منو
 کاربر Online
751 کاربر online
 : زیست شناسی
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  دوشنبه 04 مهر 1384 [04:45 ]
  گیاهان دارویی و اختلالات خواب
 

گیاهان دارویی و اختلالات خواب

شمار قابل توجهی از مردم برای درمان ناخوشیهای مختلف در جستجوی جایگزینی برای طب رایج هستند. از اینرو استفاده از طب مکمل بطور مداوم در حال افزایش است. کاربرد وسیع و آزمون نشده طب جایگزین ممکن است پیامدهای جدی از نظر سلامت بر جای گذارد.

داروهای گیاهی که در درمان اختلالات خواب استفاده می‌شوند بطور معمول شامل عصاره سنبل‌الطیب ، داروهای حاوی رازک ، داروهای حاوی کاواکاوا ، عصاره گل ساعتی ، اسطوخدوس و بابونه است. به علت تمایل بیماران به استفاده از اینگونه مواد به عنوان درمانهای جایگزین که اغلب با دیگر درمانهای دارویی تداخل دارد ضروری است از مزایا و خطرات احتمالی آنها آگاه باشیم.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline مجید آقاپور 4 ستاره ها ارسال ها: 1637   در :  چهارشنبه 14 دی 1384 [16:27 ]
  > گیاهان دارویی: کاسنی
 


کاسنی Cichorium intybus


این گیاه از تیره مرکبان است. دوران گل دهی آن تیر تا پایان شهریور و زمان برداشت ریشه آن شهریور تا اواخر مهر است. گیاهی است علفی ، پایا و با ریشه ای مخروطی شکل. گلهای آن به رنگ آبی هستند که از بغل برگها میروند. این گیاه به مقدار زیادی در اروپا ، آفریقا و آسیا در حاشیه مزارع و مراتع بطور خود رو می روید. در مصر باستان این گیاه را هم به عنوان گیاهی دارویی و هم به عنوان سبزی خوراکی می شناخته اند. در قرن 17 از آن به عنوان جانشینی برای قهوه استفاده می کرده اند.

ریشه نوع وحشی این گیاه را جمع آوری و خشک می کنند. خشک شده آن دارای عطری شبیه ادویه و طعمی تلخ ، اینولین ، تانن ها و قندها می باشد. این مواد ، ترشح صفرا را بالا برده و بخاطر اینکه شیره معده را تحریک می کند، اشتها را زیاد می نماید. جوشانده آن به مقدار دو قاشق مرباخوری در هر فنجان آب (دو فنجان در روز) محرک و ... است. از این جوشانده هنگام ابتلا به بیماری کبدی ، سنگهای صفراوی یا کلیوی و همچنین ورمهای مجاری ادرار استفاده می شود. همچنین اثر مثبتی در مداوای دیابت دارد. ارقام مختلفی از کاسنی را به عنوان جانشین قهوه می کارند و از جوانه های این گیاه مثل سبزیجات استفاده می کنند. یکی از انواع نزدیک به آن گیاه آندیو است که جزء سبزیجات بوده و دارای مقدار زیادی ویتامین ث است.


  امتیاز: 0.00     
برای پاسخ دادن به این ارسال باید از صفحه قبلی اقدام کنید.   کاربر offline سمیه فارابی اصل 4 ستاره ها ارسال ها: 1188   در :  پنج شنبه 15 دی 1384 [16:40 ]
  > گیاهان دارویی و اختلالات خواب
 

کاسنی با نام علمی Cichorium از تیره گل مینا یا مرکبان Astaraceae است. این گیاه یکی از گیاهان دارویی محسوب می‌شود. قسمت مور استفاده کاسنی برگ تازه و ریشه خشک شده آن است. برگهای تازه آن سرشار از ویتامین C است و زیادی صفرا را از بین می‌برد. خون را تصفیه کرده و از فشار آن می‌کاهد. مالیدن آب برگ آن به تنهایی و یا با سرکه جهت سردرد مفید است. ریشه این گیاه مقوی معده ، تصفیه کننده خون و تب‌بر است.

تصویر


  امتیاز: 0.00