/١ گرم ، سختی سطح نمونه‌ها به ‌٩٨ HV رسیده و مقاومت به خستگی نمونه ‌٣/٩ برابر می‌شود. همچنین مقاومت به ضربه و استحکام کششی در حد نمونه آلومینیومی باقی می‌ماند.

منبع:ISNA

img/daneshnameh_up/e/ec/spaceship.gif  امتیاز: 0.40